derleme problemi

Başlatan ngeen, 22 Ekim 2011 - 17:07:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ngeen

Merhaba;

Cent Os işletim sistemine python 3.2 kurmaya çalışıyorum make -j3 kodunu laptopta sanal makine ile derlediğimde herhangi bir sıkıntı olmuyo rahat bir şekilde kullanıyorum.

Fakat aynı komutu 256 mb. RAM Celeron 1.7 işlemcili bir sistemde denediğim zaman sanki derleme sonunda, tekrar derleme işleminin başına dönüyor ve tekrardan bütün paketi derliyor sanırım. Acaba yanlışmı düşünüyorum diye uzun süre açık bıraktım, akşam yattım, sabah işe gittim, geldim baktım hala derliyo vay arkadaş bu ne paket. :)

Bu işlem sanal bellek yetersizliği ile alakalı bir problem olabilir mi yardım ederseniz sevinirim.
That's the way. Aha Ahaa!!!

if

@ngeen, tam çıktıyı alabilir miyiz?

Felâsife

-j3 seçeneğini kaldırıp öyle deneyin, bildiğim çoklu çekirdeğe sahip işlemcilerle bunu kullanabilirsiniz anca, başa sarması da derleyememesinden kaynaklanıyordur.
Ayrıca her programı bu seçenekle derleyemiyorsunuz filan, *BSD'den biliyorum  :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ngeen

çıktı maalesef veremiyorum. çünkü derleme sırasında normal derleme yapar gibi yapıyor. -j3 seçeneğini kaldırıp denemiştim onda da verdiği hata aynı maalesef.

Felâsife

Malum derleme işleri maalesef biraz sancılıdır, hata çıktısından veya readme dosyasından bakmak gerekir, .devel paketlerinin eksiliği filanda etkileyebilir.

ngeen

ama aynı işlemleri laptopta sanal pcde normal bir şekilde çalıştırmıştım. burda çalışmaması büyük ihtimalle dediğin gibi parametrelerden dolayı ama hangi parametreleri kullanarak derlemem gerekir onu bilmiyorum birde cpu'dan şüphem var biraz aslında elinde bi laptop cpu su var ama o da core2duo anakart uyumsuzluğu yaratıyo :) olmadı bi laptop anakartı alıp ona takıp sunucuyu ona kuracam. neyse yinede yardımlarınız için teşekkür ederim. nedense ekstrem hatalar hep beni buluyo :)

Felâsife

Banada sorun CPU dan gibi geldi ama ne yapılabilir bilmiyorum açıkcası, BSD için olsa öneriler açıklanmış gibi fakat o da Linux'a uymaz ki  :)
python belgelerini deşmeniz gerekiyor gibi.

ngeen

peki şöyle bir soru sorayım linux da dd komutu harddiskin imajını alıyor bildiğim kadarıyla aynı komut ile imajı farklı bir hddye de yükeleyebiliyoruz. fakat bilmediğim nokta şu dd ile restoring image yaptığım zaman imajdaki tüm özellikleri ile mi imajı yükler yani takas alanlarını veya grub ayarlarını imaj dosyasından hdd ye yükler mi bunun hakkında bir bilginiz veya bu şekilde önerebileceğiniz bir olay varmı?

Felâsife

dd komutunu ben anca USB ye iso yazdırma amaçlı kullanıyorum ama dd komutunun oldukça geniş bir kullanım alanı varmış, nette bulabilirsiniz sanıyorum.
Kısacası sorunuzu bilemeyeceğim.

heartsmagic

Sondan gidelim, dd ile disk doğrudan yedeklenir, ne var ne yoksa yani. Tabi bu şekilde kullanırsan. Ancak sadece MBR'yi yedekleme yolları da var elbette.

Başa dönecek olursak, derlemenin bitmemesi makul değil, başa dönmez. Ya biter, ya hata basar, ya da devam eder muhtemelen. Python 3.2 kallavi bir kaynak olsa gerek, düşük seviyeli sistemlerde derlemesi uzun sürebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ngeen

yaklaşık 24 saat boyunca derlemeye çalıştı pc fakat daha sonrasında fark ettiğim yaklaşık 3-5 dakikada bir aynı yöntemleri ve metodları derliyip ekrana basıyor. nasıl oluyo bende anlamadım.

dd konusunda ise merak ettiğim aldığım yedeği yeni hdd ye aktarırken, yeni hdd de formatlama vs.. yapıyor mu? alanları nasıl ayarlıyacak yoksa yeni hdd yi eskisi gibi bölümleyip mi aktarım yapmam gerekir?

heartsmagic

Açıkçası nasıl başa döner bilemiyorum, hiç denk gelmedim öyle bir şeye.
dd disk nasılsa aynen diğer tarafa öyle geçirir. Kısacası sen dd ile geri yükleme yaparken eski bölümlerin aynen korunacaktır diye biliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Geçmişte bende böyle bir benzer sorun yaşamışım ve çözmüşüm  :)
Dizinlerin izinleri değişmeden taşımak?

Tabii benimkisi biraz canlı göç etme olayı, imaj filan değil.
Özellikel de "cp -a" komutu çok iyi bir şeymiş, izinleri değiştirmiyor, daha az riskli, o günden beri hiç unutmam kendisini.  :)

ngeen

şu an yapabileceğim tek şey sanırım dd ile sorunumu halletmek. yardımlarınız için teşekkür ederim.

Felâsife

Rica ederiz, bu arada sorunu çözerseniz, nasıl çözdüğünüzü de buraya not düşerseniz iyi olur. :)

Kolay gelsin.