[Çözüldü] php dosya yolları ile ilgili karışıklık

Başlatan ecarpar, 02 Ekim 2011 - 23:19:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ecarpar

Domain'in içinde 3 adet farklı isimli klasörüm olsun

1.) Ana Domain
     index.php

2.) Kişiler (Klasör)
          a.) kişilerIndex.php

3.) Yazılar (Klasör)
          a.) yazilarIndex.php

4.) Yönetim (Klasör)
          a.) yonetimIndex.php

Yapı bu şekilde. şimdi ana domain deki index.php nin içine Kişiler Klasöründeki kişilerIndex.php yi çağırıyorum bu dosya nereye gidiyor? Yani Yazılar klasörüne ulaşa bilmek için, Yazılar/yazilarIndex.php yi çağırmammı gerekli yoksa ../Yazılar/yazilarIndex.php şeklindemi çağırmam gerekli. Bir klasör içinden çağrılan bir php dosyasın içersine çağrıldığı dosyanın yanındamı işlem görüyor  yoksa olduğu klasördemi?
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

sem

Eğer kisilerIndex.php ile index.php aynı dizin içerisinde ise çağırmayı "kisilerIndex.php" yeterli fakat farklı dizinde ise bu dizini ya kesin ya da göreceli dizin yolu olarak belirtmeniz gerekiyor.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

alquirel

Benim tavsiyem, göreceli dizin yolu yerine mutlak yolu tercih edin. İlk sunucumda göreceliler iş görürken sunucu değiştirdiğimde işlemez olmuştu, teknik destekteki arkadaş da mutlak şeklini yazmam gerektiğini söylemiş, yazdığımda da sorunlarım çözülmüştü. Yani böyle sıkıntılar çıkabilir.

Mutlak derken bunu da şu kodla kolaylıkla halledebilirsin.
dirname(__FILE_);
İçinde bulunduğu dosyanın bulunduğu dizinin tam yolunu döner. (/var/www/benimsitem/ gibi)

ecarpar

alquirel sağol sorumun doğrudan cevabı bu olmasada iş gördü  ;)
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.