Gentoo masaüstü yöneticisi kurulumu

Başlatan Gabriel, 17 Mart 2011 - 18:31:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gabriel

Merhaba,

@CWKursad'ın değerli anlatımı sayesinde minimal kurulum yaptım. Konsola kadar kurulumu tamamladım. root ya da eklediğim kullanıcı ile oturum açabiliyorum. Gnome masaüstü ortamı yüklemek istiyorum.
emerge gnome
komutunu verdiğimde aşağıdaki çıktıyı alıyorum. Gerek duyduğu kütüphaneler var diye düşünerek çıktıları denedim.

emerge python
ile 3.1.3-r1 sürümünü ve

emerge python:2.5
ile de 2.5 sürümünü kurdum. Hatta

emerge sqlite
bile kurdum.
Fakat hala sonda belirtilen (Change USE: +sqlite) olayını bulamadım.

Ne yapmam gerekiyor? Nasıl yükleyebilirim?
Bilgisi olan var mı acaba?

Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

heartsmagic

Kurduğun 3.x'li Python'u +sqlite bayrağı ile mi kurdun? Zira onu gerektiriyor gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Gabriel

emerge python

dediğimde en sanırım güncel sürümü (3.1.3-r1) otomatik kuruyor. Yukarıdaki komuta o flagi nasil ekleyebilirim onu bilmiyorum.
Nasıl yapmalıyım?

heartsmagic

Eğer henüz bayraklarla işlem yapmayı araştırmadıysan bence kendine güzel bir iki belge bulup araştırmaya başla :)
http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?part=2&chap=2

Senin örneğinde sanırım şöyle bir şey işini görmeli.

USE="sqlite" emerge python

Gabriel

Windoz alışkanlığı... Bayraklar hep komuttan sonra geldiğinden yine öyledir diye şartlanmışım. Fakat neymiş; Linux Windoz değilmiş :)

Teşekkürler. Yazdığınız gibi çalıştı. Fakat bu sefer de başka bir bağımlılık istedi :( Tüm bağımlılıkları ile beraber kuramaz mıyım? Böyle bir komutu yok mu acaba?

Yiğit Ateş

Gentoo kurmadım hiç ama Arch kurmadan önce bile kapsamlı bir araştırma gerekiyor. Gentoo ise çok daha zoru, belgeleri düzgünce okumadan Gentoo kurmak akıl karı değil. Zaten derle derle nereye kadar :D Hele ki flagları düzgün ayarlayamazsan ikilik paketlerden bir farkı kalmaz.

heartsmagic

@Yiğit Ateş, son yoruma katılmıyorum :) Bayraklar doğru ayarlanmasa bile ikilik paketlerden farkı olacaktır, zira kendi sistemi üzerinde derleniyor kaynak kod. Sadece doğru bayrak kullanılmadığında bazı özelliklerden veya destekten mahrum kalınabilir ki, o da yeni bir derlemeye bakar sadece.

@Gabriel, bu gibi şeyleri atlatmak için bayrak seçimin biraz geniş olabilir. Doğru bir liste ile çok zahmete girmeden yapabilirsin işlemleri. Fakat @Yiğit Ateş'e çok çok okunması konusunda katılıyorum :) En azından Gentoo'ya dalacaksan hemen her sorununda soru sormadan önce mutlaka ama mutlaka bir araştırma yapmalısın. Gentoo'nun belgelendirmeleri çok başarılıdır. Tabi, yabancı kaynaklı belgelerden bahsediyorum burada. Ne yazık ki Türkçe belgelendirmesi çok güncel ve geniş değil. Son bıraktığımda böyleydi, belki şu an yeterli olabilir, bilemiyorum.

Yiğit Ateş

Gentoo bilgim olmadığı için sağlıklı bir yorum yapamıyorum ama başlangıç düzeyinde biri o bayrakları doğru ayarlayamaz bence. Ki her şeyin derlendiği bir sistemde bağımlılık sorunları da eksik olmaz yeni bir kullanıcı için. Derlenen paketlerde ben kendi sistemimde bir fark hissedemedim açıkçası o yüzden öyle dedim, ama detaylı testler lazım tabii. Sen öyle diyorsan öyledir. Bence Gentoo'nun asıl kullanılması gereken alan netbooklar. Atom işlemcisini maksimum kullanmak için sadece o makineye özel derlenmiş bir Gentoo ile ciddi bir performans artışı olur. Lakin, günümüzün masaüstü bilgisayarlarında bana kalırsa işkenceden başka bir şey değil :) Bu son söylediklerim kişisel görüşlerim, Gentoo kullanan arkadaşlar darılmasın.

heartsmagic

Bayrakları bir miktar geniş tutup, sistemi de yavaş yavaş, sırayla oluşturduktan sonra bağımlılık sorunları pek yaşanmaz. Ancak yine de bayrak meselesi bir miktar özen istiyor söylediğin gibi. Son zamanlardaki sistemlerde Gentoo benim açımdan da çok gerekli durmuyor. Hız farkını son kullanıcı ciddi anlamda göremez. Belki ağır iş yükü isteyen uygulamalarda bu fark hissedilebilir.

Fakat ben diyorsam öyle değildir :) Bunlar benim kişisel görüşlerim. Haliyle otorite değilim bu konuda ve hâlâ Gentoo kullanıcıları mevcutsa onların da bildiği bir şeyler var demektir.

DoGuKaN

1 paket için 1 bayrak ekleyip diğer paketler de yüklenirken sistemi şişirmek yerine pakete özel flag tanımlayabilirsiniz.

Gabriel

Son yorumumdan bu yana derleme devam ediyor. Akşam açık bıraktım makineyi.
emerge gnome ile kurulum yapıyorum. 389 adet paket derleyip kuruyor. Şimdi keşke gnome-lite olarak kursaymışım diyorum :)

decent

ftp://ftp.linux.org.tr/gentoo/releases/amd64/11.2/ bağlantısından indirdiğim DVD iso dosyası..

Virtualbox ile çalıştırdığımda karşıma çıkan görüntülerden bir demet;

Büyük dağıtım olmak, bağımsız/ana dağıtım olmak böyle bir şey olsa gerek :)

Gabriel

Live DVD herhalde bu değil mi?

decent