[Cozuldu] embedded computer ile ubuntu arasında ethernet kablosuyla bağlantı

Başlatan berna, 27 Eylül 2011 - 10:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berna

Merhaba arkadaşlar.
forumun ve linuxun yeni kullanıcısıyım. network bilgim pek olmamasına rağmen embedded com. ile masaüstü arasında ethernet ile bağlantı kurmak durumnda kaldım.forumda anlatılan birkaç şeyi dendim fakat başarılı olamadım. mesela ssh ile dosya aktarımını denedim her iki bilgisayara da elle ip verip yerler>sunucuya bağlan kısmından ip girip bağlantı kurdum."192.168.20.69 üzerindeki berna için sftp" şeklinde bir dosya açıldı . ama embedded com. a kod atmaya çalışrığımda bağlantı reddedildi dedi. bu durumda bağlantı sağlamış oldum mu? bir de ben aslında ftp kullanmak istiyorum ama aynı şekilde yerler>sunucuya bağlan>ftp(giriş gerektiren)' den ip girip bağlantı yapmaya çalıştığımda "ftp:// berna@192.168.20.69:22/" konumu gösterilemiyor.  şeklinde hata verdi.sonuçta ben bağlantı kurabildim mi kuramadım mı anlayamadım :-[

heartsmagic

Bu gömülü sistemin olduğu bilgisayarda bir FTP sunucusu çalışıyor mu? Eğer çalışmıyorsa bağlantı kuramazsın. Fakat sen FTP portu olarak 21 değil de 22 kullanmış gibisin. 22'yi SSH kullanır, FTP portu 21'dir. SSH üzerinden SFTP yapabilmiş gibisin ama, neden dosya göndermeye çalıştığında olmadığını bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berna

gömülü sistemin olduğu bilgisayarın dökümanında dosya aktarımını ftp ile yapmam gerektiği gösteriliyo bu yüzden ftp sunucusunun olduğunu düşünüyorum. FTP portu olarak 21 i kullandığımda da aynı hatayı vermişti. bir de şunu sormak istiyorum ben bağlantıyı ethernet aracılığıyla yapıyorum ve hem bilgisayarın hem de embedded com. un eth0  'a ip numarası atıyorum. yazadığım kod su;
ifconfig eth0 192.168.20.68 netmask 255.255.255.0(masaüstü için)
ifconfig eth0 192.168.20.69 netmask 255.255.255.0(embedded com. için) bu kodu yine bu forumdaki bi arkadasın masaüstü ve laptop arasında yaptığı baglantıyı anlattıgı kısımdan almıstım. burda eth0 olarak hangisini kabul edicek neticede ben en son ...20.69 olan ipyi verdiğime göre eth0 ın son ip si bu olmalı. eğer öyleyse bağlantıyı nasıl yapıcam? cevap için cok tesekkür ederim :)

cagriemer

Birini gomulu sistemde digerini de diger bilgisayarda girmeniz gerekiyor soylediginiz komutlarin ama anladigim kadariyla sizin probleminiz gomulu sisteme erisememek. Ethernet kablosu ile iki bilgisayari da bir modeme baglayip ic agdan IP almalarini sagladiktan sonra, gomulu bilgisayarin aldigi IP'ye web uzerinden erismeyi denediniz mi?

berna

Evet asıl sorunum gömülü sisteme erişememek. İki bilgisayarı aynı anda modeme bağlayamadığımdan böyle birşeyi denemedim. Eğer çift çıkışlı modemden bunu sağlarsam sonrasında dosya aktarımını web üzerinden mi yapıcam yoksa yine gömülü sistemle bilgisayarı ethernet kabloyla baplamak durumunda mıyım? Sorularım saçmaysa kusura bakmayın network konusunda çok yeniyim.

cagriemer

Tam olarak donanim nedir bilmiyorum ama cift ethernet cikisina ihtiyaciniz olmayabilir modemde. USB uzerinden ya da kablosuz olarak baglanabiliyor musunuz acaba? Ornegin gomulu sistem ethernet kablosu ile baglanir diger bilgisayar da USB ya da kablosuz uzerinden. Boyle bir sey mumkun mu?

Bir kere iki sistemi de aga bagladiktan sonra, muhtemelen gomulu sistemde hazirda calismakta olan ftp sunucusuna daha once yaptiginiz gibi sunucuya baglan diyerek erisebilirsiniz. Sonra da dosyalarinizi atarsiniz. Iki sistemi de tekrar baglamaniza gerek yok yani. Ayri ayri modeme baglantilari olsun yeterli.

berna

USB veya kablosuz bağlanma imkanım yok malesef. Ama her iki sistemi de modeme bağlayıp söylediğiniz bağlantıyı yapmaya çalışıcam. Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Eylül 2011 - 16:10:15

arkadaşlar sorunum çözüldü. cagriemer'in dediği gibi iki sistemi de modeme bağladığımda FTP sunucusunu çalıştırabildim. Bunun yanında bir de internet bağlantım olmadan ftp sunucusunu çalıştırmayı denedim o da oldu. Şu şekilde; önce gömülü sistemi windows bilgisayara rs232 ile bağlayıp hyper terminalden ifconfig eth0 10.1.1.10 şeklinde static bir ip verdim. Daha sonra linux bilgisayarıma ethetnet kablosu ile bağlanıp terminalden #ftp 10.1.1.10 yazdım ve bağlantıyı kurmuş oldum:) Bağlandığımdan emin olmak için ping 10.1.1.10 yazdım ve cevap alabildim.

cagriemer

Cozum yolunu paylastiginiz icin tesekkur ederim. Basliga [Cozuldu] etiketi ekleyip kapatiyorum. Bundan sonra eger bir sorununuz cozulurse siz kendiniz de etiketleyebilirsiniz [Cozuldu] seklinde.