Usb bellekten Ubuntu Kurulumu (Boot Olmuyor)

Başlatan GeceHaramisi, 06 Eylül 2011 - 22:08:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeceHaramisi

Selamın aleyküm.
Bir xp kullanıcısı olarak geliyorum. Fakat hayırlısı ile tamamen xpyi kaldırıp Ubuntu'yu kurabilirsem evrim geçirmiş bir halde çıkabileceğimi umuyorum..

Sorunum şu; elimde 2 gb usb bellek var. Bunu usb soketlerinden birine taktım (arka kısım). Ubuntu'nun sitesinde paylaşılmış olan programı Ubuntu ile beraberinde indirdim (Universal USB Installer) ve boş usb belleğimi işlevsel bir hale getirip doldurmayı başardım.

Bilgisayarımı yeniden başlattığımda boot olmadı. Görmedi yani usb belleği. "Herhangi bir tuşa basınız" ibaresiyle beliren herhangi * bir şey çıkmadı önüme. Bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS'a girdim ve 1. sürücü olarak "USB FDD" seçtim, kaydederek çıktım. Yine * bir şey olmayınca kafamın üzerinde omlet yapmaya hazırdım. Wubi kurdum, xp ile beraber. Beğendim tamam, süper. Gerçi güncellemeleri kurmadığım için bazı grafikleri detaylı biçimde göremedim ama herneyse.. Yani ben XP nin harddiskimde yer işgal etmesini istemiyorum! Bunun için tek başına bir Ubuntu kullanmak istiyorum. Bunu nasıl çözebilirim sevgili Ubuntu kullanıcıları :)

decent

A.S.
Forumumuza hoşgeldiniz.

İlk olarak MD5 kontrolü akıllara geliyor. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrolü

Bazı bios sürümlerinde USB FDD, USB HDD, USB-ZIP vs. seçenekler mevcut.
Hepsi ile giriş yapmayı denediniz mi ?

CD/DVD -+RW bir ortam edinmenizi öneririm.

hckr

USB FDD? FDD Flopy Disk değil mi siz farklı bir seçenek seçmelisiniz.Belki de bios'tan ayrı bir boot ekranı vardır.
Sanırım netbook kullanıyorsunuz.Servisini ararsanız size hızlı ve doğru bir şekilde yardımcı olacaklardır.

Kolay Gelsin

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: decent - 06 Eylül 2011 - 22:17:04
A.S.
Forumumuza hoşgeldiniz.

İlk olarak MD5 kontrolü akıllara geliyor. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrolü

Bazı bios sürümlerinde USB FDD, USB HDD, USB-ZIP vs. seçenekler mevcut.
Hepsi ile giriş yapmayı denediniz mi ?

CD/DVD -+RW bir ortam edinmenizi öneririm.

Cevabınız için teşekkür ederim. MD5 kontrolü yaptım. Evet, birbirini tutuyor. Doğru yani..
USB FDD ile USB HDD denedim. USB ZIP yoktu.. Evet, hepsi ile giriş yapmayı denedim. Flash disk: Kingston 2GB

CD/DVD -+RW kullanmaya hiç ihtiyacım olmadığından almayı düşünmedim. Açıkçası sadece bir işletim sistemi kurulumu içinde almak istemezdim herhalde..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2011 - 22:34:16

Alıntı yapılan: hamzaxx - 06 Eylül 2011 - 22:31:05
USB FDD? FDD Flopy Disk değil mi siz farklı bir seçenek seçmelisiniz.Belki de bios'tan ayrı bir boot ekranı vardır.
Sanırım netbook kullanıyorsunuz.Servisini ararsanız size hızlı ve doğru bir şekilde yardımcı olacaklardır.

Kolay Gelsin

Bilmiyorum, sanırsam.. USB ile başlayan hepsini denedim. Zaten 2 tane vardı diğerleri daha değişik USB x + x filan yazıyordu galiba.

Netbook değil, Masaüstü PC kullanıyorum hocam.

decent

Alıntı yapılan: GeceHaramisi - 06 Eylül 2011 - 22:31:56
Cevabınız için teşekkür ederim. MD5 kontrolü yaptım. Evet, birbirini tutuyor. Doğru yani..
USB FDD ile USB HDD denedim. USB ZIP yoktu.. Evet, hepsi ile giriş yapmayı denedim. Flash disk: Kingston 2GB

CD/DVD -+RW kullanmaya hiç ihtiyacım olmadığından almayı düşünmedim. Açıkçası sadece bir işletim sistemi kurulumu içinde almak istemezdim herhalde..

Benim kullandığım USB bellek aynı marka (Data Traveler) ve 4 GB.

Bios modeli nedir ?

Ayrıca bahsettiğim CD/DVD -+RW ortamlarını sadece işletim sistemi kurulumunda değil, uzun süre istediğiniz her şeyi yazmak silmek için kullanabileceğinizi biliyorsunuzdur. Sadece 1-2 Liralık bir kolaylıktan bahsediyorum.

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: decent - 06 Eylül 2011 - 22:41:29
Alıntı yapılan: GeceHaramisi - 06 Eylül 2011 - 22:31:56

Benim kullandığım USB bellek aynı marka (Data Traveler) ve 4 GB.

Bios modeli nedir ?

Ayrıca bahsettiğim CD/DVD -+RW ortamlarını sadece işletim sistemi kurulumunda değil, uzun süre istediğiniz her şeyi yazmak silmek için kullanabileceğinizi biliyorsunuzdur. Sadece 1-2 Liralık bir kolaylıktan bahsediyorum.

Onu tam bilmiyorum ama biraz kurcaladığımda şunları buldum.

Sistem modeli: Apollo-P
İşlemci: x86 Family 15 Model 2 Stepping 4 GenuinelIntel ~1799 Mhz
BIOS Sürümü/Tarihi: American Megatrends Inc.

Eğer olmazsa zaten en son çözüm olarak cd ile kurma yolunu kullanıcam gibi görünüyor. Teşekkür ederim..
Sistemimi özetlemek gerekirse;
1.80 Ghz İşlemci P4
1 GB Ram
128 MB Ati Radeon 9200 Ekran kartı
160 GB Hdd

Kullanmak, internette gezinmek için normal bir sistemim var. Oyun oynamıyorum. XP çoğu şeyden gereksiz cpu harcıyor.. Boşuna yer kaplayan bir çok dosyalar bulunduruyor vs. Bu yüzden Ubuntu'ya geçmek istiyorum

decent

http://www.pendrivelinux.com/usb-bios-boot-options/
bağlantısı ve aynı adresteki benzer bağlantılara bakabilirsiniz.

Bios ekranında bootmenu:F8 mi acaba ?

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: decent - 06 Eylül 2011 - 23:00:15
http://www.pendrivelinux.com/usb-bios-boot-options/
bağlantısı ve aynı adresteki benzer bağlantılara bakabilirsiniz.

Bios ekranında bootmenu:F8 mi acaba ?

Yok hayır. Boot menü DEL tuşu.

Orayı tam olarak görmedim sadece indirdim ve kapatmıştım. :) Bir şey gördüm onu deneyeyim, umarım olur.

decent

Bios ayarlarına giriş değil, boot menü:?
del tuşu mu acaba ?

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: decent - 06 Eylül 2011 - 23:06:56
Bios ayarlarına giriş değil, boot menü:?
del tuşu mu acaba ?

Tamam şimdi onu denedim. Ama bu sefer fat32 olarak biçimlendirip tekrar kurdum.. Özür dilerim, boot menü F8 tuşu. Bios ayarları DEL tuşu. Açılırken F8 tuşunu bastığımda USB RBL-FDD olarak gösteriliyor. Entera bastım hiç bir değişiklik görmedim. Bios ayarından 1. sürücü olarak USB RBL-FDD yaptım. Yine olmadı. O halde Cd'den yüklemek zorundayım.

Yardımların için teşekkür ederim, beni aydınlattın @decent :)

decent

Rica ederim, Ubuntu tercihin için tebrik ediyorum.

GeceHaramisi

Teşekkür ederim, Ubuntu kullanmaktan gurur duyarım..

Bir an önce kurup kendi masaüstümü tasarlamak istiyorum :)

Rbbt

Usbden boot konusunda bende çok zorlanmıştım ama bir program sayesinde işi çözdüm, istediğim zaman boot ediyorum artık (:

Aşağıdaki program ile usb belleğini fat 32 olarak biçimlendirmen yeterli. (bir çok farklı programla fat 32 biçimlendirme yapmıştım ama kabul etmemişti, bu programla biçimlendirince %100 çalışıyor)

Not: Program .exe uzantılı

http://ul.to/pnjvb9qf

http://www.partitionwizard.com/download.html
What happens when I become main source of a pain!!!

if

@GeceHaramisi, hem cd'den hem de taşınabilir bellekten(usb) kurulum yapmaya çalışıyordunuz galiba. Cd'den kurulumu gerçekleştirdiniz. Bu konu ne oldu?

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: if - 07 Eylül 2011 - 16:21:31
@GeceHaramisi, hem cd'den hem de taşınabilir bellekten(usb) kurulum yapmaya çalışıyordunuz galiba. Cd'den kurulumu gerçekleştirdiniz. Bu konu ne oldu?

Çöp oldu hocam :) Açıkçası cd ile kurulumun daha sağlıklı olduğunu anladım. Sorun benim bilgisayarımdan kaynaklıydı galiba..

Rbbt

Alıntı yapılan: GeceHaramisi - 07 Eylül 2011 - 17:11:56
Çöp oldu hocam :) Açıkçası cd ile kurulumun daha sağlıklı olduğunu anladım. Sorun benim bilgisayarımdan kaynaklıydı galiba..

Benim paylaştığım programı deneyin bence, usb den boot edebilirsiniz sonrasında (:
What happens when I become main source of a pain!!!