XFCE'de Usb hoparlör sorunu

Başlatan karamani44, 22 Haziran 2011 - 22:41:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karamani44

Arkadaşlar yaklaşık bir aydır işletim sistemleri deniyorum. Bir önceki sistemim linuxmint 11 katya idi ancak ekran kararmaları sorunu yüzünden bıraktım. Şimdi Xubuntu 11.04 yükledim. Ses sorunu dışında gayet memnunum. Ancak laptopun hoparlörünün dışında usb sürücü var. Daha önce arch kullanırken yaptıklarımı yaptım ama olmadı. Ses hiçbir şekilde gelmiyor. Ne yapmam lazım? Resim şu şekilde.

Not: Resimdeki seçenekleri teker teker denedim olmadı. alsamixer yazıp F6 ile Usb'yi seçtim olmadı

gelturi

synaptic e volume kontrol yazıp galiba ismi alsa volume control olanı denerseniz sorununuzu çözecektir usb hoparlör den bende ses alamamıştım ve o bahsettiğimle sorunu aşmıştım...tam ismini yazardım ama 11,10 alpha da yım synaptic le ilgili sorun var açılmıyor açılırsa hemen tam ismini yazarım...

karamani44

Tam olarak ne yapılması gerekiyor anlamadım. Soruyu şöyle sorayım o zaman ubuntu yada linuxmintteki ses denetleyiciisini yükleyebilir miyim.

gelturi

şöyleki ubuntu masa üstünde usb hoparlörle ilgili sorun olmuyor  ses denetiminden çıkış ayarlarından usb hoparlörü seçiyorsunuz çalışıyor ama xfce de ses denetiminde usb hoparlörü seçsenizde ses alamıyor yada çok kötü kalitede ses alabiliyorsunuz , yani bende sorun böyleydi. ben şöyle bu sorunu hallediyordum önce ubuntu kurup üzerine xubuntu kuruyordum bu şekilde ubuntunun varsayılan ses denetimi  geçerli kalıyor sesde de sorun olmuyordu...ama xfce kurup alsa ses denetimi  kuruyordum bu şekildede ses alabiliyordum ama ubuntu ses denetiminde sanki ses daha kaliteli gibi geliyor bana belkide değildir ...bu şekilde önce ubuntu kurup üzerine xfce yüklerseniz ses sorununuz ortadan kalkacaktır eğer sorununuz benle aynıysa ... :)

karamani44

Üstad sistemi değiştirmeden yapamazyım. Yani baksanız ve neleri nasıl yükleyeceğimi söyleseniz memnun olurum.

gelturi

synaptic den gnome-alsamixer i yükleyip tercihlerden usb hoparlör ü seçmelisiniz ekranın üstünde yeni bir ses simgesi oluşması lazım ses ayarlarını bu simgeden yapmalısınız yükledikten sonra...alsa sound mixer for gnome isimli paket umarım sorununuz düzelir bu olmazsa  diğer yolu denersiniz ... :)

karamani44

Alıntı yapılan: gelturi - 23 Haziran 2011 - 23:54:53
synaptic den gnome-alsamixer i yükleyip tercihlerden usb hoparlör ü seçmelisiniz ekranın üstünde yeni bir ses simgesi oluşması lazım ses ayarlarını bu simgeden yapmalısınız yükledikten sonra...alsa sound mixer for gnome isimli paket umarım sorununuz düzelir bu olmazsa  diğer yolu denersiniz ... :)

Üstad teşekkürler ancak Xubuntu'yu sildim. Şimdi Ubuntu'yu kullanıyorum. Eğer çalışacağından eminseniz tekrar Xubuntu kurayım. Zira sistem hoşuma gitmişti.

gelturi

öncedende söylediğim gibi ses bendede sorun olmuştu xfce de.ama ubuntu kurup üzerine xfce yükleyincede aynı sistem oluyor pek fazla fark olmuyor tek yapmanız gereken giriş ekranından varsayılan olarak xubuntu sension u seçmeniz bu kadar basit  sizin gibi bende severim xfce yi ama 11,04 de ne hikmetse görselliği hoşuma gitmedi .9,04 den beridir bütün sürümlerini denedim ,galiba yavaş yavaş gnome kanıma işliyor kde bile ilgimi çekmiyor.... not: eğer bir kaç ayar yaparsanız gnome de xfce gibi hızlanabiliyor ve gnome güzelliğinden vaz geçmeden... ;)

karamani44

xubuntu'yu tekrar yükledim ama olmuyor.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=11003515
adresinde söylenenleri uyguladım ama yine olmadı. Gerçi ingilizcem kıt ama uğraştım biraz.

rm -r ~/.pulse ~/.asound* ~/.pulse-cookie
sudo rm /etc/asound.conf

kodlarını verdiğimde böyle bir dosya yok dedi acaba sorunun kaynağı bu mu?

birde şu çıktıyı vereyim. Sanırım burada usb ses sürücüsünü görmüyor.
mk@mkpc:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 03)
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02)
02:03.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)
mk@mkpc:~$

amixer info
Card default 'Device'/'C-Media Electronics Inc. USB Audio Device at usb-0000:00:1d.1-1, full speed'
  Mixer name : 'USB Mixer'
  Components : 'USB0d8c:0126'
  Controls      : 2
  Simple ctrls  : 1