Masaüstünde arkaplan dışında hiç* bir şey yok

Başlatan zafaunal, 04 Kasım 2011 - 19:26:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zafaunal

arkadaşlar merhaba windowsun sorunlarından bıkıp ubuntu yükledim ama başlangıç sıkıntısı windowsu geçti. iki gündür ekran kartını yüklemeye çalışıyorum (intel hd graphics, çeşitli komutlar girdiğimde series 5 3400 gibi bazı sonuçlar aldım ama açıkçası ne ne anlama geliyor tam da anlayamadım) forumda intel onboard ekran kartları için bir arkadaşımızın verdigi :

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

komutlarını uyguladım ancak yeniden başlattığımda masaüstünde arkaplan resmi dişinda hiç* bir şey cıkmadı. ctrl alt f1 ile açtıgım ekranda gnome-panel dediğimde cannot open display dedi. suan hiç bişey yapamıyorum kaldı öyle bilgisayar. ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.

heartsmagic

Önce depoyu kaldırıp normale dönmeye çalışalım. ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş, giriş yap ardından şunu uygula:
sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/xorg-edgers*
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Ardından sistemi yeniden başlat:
sudo reboot

Intel için normalde sürücü kurmana gerek yok, neden sürücü kurma ihtiyacı hissettin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zafaunal

komutu uyguladım ancak tekrar açıldığında yine boş masaüstü geldi. driver yükleme gerekliliğini şu yüzden hissettim; ekran-görünüm vs. tarzı ayarlardan baktığımda görüntü ile ilgili donanımlarda "bilinmeyen" tarzı şeyler yazıyordu.(suan ubuntuyu açıp menülere bakamadığım için tam olarak buna nereden ulaştığımı belirtemiyorum). bu yüzden driver ın yüklü olmadığını düşündüm. eğer yüklü geliyorsa bu kadar uğraşım acemiliğimdendir  tamamen, yüklü geldiğini şimdi sizden öğrendim :) şuan yine masaüstü gelmediği için sanırım tekrar kurmam gerekecek ubuntuyu. bu açılmadığı sürede forumdan çözümler arayıp ctrl alt f1 ekranında farklı farklı komutlar uyguladım sistemde daha farklı karmaşıklıklara da sebep olmuş olabilirim bu yüzden. bir de driver ın kurulu olup olmadığını öğrenebileceğim bir komut var mı sorunu çözersem o şekilde öğreneyim kurulu olup olmadığını en azından.

decent

zafaunal

cevaplarınız için teşekkürler. ubuntuyu baştan kurdum sorunu halledemeyince. gönderdiğiniz linkteki bilgilerden sürücünün yüklü geldiğini öğrenmiş oldum. malesef boşuna uğraşmışım okadar. konu kirliliği yaptıksa affola linkteki konuda gerekli çoğu bilgi bulunuyormuş zaten.

decent

Rica ederiz.
Yeniden kurulum yapıldığı için kilit.
Aynı sorun tekrarlanırsa bu konuyu tekrar açarız.