Kurulu ATI sürücüleri ile başarım sorunu

Başlatan noktafat, 05 Ağustos 2011 - 15:23:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktafat

Ubuntu 11.04 sürümünü kullanıyorum, gerekli kontrollere bakılırsa ekran kartımı başarılı bir şekilde kurdum (Onboard ATI HD 3300). kontrollerde bir sıkıntı yok. Fakat kullanımda hissedilir bir sıkıntı var gibi, mesela boot ekranında sonra gelen "Ubuntu 11.04 yazısı ve 4 nokta" nın olduğu yerde çöznürlük problemi oluyor, hızlı pencere ve fare hareketlerinde (masa üstünde sol tuş basılı iken gezdirme) hissedilir kasmalar var, bütün bunlar driverleri kaldırdığımda düzeliyor fakat bu seferde ekranda bozulmalar (renklerin kayması, yer yer temadaki .png lerin bozulması) meydana geliyor. Mkv veya Avi formatlardaki videolarda görüntünün akışıda rahatsız edici hareketli sahneler görüntüde atlamalar, ani hızlanmalar oluyor, bu sorunlar Win7 üzerinde gereçkleşmiyor. Sonuç olarak ekran kartı sürücüleri kurulmuş fakat düzgün çalışmıyor gibi bir durum gözledim. Yardımcı olursanız sevinirm

heartsmagic

@noktafat, açılış ekranındaki çözünürlük sorunu Plymouth ile ilgili, forumda bu konuda araştırma yaparsan çözümünü bulabilirsin.

Diğer sorunlar ne yazık ki biraz muallakta. Zira ATI sürücüleri ile Compiz (elbette bazı kartlar için) pek iyi geçinemiyor gibi. Forumda çeşitli başlıklarda çeşitli tavsiyeler var bu konuda. Bilhassa da Catalyst ile oyanayabileceğin yerler mevcut.

Sürücü kurulum denetimi için:
fglrxinfo komutunu yürütebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

noktafat

Anladım, kurulumda sorun yok ama dediğin gibi ATI den kaynaklı o zaman teşekkür ederim, sürücüsüz devam edecez o zaman film izleyecek olursaktan windowsa geçecez :D

heartsmagic

Yo, dediğim gibi Catalyst'teki bazı ayarlarla film ve diğer meselelerin önüne geçilebiliyor. Belki her kart ve sürücü için sorunları çözmeyebilir ancak denemekte fayda var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mitsukuni

Mesa sürücüleri de denenebilir, belki olumlu sonuç alınır. Hatırlatmakta fayda var.
[Nasıl] ATI yerine Mesa sürücülerini kullanmak