[Çözüldü]root altına kurulan Quartus uygulamasını çalıştırmak

Başlatan kralsam, 31 Temmuz 2011 - 01:04:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kralsam

Merhaba arkadaşlar. Bu komutları kullanarak root altında bir klasörde yüklenen yazılımı nasıl çalıştırabilirim. (Kısayol gibi).  Yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

Alıntı yapılan: kralsam - 31 Temmuz 2011 - 01:04:10
Merhaba arkadaşlar. Bu komutları kullanarak root altında bir klasörde yüklenen yazılımı nasıl çalıştırabilirim. (Kısayol gibi).  Yardımlarınız için teşekkürler.

Sorun pek anlaşılmıyor ne yazık ki. İstediğin şey root altındaki bir uygulamayı kurmak mı yoksa daha muhtemel olan root altındaki bir kısayolu çalıştırmak mı?
Dağıtımın ne? Çalıştırmaya uğraştığın uygulama ne? Her uygulamayı root olarak çalıştırmak doğru değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kralsam

Tekrar merhabalar. Çalıştırmak istediğim uygulama FPGA üzerinde donanım tasarlama programı. Kurulumu linux a kurmak için çok uğraştım. En sonunda uygulamayı web den çekerek kurma kısmını hallettim. Fakat uygulama
"root/altera/11.0/quartus/bin" yolunda "quartus" isminde ve diğeride "root/altera/11.0/modelsim_ase/bin/" yolunda "vsim" gibi bir ismi var. Bunları konsoldan değilde direk çalıştırmak istiyorum asıl amacım bu. İlginiz için teşekkürler.

Bu arada kullandığım ubuntu sürümü sanırım 10.1 gibi bişeydi.

heartsmagic

İlk tavsiyem uygulamanın kurulumunu root yerine normal kullanıcı dizinine yapman olsun. Eğer bunu yapamıyorsan izinlerle oynamak gerekecek biraz. Konuyu bölüp daha uygun bir yere taşıyorum.

kralsam

Aslında iyi bir seçenek fakat program çok büyük. Bu işleme geçmeden bunu silmem gerekiyor o zaman.
Dosyaları kaldırsam silmiş olurmuyum?( bu tür uygulama yüklememiştim.) Hızlı çalıştığı için Linux kullanmaya çalışıyorum. Program boyutu 5-6 GB var sanırım.
Yoğun işlem gerektiren bir uygulama bu arada.

heartsmagic

Silmene gerek yok, kurulumun tek yaptığı şey muhtemelen root dizini altındaki altera dizinine kopyalama işlemidir. Bu dizini (ya da uygulamanın dizini hangisiyse) kendi kullanıcı dizinine alabilirsin.

Fakat şimdilik bu önerimden de vazgeçiyorum, çok gereksiz geldi gözüme. Her nedense ilk yaptığım öneri de biraz mantıksız geldi. Kullanılacak şey bir uygulamaysa sorun olmadan bir şeyler düşünülebilir.

Yapacağımız şey bu uygulamanın dizinini /usr/local/bin altına almak. Örneğin uygulamanın dizininin ismi altera ise, /usr/local/bin/altera/... şeklinde olsun. Kısacası:

sudo mv /root/altera /usr/local/bin
cd /usr/local/bin
sudo ln -s /usr/local/bin/altera/11.0/quartus/bin/quartus .
sudo ln -s /usr/local/bin/altera/11.0/modelsim_ase/bin/vsim .

Böylece uygulamalara iki adet sembolik bağ atamış oluyoruz /usr/local/bin dizini içine. Bu dizin sistemdeki uygulamaların çalıştırılabileceği yollar içinde olduğundan doğrudan komut şeklinde çalışabilir. Kendi kullanıcın için masaüstünde iki adet uygulama kısayolu oluşturup komutları atayabilirsin.

kralsam

Hocam çalışmadı bu şekilde. Hata kodu. ".:58: Can't open /usr/local/adm/qenv.sh" . Nedendir acaba?

Not: Kurarkende root olmam gerekmişti.

heartsmagic

/usr/local/adm/qenv.sh adında bir dosya var mı bu yolda?
/root'un altında adm diye bir dizin var mı?

hckr

Sorunu tam olarak anlayamadım.Başlatıcı oluşturup özelliklerden komutun başına sudo yazsak olmaz mı?Galiba olur ;D.Açılırken şifre ister sadece.

heartsmagic

Olabilir, ancak mesele yönetici yetkisi yerine normal kullanıcı gibi çalıştırmak. Zira her uygulama için yönetici yetkisi alırsak sistem pek iyi yönde gitmez.

kralsam

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Temmuz 2011 - 18:13:16
/usr/local/adm/qenv.sh adında bir dosya var mı bu yolda?
/root'un altında adm diye bir dizin var mı?
Bunlar görünmüyor.
Bu arada şifre girme kısmı benim için sorun değil. Hatta daha iyi olur. İçinde çalışacağım projeler olacağından önüne gelen açamamış olur. Fakat başına sudo yazarak açtıramadım. :)

Bu arada dosyaları /usr/local e taşıdığımda program hiç çalışmadı :D

heartsmagic

Bu /usr/local/adm dizini uygulamayla ilintili bir dizin midir?

kralsam

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Temmuz 2011 - 20:11:22
Bu /usr/local/adm dizini uygulamayla ilintili bir dizin midir?
Benim alıştırmaya çalıştığım uygulama ile ilgili değil. Kaldıki öyle birşeyde yok zaten göremedim. Farklı bir ürünün buna benzer yazılımınıda kurdum o çalıştı. Onuda kurarken /opt ye kurayımmı dedi kur dedim.
Şimdi bu uygulamanın dosyalarını silsem sistemde parçaları kalıyormu yada nasıl kaldıramı önerirsiniz? Kaldırdıktan sonra tekrar kurmayı deneyeceğim.

heartsmagic

Bu kuruluma bağlı biraz. Eğer uygulamaya ait her şey /root altındaki altera dizinine kurulduysa orayı silmen yeterli elbette. Kurulumu nasıl yaptığın önemli burada. Eğer bir betikle yaptıysan betiğin içi sana fikir verecektir. Biraz karışık olabilir ancak benim içimdeki ses /root/altera dizini altındaydı dosyaların tümü diyor.

kralsam

Aslında betiği tam görünmüyor. Bu program lisanslı bir program ve ben öğrenci olduğumdan ücretsiz kısmını kullanıyotum. Doğal olarak adamlar betiği şifrelemişler. sadece "*.sh" uzantılı bir dosya açtım(şifreli kısım dosyanın içi) windows gibi kurulum ekranı geldi ve kurdum. Bu kadar. Şimdi tekrar /opt dizinine de bir yükleme yapıyorum. Belki oradan  çalışır sonuçları yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2011 - 13:57:43

Yüklemeyi tekrarladım. Kısayol oluşturma kısmında komut kısmına "/opt/altera/11.0/quartus/bin/quartus" şeklinde yazdım. Fakat çalışmadı. Neden kaynaklanıyor olabilir? Root olmadan zaten yükleme yapmıyor. Bir türlü anlamadım. Denemek isteyen arkadaş varsa uygulama www.altera.com da mevcut. Zamanı olup denemek yapabilecek arkadaş olursa sevinirim.
Teşekkürler... 

kralsam

Neyse arkadaşlar. İlgilendiğiniz için teşekkürler şimdilik böyle kullanmaya devam. :)

heartsmagic

Bir ara ilk elden denemek lazım. Çalışmıyor derken kısayol olarak mı çalışmıyor?
Müsait bir zamanda bakmaya çalışırım fakat önümüzdeki bir iki gün akşamları bilgisayar başına oturamama ihtimalim olduğu için bakma olasılığım zayıflıyor.

kralsam

Program çalışıyor ama kısayol şeklinde çalışmıyor.  Çok aciliyeti yok boş vaktiniz olursa bir deneyin isterseniz. Dosya boyutuda büyük bu arada dikkat edin. (Kota sıkıntısı varsa denemeyin 4.5Gb falan :) .)
Ben özellikle çözümü merak ettim. Linux'a pek aşina değilim. (  ki aslında sebebi bu windows tabanlı kullanmak zorunluluğumuz olan uygulamalar )
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

hckr

Programı çalıştırmak için hangi komutları vermeniz gerekiyor?
Bir de ben kısayol oluşturman için sudo yaz başına komutun demiştim.sudo değil gksudo yaz bir de öyle dene.
yani tam olarak şöyle deneyin.

gksudo /opt/altera/11.0/quartus/bin/quartus

heartsmagic

Zaten illa root yetkileri ile çalıştırılacaksa gksudo'ya falan bulaşmamız gerekir, ancak benim derdim root yetkisi olmadan işin içinden çıkmaktı. @hamzaxx'in dediği gibi bir denersin. 4.5GB ise boyut hemen bakamam, hatta kısa süre içinde bakamam :) Kota sorunu yok ancak vakit sorunu var şu sıralar. Belki indirmeye bırakıp bir ara denerim diyorum fakat 4.5GB için deneme yapmak pek makul gelmiyor bana :)

opusxx

Kulak misafiri oldum :) " gksu " yeine kısa yollara  " gksu '%s' " yazıllmıyor mu? .
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

kralsam

Tekrar dönmeyi unutmuşum. Kusura bakmayın.
" gksudo /opt/altera/11.0/quartus/bin/quartus"
komutu ile başlatıcı oluşturduğumda Quartus programı için şifre girilmek sureti ile çalıştı. Sorun çözüldü diyebiliriz.

Yardımlarınız için teşekkürler.. :)