Ubuntu 11.04 görünüm ve compiz sorunu

Başlatan fakasupi, 04 Haziran 2011 - 23:21:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fakasupi

Merhaba, benim sorunum Ubuntu'nun görünümüyle alakalı. 3d masaüstü, sallanan pencereler, kenara yaklaştırınca ekranın yarısını kaplayan pencere, soldaki hızlı erişim paneli felan hiç bişey yok. Bunları nasıl oluşturabilirim, ya da görsel efekt açısından nasıl zenginleştirebilirim Ubuntu'yu ? Ben daha önce sadece dedicated serverımdaki Ubuntu'yu kullandim o yüzden acemi sayılırım.

BayboraKaan

Bu dediklerinizi compiz ile gerceklestirebilirsiniz.

gecegezen

evet bu özelliklerin hepsi compizle ile ilgili ccsm ile bir çoğunu kolayça ayarlayabilirsin.
kurmak için
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

heartsmagic

Her şeyden önce arkadaşa hangi sürümü kullandığını sormamız daha doğru olacaktır. Zira 11.04 ve Unity ile işler biraz daha değişti. 10.10 üzerindeyse daha farklıydı. Ardından grafik kartını ve sürücü durumunu da sormalıyız.

Bu ön bilgiler olmadan doğrudan mümkün demeyelim bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fakasupi

Ubuntu 11.04 desktop sürümünü kullaniyorum. Ekran kartimda nvidia nin gt130 modeli. Güncel sürücüyü felan kurdum. sallanan pencere ve yandaki paneli hallettimde dönen 3d masaüstünü ayarlayamadim. küpü secinde bütün paneller kayboluyor bombos bi ekran aciliyor yeniden baslatinca. su kapatinca yanarak kaybolan pencereler vardi bi video izlemistim, birde bagzi program kisayollarini ayri bi panele yerlestirmek istiyorum.

masaüstü görünümü böyle

heartsmagic

Kartın Unity için destekleniyorsa sorun forumda çokça konuştuğumuz Unity ve Compiz'in küp eklentisi sorunu. Ayarların bozulduğunda çözüm adına neler yapılabileceği sabit 11.04 başlığımızda anlatılıyor. Onlardan hangisini denedin, hangisini denemedin bilemediğimden dolayı bir şey söyleyemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karizmaxi

Ubuntu 11.04 ile gelen unity aryüzü şimdilik Compizle pekte iyi geçinemiyor o sebepten şimdilik küp çalıştırmak mümkün olsa sa ne yazık ki çokta basit değil yeni bir kullanıcıysanız bence fazla kurcalamayın İlla küp istiyorsanız ubuntu klasik ile oturum açıp oradan devam edin pencerelerin yanması kısmına gelince compiz ayar yöneticisini aç Animations ve canlamdırmaları işaretle sonra canlandırmalara (yazının üstüne) çift tıkl açılan ayar panelinde kapatma canlandırması sekmesine gel aşağıda ilk seçeneği işaretle(fare ile üstüne bir sefer tıkla) aşagıdan düzenleyi tıkla gelen ekranda alev(fire) şeçeneğini şeç hız ayarınıda istediğin şekil yap ben230-300 arası kullanıyorum aşağıda resimlr yardımcı olacaktır

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

333qwerty333

Ubuntu klasik masaüstüne ve Compiz(0.8.6) versiyona dönmek için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

How To Downgrade To Compiz 0.8.6 In Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

Linkte anlatılanlara ek olarak aşağıdaki kod ile CompizConfig Simple Manager paketini indirebilirsiniz.  CompizConfig Simple Manager'a denetim masasından ulaşabilirsiniz.

sudo apt-get install simple-ccsm

karizmaxi

11.04'e  simple compiz config meneger kurulmuyor diye biliyorum AMA compiz düşürüp denemedim hiç

333qwerty333

Verdiğim linkte anlatılanları yaparsanız kuruluyor. Ben Mint 11 Katya ile denedim Simple-ccsm başarıyla kuruldu.
Hatta Linux Mint 10 Julia ile atlantis eklentisini ne yaptıysam etkinleştirememiştim.

Aşağıdaki linkte anlatılanlar ile Atlantis eklentisi de etkinleşti.

Compiz Atlantis Eklentisi ile Masaüstünüz Akvaryum Olsun!

BayboraKaan

Denedim ama yüklenmesine izin vermiyor Ubuntu. Unity masaüstü yöneticisi ile uyumlu degil gibi gözüküyor.

fakasupi

@karizmaxi senin bahsettigin sekilde degil bendeki ayarlar, baksana bayada bi eksiklik var menüde. nerde terslik var acaba? bide yarisi tükce yarisi ingilizce bendeki bircok metin. neyse acemiyim ama cözücem ya kesinlikle bu ubuntuyu sizlerin yardimiyla. ufak ufak görünüm ayarlarindan baslayalim biz. cok kullandigim programlar elimin altinda olsun istiyorum. ne önerebilirsin bunun icin.

karizmaxi

o zaman synaptic'i açıp compiz yazıp aradıktan sonra extra ve anımation yazan paketler var (şu anda ubuntu da olmadığım için tam isim veremiyorum) onları yükle gelir

fakasupi

animasyon pack yokta iki tane extra yazan var hangilerini secip yükleyim?

karizmaxi

Extra yazan ne varsa yükle gördüğüm kadarı ile ikitane zaten

fakasupi

yaptim ama dedigin ayarlar yerinde degisen bisey olmadi hala ekledigim ikinci resimdeki gibi

karizmaxi

bende yüklü paketleri görmen için resim koydum eksik varsa onları tamamla screenlet şart değil onun görevi masaüstü araçları (Cpu metre, takvim, saat falan) eklemek falan ayarlarla işi yok yani istersen yükle istemezsen yükleme

fakasupi

screenleti yükledim cpu metre internet speed monitör felan göz  önünde bulunmasini istediklerimi hallettim, ayni windows sidebardaki gibi. atesli pencereleri yapaadim ama :(