acayip açılma sorunu.

Başlatan bilal1390, 01 Eylül 2011 - 17:40:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilal1390

ubuntuyu açınca ilk mor ekranda bekliyor baya. sonra siyah ekran geliyor .sonra pempe ekran gelip donuyor
. sonra reset atıyorum kurtarma moduna giriyoruyorum ordada donuyor hiç bişe yapamıyorum
yine reset attıktan sonra normal hızlı bir şekilde açılıyor

sistemi açmak için herseferinde ilkönce kurtarma kipinde açıp(daha doğrusu açamayıp ordada donuyor) reset atıp normal moda öyle girmem gerekiyor .

normal moda girip ekran kartı sürücülerini yükledim sorun düzeldi ama tam olarak değil.
yine ubuntuyu açınca ilk mor ekranda bekliyor baya. sonra siyah ekran geliyor bu sefer normal ekran geliyor açılıyor ama bu işlem çok uzun sürüyor. recovery modda açamayıp reset attıktan sonra normal moda girince çokdaha hızlı açılıyor aslında normal açılma şekli öyle galiba.
bu sorun wubi ile ubuntu kurduğum da olmuyordu böyle giderse yine wubi le kuracam daha kararlı oluyor sanki.
nasıl çözebilirim ?

eribol

Normal olarak açarken Esc tuşuna basıp text ekranda nerede takıldığını görebiliriz. Ayrıca bu Esc işe yaramazsa grub ekranında normal yükleme satırının sonuna nomodeset eklenerek açılış yapılırsa yükleme metin ekranında açılır ve bu da bize ne olup bittiğini söyler.

bilal1390

esc işe yaramadı
o komutu tam olarak nereye yazacağımı anlayamadım
grub'da "e" ye basıp en sona "nomodeset" ekledim "ctrl+x" e bastım unknown commend die hata verdi

aklan

nomodeset'i quiet splash yazısından önce veya sonra eklemeniz gerekiyor, ben sonra ekliyorum.

bilal1390

"nomodeset" 'i o dediğin yazıdan öncede koydum sonrada koydum yine aynı şekilde açıldı .

heartsmagic

Üçünü de silip dener misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bilal1390

3 yere yazmadım 3 yere ayrı açılışlarda tek tek denedim

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Alıntı yapılan: bilal1390 - 02 Eylül 2011 - 12:11:22
3 yere yazmadım 3 yere ayrı açılışlarda tek tek denedim

Anlayamadım?

Benim söylemek istediğim oradaki quiet splash ve nomodeset seçeneklerinin silinmesi.

bilal1390

dmesg|tail
[   13.408889] [fglrx] Gart cacheable size:490 M.
[   13.408892] [fglrx] Reserved FB block: Shared offset:0, size:1000000
[   13.408894] [fglrx] Reserved FB block: Unshared offset:fc1f000, size:3e1000
[   13.408896] [fglrx] Reserved FB block: Unshared offset:3fff4000, size:c000
[   13.695563] EXT4-fs (sda2): re-mounted. Opts: errors=remount-ro,commit=0
[   14.847406] r8169 0000:05:00.0: eth0: link up
[   14.847762] ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth0: link becomes ready
[   14.941743] EXT4-fs (sda2): re-mounted. Opts: errors=remount-ro,commit=0
[   15.487620] hda-intel: IRQ timing workaround is activated for card #2. Suggest a bigger bdl_pos_adj.
[   24.920024] eth0: no IPv6 routers present

Alıntı YapBenim söylemek istediğim oradaki quiet splash ve nomodeset seçeneklerinin silinmesi.
ben yanlış şeymi yapıyom acaba . grub a gelince "e" ye basıyorum 3-4 satır yazı var . orda  "quiet splash" yazan bi yer var ordan "quiet splash" sildim açtım değişiklik olmadı. önüne arkasına ayrı açılışlarda "nomodeset" yazdım  yine değişiklik olmadı. 4-5 satırlık yerin en sonuna "nomodeset " yazdım unknown commend diye hata verdi yine aynı şekilde açıldı.

heartsmagic

O seçenekleri silince açılışta uçbirimde akmaya başlar her şey. Sen çok bekliyor demişsin, nerede bekleme yaptığını anlamaya çalışıyoruz.

bilal1390

beklediği yeri hemen söyleyim. işletim sistemini seçince grub ekranında yazılar kayboluyor. ama sanki hala grubda duruyor sadece yazılar kayboluyor arka plan aynı renkte.bekleme olayı burda oluyor.  bu olay olurken klavye işlemiyor numlock tuşu çalışmıyor ordan tespit ettim esc de çalışmıyor. sanki kitleniyor pc

o seçenekleri sildim ctrl+x yaptığım gibi yazılar kayboluyor arkaplan aynı yani dondu dediğim yer. sonra bişeler oluyor çok hızlı ekran bi acayip oluyor sonra açılıyor

eribol

Yüklemeden kernel panic hatası mı veriyor anlamadım. Umudum yok ama aynı satırlara noapic ve nolapic değerlerini tek tek veya birlikte vererekte deneyebilirsiniz. Ayrıca ekran kartı bilgisi de gerekebilir.

heartsmagic

Sorduk mu daha önce, bu bir dizüstü mü? Eğer öyleyse marka ve modeli nedir?