Ubuntu 10.10 un çıktığından bu yana güvenlik açıkları var mı ?

Başlatan emreseckin, 07 Ağustos 2011 - 22:40:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emreseckin

Arkadaşlar 371 mb güncelleme çıkarttı eğer açık yoksa boş yere hdd dolmasın sizce ne yapayım ?

speakerXXL

İndirdiğiniz güncellemeler, genellikle var olan dosyaların üzerine yazdıkları için, harddiskinizde indirdiğniz miktar kadar yer kaplamazlar.
Bununla birlikte indirdiğiniz güncelleme paketleri, sisteminizde bir alan kaplar. Bu güncelleme ile inen paketler /var/cache/apt/archives dizininde depolanır. Bu alanda depolanan paketleri de aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak silebilirsiniz.

sudo apt-get clean

6ng4n

@emreseckin güncelleme sadece güvenlik için yapılmaz hata düzeltmeleri yeni özellikler çeviriler gibi nedenlerden de kaynaklanır güncellemeleri yüklemen faydalı olacaktır fark etmesen bile...

cagriemer

Hangi surumun hangi paketinde guvenlik acigi oldugu, hangi versiyona gecilince duzelecegi gibi bilgileri asagida adresini[1] verdigim posta listesi arsivlerinden gorebilirsiniz.

[1] https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-security-announce/

emreseckin

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar güncellemeyi yapayım o zaman :)

opusxx

Güncelleme katagorilerini görebiliyor olmanız gerek en azından benim hatırladığım synaptic gösteriyor olmalı.

Ben şahsen aptitude kulanıyorum ve bu şekilde katagoriler. Mesela şu anda güvenlik güncellesi yok ve yükseltilebilir sürümlr var.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,