[Çözüldü] HP LaserJet P1005 Yazıcısı Sorunu

Başlatan özgürubuntu, 26 Eylül 2011 - 08:47:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

İşyerindeki bilgisayara bağlı yazıcıyı yükleyemiyorum. Hata veriyor ;
sudo hp-plugin
[sudo] password for vet:

HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.11.7)
Plugin Download and Install Utility ver. 2.1

Copyright (c) 2001-9 Hewlett-Packard Development Company, LP
This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
This is free software, and you are welcome to distribute it
under certain conditions. See COPYING file for more details.

/Checking for network connection...
Downloading configuration file from: http://hplip.sf.net/plugin.conf
Checking for network connection...
Downloading plug-in from: http://www.openprinting.org/download/printdriver/auxfiles/HP/plugins/hplip-3.11.7-plugin.run
Receiving digital keys: /usr/bin/gpg --no-permission-warning --keyserver pgp.mit.edu --recv-keys 0xA59047B9
error:  ERROR: Plug-in file does not match its digital signature.  File may have been corrupted or altered.  Error code: 2
Done.

Ask Ubuntu sayfasında (http://askubuntu.com/questions/38198/hp-laserjet-p1005-stopped-working-after-upgrade) bir patch önermiş ama bunun nasıl uygulanacağını bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

cagriemer

Aslinda hplip yazilimini elle kurmaniza gerek yok. Yaziciyi sistemin yazicilar kismindan tanitirken modelini sectiginizde ona uygun yazilimi otomatik olarak indirmesi lazim. Yine de elle yuklemek isterseniz http://hplipopensource.com/hplip-web/install/install/index.html adresinde adim adim anlatmis. O sekilde deneyebilir misiniz?

özgürubuntu

Beta 2 yükseltmesinden önce çalışıyordu zaten. Beta 2 yükseltmesinin ardından tepki vermiyor. Yazıcı menüsünde görünüyor. Belge gönderiyorum, belge yazdırılıyor görünüyor ama herhangi bir belge çıkmıyor.

HP sayfasından yönlendirmeleri yaptım, çıkan sonuç ;

warning: There are 7 missing REQUIRED dependencies.
note: Installation of dependencies requires an active internet connection.
warning: Missing REQUIRED dependency: gcc (gcc - GNU Project C and C++ Compiler)
warning: This installer cannot install 'gcc' for your distro/OS and/or version.
error: Installation cannot continue without this dependency. Please manually install this dependency and re-run this installer.

cagriemer

7 adet bagimliligin eksik oldugunu soyluyor. Bunlardan ilki gcc. Yazilim merkezinden gcc kurup betigi calistirdiginizda muhtemelen geri kalan eksikleri de soyleyecektir ama ilk yapmaniz gereken gcc yuklemek.

özgürubuntu

GNU C Compiler zaten yüklü..
~$ sudo apt-get install gcc
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
gcc is already the newest version.

cagriemer

Evet zaten gcc'nin yuklu olarak gelmis olmasi lazim, aceleyle yazarken dikkat etmemisim. Bu durumda gcc versiyonu yuzunden kurulum yapilamiyor. Simdilik bu sorunu bir kenara birakalim belki 11.10 final surumu cikana kadar yeni bir hplip de kullanima sunulmus olur.

Yaziciyi sifirdan printing menusunu kullanarak tanitmayi denediginizde, yazilimini otomatik olarak bulup yukleyebiliyor mu?

özgürubuntu

Yazıcıyı tanıdığını görüyorum, ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi. Ama belge gönderip yazdıramıyorum :)

speakerXXL

özgürubuntu

@speakerXXL, maalesef komutlar çalışmadı

speakerXXL

./getweb yerine ./getweb.in yazarak deneyiniz.

özgürubuntu

Maalesef olmuyor. Galiba beklemek gerekecek, işyerindeki Ubuntu'yu yükseltmeseydim keşke, yazıcı lazım oluyor çünkü

serkanburda

özgürubuntu

Konuyla ilgili hata kaydı girdim, şöyle bir geri dönüş yapmışlar ;
Alıntı YapTo the HPLIP developers at HP: Please adapt the .run installer of HPLIP 3.11.9 to also work with Ubuntu Oneiric.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/hplip/+bug/859537

Ancak HPLIP 3.11.9 paketini nereden indireceğimi bulamıyorum :)

cagriemer

Actiginiz hata kaydi gecersiz olarak isaretlenmis. Yalniz soyle bir yorumda bulunulmus.

"HPLIP 3.11.7 is already integrated in Oneiric and installed by default. To be able to just print, you do not need to install anything additional. Simply plug in your printer if it is USB and wait for screen messages. For a network printer, click the log-out/restart button at the upper right, and choose "Printers" in the menu. In the window coming up, click "Add", then wait ~15 sec for the network being scanned, choose your printer, and follow the steps of the wizard.

If you really want to compile HPLIP 3.11.7 from the upstream source, please run the commands

sudo apt-get install build-essential fakeroot
sudo apt-get build-dep hplip

to install all needed packages.

If it still does not work, it is a bug in the upstream installer and not in Ubuntu."

Kisaca zaten Oneiric ile geldiginden ve yaziciyi otomatik olarak tanimasi gerektiginden bahsediyor. Illa derlemek isterseniz de nasil yapmaniz gerektigini anlatiyor. Burada soyledigi sekilde derlemeyi denediniz mi?

cagriemer

Simdi ekran goruntulerine bakarken dikkatimi cekti. "Printing" penceresinde yesil ikon bulunan yazici "Enabled" durumda degil. Bunu siz mi degistirmistiniz? Yesil ikon bulunan yazicinin uzerine sag tiklayip "Enable" dedikten sonra bir daha yazdirmayi dener misiniz?

Contempt

Daha önceki sürümlerde sorun olmazken beta 1 de dahil malesef beta 2 ile bende Hp yazıcımı kuramıyorum. Sanırım bir güncelleme gelicektir soruna çözüm olarak.
Herşeye Rağmen...

decent

Yazılım merkezindeki paket sürümlerini kontrol ederek yeniden yükleyebilir miyiz ?

Alıntı Yaphplip 3.11.7-1ubuntu2

Alıntı Yaphplip (3.11.7-1ubuntu2) oneiric; urgency=low

* debian/patches/hpfax-bug-function-used-before-importing-log.dpatch:
    The hpfax CUPS backend uses its function bug() (which in turnuses log())
    before log() gets imported (with base.g). Made use of log() in bug()
    optional (LP: #560849).

-- Till Kamppeter <till.kamppeter@gmail.com>  Fri, 23 Sep 2011 11:05:00 +0200

hplip (3.11.7-1ubuntu1) oneiric; urgency=low

* debian/patches/mdns-py-typo.dpatch: Fixed typo in code (LP: #757899).

-- Till Kamppeter <till.kamppeter@gmail.com>  Thu, 22 Sep 2011 08:47:00 +0200

Contempt

En son yaptığım güncellemelerden sonra kurulum da tekrar sorun yaşadım lakin yazıcım  çalışıyor :)
Herşeye Rağmen...

özgürubuntu

@cagriemer, evet seçili resimde de göründüğü gibi

@decent

Evet versiyonu :
Alıntı Yaphplip-gui 3.11.7-1ubuntu2

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Eylül 2011 - 13:28:15

Maalesef HP güncellemesi gelmesine rağmen sorunum devam ediyor.. ilginç

özgürubuntu