[Çözüldü] wine erişim sorunu

Başlatan Fidel, 20 Haziran 2011 - 01:19:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fidel

Merhaba,

AP Tunner adlı programı bilgisayara indirip wibetricks ile kurdum. Şimdi programı çalıştırmak için wine>program file>ap tunner'e ulaşmaya çalışıyorum ama wine nerede bir türlü bulamıyorum. 11.04'e geçmeden önce menüden kolaylıkla bulabiliyordum.

heartsmagic

Program arama bölümüne yazınca ismini geliyor mu?
Ya da Unity menüsündeki uygulamalar bölümünde Wine sekmesi mevcut mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Fidel

program aramada wine yazıyorum, winetricks var, configure wine var, uninstall wine var ama wine yok. ap tunner diye programı arayınca da aptunner installer çıkıyor ama zaten onu çalıştırdım ben daha önce Unity menüsü nerede bilmiyorum ama solda uygulama başlatıcılar var oradan "uygulamalar"ı açıyorum orada da ne wine var ne de ap tunner. Sanırım ben wine'nin bulunduğu menüyü bulamadım.

zeitgeist

Wine bir arayüzle çalışmaz. Uçbirimde wine (boşluk) uygulama ismi yazman gerek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Evet, Wine menüsü sanırım Unity tarafında eksik.
https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/635223
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1635536

Birincisi mesele ile ilgili uzunca bir hata kaydı ve sanırım sorun devam etmekte.
İkincisi ise Unity paneline nasıl Wine uygulamalarını ekleyebileceğinin anlatıldığı başlık. Gerçi başlığın kendisine anlatılmıyor, şu iletide geçiyor mevzu:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?s=6a43e3d43390ec829472097056f41a38&p=10785610&postcount=10

Fidel

aptuner installer ile winetricks yardımıyla programı kurdum. Daha doğrusu kurulum bitti dedi ve ben de kuruldu saydım. Ancak; uygulamalarda arama yaptığımda bulamadım programı. zeitgeist'in dediği gibi "wine aptuner" yazıyorum ama program açılmıyor. Yani kurulmadı mı acaba aptuner anlamadım hala.

heartsmagic

wine falanca
şeklinde açılmaz zaten uygulama. Ev dizinindeki .wine dizini altında saklıyordu sanırım Wine uygulamaları. Orada Windows'a benzer bir dizin yolu olmalı, oralarda bir yerlerdedir uygulama muhtemelen. Tabi sağlıklı bir şekilde kurulduysa.

zeitgeist

Örneğin uçbirimde vereceğin

wine notepad

komutu Wine ile gelen yerleşik notepad uygulamasını açar. Daha önceki sürümlerde de böyleydi ve Wine ile kurduğum herhangi bir uygulamayı yukarıdakine benzer bir komutla açabiliyorduk. Ancak bu konuyu okuduktan sonra gördüm ki Wine boşluk uygulama adı yazdığında wine uygulamayı system32 klasöründe arıyor, bu yüzden açmak istediğin uygulamanın dizinini de doğru şekilde adreslemen gerek.

Örneğin ben abc isminde bir uygulama kurdum wine aracılığıyla. Uygulamanın adresi /home/kullanıcı adı/.wine/drive_c/Program Files/abc/ olacaktır. Dolayısıyla, eğer bahsettiğin uygulamayı wine aracılığıyla kurduysan program files klasöründe görebilirsin. Bu durumda uygulamayı çalıştırmak için ya uçbirimde aşağıdakine benzer bir komutu kullanacaksın:

wine /home/kullanıcı adı/.wine/drive_c/Program Files/kurulan uygulama dizini/uygulama adı

ya da uygulamanın kısa yolunu bir yere atıp çift tıklayarak açacaksın.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Fidel

heartsmagic

Benim bir iki ileti önce verdiğim genel forumdaki bağlantıda geçen öneriyi deneyebildin mi @Fidel?