[Çözüldü]Centos - is not in the sudoers file. This incident will be reported.

Başlatan emreseckin, 03 Ekim 2011 - 00:02:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emreseckin

Arkadaşlar sorun ne olabilir emre root grubunda gözüküyor fakat root olmaya çalışırken bu hatayı alıyorum ?

if

emreseckin

merhaba bir sorum olacak öncelikle cevap için teşekkür ederim.
ubuntuda gksu gedit komutu ile belge açıp düzenleyip kaydedebiliyordum
şimdi gksu gedit /etc/sudoers yazıyorum command not found gibi bir hata alıyorum
sadece gedit /etc/sudoers yazdıyorum sayfa açılıyor fakat kaydedemiyorum nasıl editleyip kaydedebilirim ?

BayboraKaan

Bu baslikta ki sorun cözüldü mü?

Ubuntu ile ilgili olan sorunuz lütfen baska bir baslikta sorunuz. Konu altinda birden fazla sorun ve dagitim konusulmasi sadece karmasa yaratabilir.

if

@emreseckin, sudoers dosyasını grafiksel metin düzenleyicilerle açmamak tavsiye edilir. Ayrıca kullandığınız Ubuntu değil, Centos. gksu ya da gedit kurulu değilse çalışmaz haliyle. Bir bağlantı verdim, baktınız mı?

emreseckin

Alıntı yapılan: if - 03 Ekim 2011 - 00:41:28
@emreseckin, sudoers dosyasını grafiksel metin düzenleyicilerle açmamak tavsiye edilir. Ayrıca kullandığınız Ubuntu değil, Centos. gksu ya da gedit kurulu değilse çalışmaz haliyle. Bir bağlantı verdim, baktınız mı?
konuyu açmadan önce kullanıcılar ve grupları bölümünden emre kullanıcısının özelliklerine bakmıştım root grubuna dahil değildi ekledim kapattım.
sonra baktım yine sorun devam ediyor biraz önce attığınız linkte su komutunu yazdığımda root oldu şuan için sorun çözüldü gibi gözüküyor birde sizin attığınız linkteki işlemlerle benim önceden yapmış olduğum kullanıcılar ve grupları bölümünde yaptığım değişiklik aynı mı olacaktı ikiside aynı yola mı çıkıyor ?

if

Aynı yola çıkar ama CentOs'da sudo yok. /etc/sudoers dosyasında yazan ilk "ALL" herhangi bir kullanıcının root haklarına sahip olabileceğini; ikincisi ise herhangi bir grubun root haklarına sahip olabileceğini söyler.