Sistem programı sorunu saptandı 11.04

Başlatan lotus1991, 19 Mart 2011 - 00:54:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Unity 2D ortamında iken AWN uygulamasını yükleyin, gerekli uygulamacıkları ekleyin ve başlangıçta çalışacak şekilde ayarlayın.

aklan

Yanıtınız için teşekkürler @decent, ancak benim şikâyet ettiğim konu Unity'nin çalışmaması değil, 3B desteği alamamam. Klasik GNOME ortamında da 3B desteği alamıyorum.

decent

Önceliğimiz duvarkağıdı ve fare imleci ile karşı karşıya kaldığımızda elimizin kolumuzun bağlanmaması.

Böyle durumlarda uçbirime ve diğer istediğimiz yerlere ulaşabilirsek çözüme gitmek daha kolay olacaktır.

Ayrıca ALT+F2 komut satırı ile aynı imkanı sağlayan cardapio-awn eklentisi yükleyebilirsiniz, bu uygulamacık ile
compiz --replace
unity --reset

vs. komutları uçbirime mahkum olmadan yürütebilir ve anında karşılık alabilirsiniz.

Cardapio:
sudo add-apt-repository ppa:cardapio-team/unstable
sudo apt-get update
sudo apt-get install cardapio

aklan

Ne yazık ki işe yaramadı. Söz konusu komutları verdiğimde AWN uygulamasının paneli de gözden kayboluyor.

aklan

Bugün sistemime ikinci bir Ubuntu 11.04 kurdum, sorun onda da var.
Forumda benden başka ATI Technologies Inc RV370 [Sapphire X550 Silent] ekran kartına sahip olan, sorun yaşayan ya da yaşamayan var mı?

if

Acaba compizi bir önceki sürüme düşürsek...

heartsmagic

@aklan, hemen temiz kurulum sonrası mı oluyor bu?
Sorun grafik kartı değildir sanırım, zira bu kart için sürücü kurmuyorsunuzdur sizler, X serisine destek yok çünkü. Herkes açık kaynak sürücüleri kullanıyordur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aklan

@heartsmagic, evet, dün Ubuntu'nun sitesinden kurulum dosyasını indirip kurduktan sonra o sisteme giriş yapmaya çalıştım. Şifreyi yazıp Enter'a bastıktan sonra fare imleci dışında ekrandaki her şey kayboldu. Sistemi kurmadan önce İnternet bağlantısını kesmiştim. Yani hiç güncelleştirilmemiş (hattâ dil dosyaları bile indirilip kurulmamış) bir sistemde de aynı sorun var. Sorunun grafik kartında olmaması gerektiğini söylediniz, eğer öyleyse neyle ilgili olabilir?

@if, öneriniz için teşekkürler. Ancak yukarıdaki yazdıklarımı göz önünde bulundurarak önerinizin sorunu çözmeye yetmeyeceğini düşünüyorum.

heartsmagic

Sorun değişti gibi? Sistemde sorun saptandı mı deniyor şu an yoksa masaüstü falan mı gelmiyor?

aklan

Ne yazık ki uzun bir süredir başlıktaki konudan oldukça farklı bir sorunu çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. Bu kadar uzun süreceğini bilseydim kesinlikle yeni bir başlık açardım.

Her şey benim şöyle bir ileti atmamla başlamıştı:

Alıntı yapılan: aklan - 01 Mayıs 2011 - 20:14:49
- Ne yazık ki, açılışta İngilizceyi seçmeme rağmen Ubuntu Türkçe açılıyor.
- En altta dillerin listelendiği açılır kutuda Unspecified [ANSI_X3.4-1968] diye bir seçenek var (eskiden böyle bir şey görmüyordum).
- Dil Desteği uygulamasını "env LC_ALL=C /usr/bin/gnome-language-selector -n" komutuyla açmayı başarabildiysem de, "Dilleri Ekle/Kaldır" düğmesine tıklayınca penceredeki yazılar gri renk alıyor, uygulama beni hiçbir şey yapmadan meşgul imleciyle muhtemelen hiç bitmeyecek kadar uzun süre bekletiyor.

- Görsel efektler çalışmıyor.
- Yeni Unity arayüzü yerine 10.10 ve öncesindeki sürümlerdeki GNOME karşıma geliyor (*) ve görüntüde zaman zaman bazı sorunlar ortaya çıkıyor.
- Adobe Flash Player gibi bazı uygulamalar tam ekran moduna geçildiğinde çöküyor.

Benzer sorunlar çalışan CD'de de var. Sizce bu sorunları forumdan yardım alarak çözmeye mi uğraşayım, sistemi yeniden mi kurayım, yoksa geliştiricilerin sorunu çözmesini bekleyerek sistemi bu şekilde kullanmaya devam mı edeyim?

Bir de, tüm bu sorunlar ekran kartından kaynaklanıyor olabilir mi?
Ekran kartımın modeli, lspci çıktısına göre şu: ATI Technologies Inc RV370 secondary [Sapphire X550 Silent]

Ekleme:
(*): Sanırım ekran kartımın "nomodeset" seçeneği ile sistemi açmama rağmen Unity desteği yok. "/usr/lib/nux/unity_support_test -p" çıktısı:

OpenGL vendor string:   Mesa Project
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.10.2

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  no
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          no

:(

Başlıktaki sorun çözüleli çok oldu, sanırım güncelleştirmelerle giderildi. Başlığı açan arkadaş da hiç konuya bakmıyor. Acaba başlığı mı değiştirseniz, veyahut da başka ne yapabiliriz?

heartsmagic

Evet biraz karıştırmışım ben :) Başlıklar arasında kayboluyoruz, kusurumuza bakılmasın.
Sendeki durum Compiz'in çalışmaması, sürücülerin garip davranması sanırım. Bir önceki sayfaya bakınca hatırlar gibi oldum, pek parlak fikirlerim kalmamıştı bu konuda.

aklan

Sizi anlıyorum. Forumda birçok sorunu çözüme kavuşturmak için her gün onlarca ileti gönderiyorsunuz ve başlıkları karıştırmanız normal. :)

Dünyada bu sorunla karşılaşan bir tek ben değilmişim. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-ati/+bug/755791 adresinde benzer bir hata kaydı var. Benim sorunumla hemen hemen aynı şeyler söyleniyor ve hata onaylanmış. Onun çözülmesini beklememiz gerekebilir mi? Bir de siz inceleyebilir misiniz?

heartsmagic

Sorun Ubuntu temelli değil sanırım, Xorg'a havale etmişler:
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=37679

Geçici tavsiyeler var fakat tam çözüm olmuyormuş. Bir de oraya göz gezdir istersen, ancak şu an için beklemekten ve bu hata kayıtlarını takip etmekten başka çaren yok gibi.

gitarist

Daha önce yaptığım Ubuntu 11.04 yüklemesini sistem programı sorunu yüzünden sildim ve tekrar kurulum yaptım. Yine aynı hata başıma geldi. Yaklaşık 4 saat kadar uğraştım ve sorunumu çözdüm. Şu adımları izledim.

1-Öncelikle başlangıçta çalışan programları iptal ettim.(Sistem-Yönetim-Başlangıç Yöneticisi) Sonra bilgisayarı başlattım hata sona erdi.
2-Sonra iptal ettiğim programları tek tek denedim hangisi sorunlu diye. Tabi her denemede bilgisayarı restart ettim. Baktımki sorun güncelleştirme bildiricisindeymiş.
3-Ubuntu yazılım  merkezine girdim başlangıç yöneticisini kaldırıp tekrar yükledim ve sorunum çözüldü
4-Bu arada işim bitince başlangıç bildiricisini tekrar aktif hale getirdim.Umarım yardımı dokunur.

cemale

gözün aydın...bende aynı sorunla karşılaşmış yeni kurulumla çözmüştüm.
ama geri bildirim yazman iyi olmuş,aynı sorun yaşayan arkadaşlar tekrar kurulum yapmadan sorun çözülebilir..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !