Bilgisayarım için hangi linux?

Başlatan burakgk, 08 Eylül 2011 - 22:47:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burakgk

Bende linuxa geçmeye kara verenlerdenim.Fakat bir konu hakkında sorum var.Masaüstü bilgisayarıma Linux sistemi kurmaya karar verdim.Fakat bilgisayarım eski olduğundan hangi işletim sistemini kurmam gerektiğine karar veremedim.Bilgisayarımın özellikleri intel celeron 1.70 ghz ve 256 mb ram .Hangi sistemde bilgisayarımı sorunsuzca daha hızlı bir şekilde kullanabilirim.Tabiki linux olma şartıyla.Yani linux kurcam ama hangi sürümü bilgisayarımı yormadan çalışır.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Not;Bilgisayarda çok oyun oynamam.

gelturi

buna benzer bir çok konu mevcut araştırısan bulabilirsin ubuntu forumda ama dersenki  okumayı araştırmayı sevmiyorum sana tavsiyem bu pc için lubuntu dur... :)

BayboraKaan

Ayni konudan iki ayri baslik acmayiniz.

confickerbelasi

o ramle zor ram ilave et yoksa lubuntu olabilir gibi ama zor olur.

kalkan1973

En az 1 GB RAM olmalı. DEBİAN tavsiye ederim.
Evde İşte her yerde Linux

cemoli

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 09 Eylül 2011 - 08:45:55
En az 1 GB RAM olmalı. DEBİAN tavsiye ederim.
Debian'ı yeni kullanıcı kullanamaz
LMDE desen neyse

Ben LMDE Xfce sürümünü öneriyorum
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

burakgk

aslında ben öğrenmek için istiyorum.Öğrendikten sonra dizüstü bilgisayara kurmayı planlıyorum fakat şimdilik bir fikir sahibi olmam için başlangıç olarak hangi sistemi kurmam gerektiğini araştırıyorum.Peki lmde xfce bilgisayarı çok mu yorar.Yani belli bir seviyeye kabul edebilirim çünkü söylediğim gibi öğrenmek için istiyorum.Yardımlarınız için teşekkürler

if

@burakgk, öğrenmek istediğiniz tam olarak nedir?

Bilgisayarınız için kullanabileceğiniz dağıtımlar var. http://distrowatch.com/search.php?category=Old+Computers&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&status=Active bağlantısında yer alanları deneyebilirsiniz.

heartsmagic

Öğrenmek istediğin şey güncel masaüstüleri falansa çok ama çok hafif dağıtımlar senin işini görmeyecektir, kaldı ki o bellekle ne yazık ki çok güncel olanları da kullanamazsın. Haliyle çok soğumamak için DSL gibi çok ama çok hafif dağıtımları deneme, gözüne biraz ürkütücü gelebilir, ilk tanışanlara ben önermem.

Bunun yerine dizüstünde yer ayırıp kurabilirsin Ubuntu'yu. Hatta yer ayırmadan doğrudan Windows üzerine de kurabilirsin: Wubi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

confickerbelasi

mandreka bulursan kur mandreka9 vardı pentium100MHz 40Mb 33MHz edo ramlerle 2+3Gb hdd ile çalışıyordu mandreka mandreva'nın eski adı mandreva çalışmaz o pc ile.

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2011 - 14:40:25
Bunun yerine dizüstünde yer ayırıp kurabilirsin Ubuntu'yu. Hatta yer ayırmadan doğrudan Windows üzerine de kurabilirsin: Wubi.

+1 deyip konuyu kilitliyorum.