D programlama dili derleme işlemleri

Başlatan kemanci_erdem, 25 Mayıs 2011 - 15:23:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kemanci_erdem

Alıntı yapılan: Erdem - 25 Mayıs 2011 - 13:11:43
Tabi elbette :)

Kitabın yazarı pdf veya internetten okunabilen sürümünü ücretsiz olarak dağıtıyor. Ama Türkçe ya da İngilizce bir basılı sürümü çıkarsa, isteyen gidip basılı halini parayla satın alabilecek.
araştırdımda d nin derleyicileri konsoldan çalışıyor codeblocks gibi bir derleyicisi yok mudur aceba.

mami96

Alıntı yapılan: kemanci_erdem - 25 Mayıs 2011 - 15:23:29

Kitabın yazarı pdf veya internetten okunabilen sürümünü ücretsiz olarak dağıtıyor. Ama Türkçe ya da İngilizce bir basılı sürümü çıkarsa, isteyen gidip basılı halini parayla satın alabilecek.
araştırdımda d nin derleyicileri konsoldan çalışıyor codeblocks gibi bir derleyicisi yok mudur aceba.

ubuntu altinda

Code::Blocks 10.05 zaten D dilini destekliyor.

kemanci_erdem

Alıntı yapılan: mami96 - 25 Mayıs 2011 - 15:26:35

ubuntu altinda

Code::Blocks 10.05 zaten D dilini destekliyor.
d application u seçip merhaba dünya yadırmaya kalktım olmadı.

mami96

dmd kurulu mu?

ya da nasil yazdirmaya calistiniz merhaba dunya'yi?

build

ardindan run

diyecesiniz.

kendi konsolunu acip derleyecek oda.

Erdem

Aslında bütün derleyiciler konsolda çalışır: g++, gcc dmd vs :)

Codeblocks bir IDE (geliştirme ortamı sanırım)

Ben eskiden C++ kodlarını yazmak için de kullanıyordum, D için de Emacs kullanıyorum  :) Eğer kaynak dosyaları 10 dosya falan olursa basitçe bir make dosyası yazmak yeterli oluyor. O zaman da derlemek için make yazmak yeterli oluyor. Hatta onu da CTRL ve Enter tuş birleşimine bağladım. O yüzden ikisine aynı anda basmam programın derlenmesi için yeterli oluyor.

http://ddili.org/kurulum/

Bu sayfada kurulum ile ilgili bilgiler bulabilirsin.

Alıntı Yapd application u seçip merhaba dünya yadırmaya kalktım olmadı.

Herhangi bir editörle d uzantılı bir kaynak dosyası oluşturup.

import std.stdio;

void main()
{
    writeln("Merhaba Dünya!");
}

içine bunları yazmak yeterli. Daha sonra konsoldan

$ dmd dene.d
$ ./dene

yazıp derleyip programı çalıştırabilirsin.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

kemanci_erdem

import std.stdio;

void main()
{
    writeln("Merhaba Dünya!");
}

aynen bunları yazıp build ve run yapıyorum ama çalışmıyor işte.

Erdem

Alıntı yapılan: kemanci_erdem - 25 Mayıs 2011 - 22:08:09
aynen bunları yazıp build ve run yapıyorum ama çalışmıyor işte.

Haklısın galiba. Codeblocks için bazı ek ayarlar gerekiyor sanırım. Ben de kullanmadığım için bilemiyorum  ???

Ama Emacs için yapman gereken ayarları anlatabilirim.

0- Eğer kurulu değilse emacs'ı kurun
$ sudo apt-get install emacs23

1- Bu adresten emacseski isimli dosyayı indirin.

http://bit.ly/jRYrTS

2- Ev dizininize .emacs adıyla kaydedin

$ mv İndirilenler/emacseski ~/.emacs

3- Bu dizine gelip site-lisp isimli bir dizin oluşturun.

$ cd ~/.emacs.d/
$ mkdir site-lisp
$ cd site-lisp/

4- Emacs'ın d modunu indirin

$ wget http://acehreli.org/d-mode.el

5- Emacs'ı Alt-F2 tuşlarına basıp emacs yazarak çalıştırın. Her şey doğru gittiyse böyle bir ekran gelmesi gerekiyor.

6 - Programı yazdıktan sonra Ctrl ve Enter tuşlarına aynı anda basın. Alt kısımda compile command diye bir şey gelecek. Daha önce ayarlanmış olanları silin ve yerine dmd merhaba.d yazın.

7- Programın derlendiğini göreceksiniz. Eğer konsola gitmek zor geliyorsa M-x eshell yazın.  Burada M tuşu çoğu zaman Alt'dır. Yani Alt-x tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor.

Emacs shell'de de aynı şekilde program ismini ./merhaba yazdığınız zaman programın çalıştığını göreceksiniz.

Emacs bu ayarlarla otomatik kod tamamlama, parantezleri eşleştirme ve kod renklendirmesi yapabilir. En kullanılan özelliği otomatik tamamlama özelliğidir. Diyelim ki ikinci kez writeln yazacağım. w yazıyorum ve M-/ tuşlarına bastığınız anda kodun writeln olarak tamamlandığını göreceksiniz.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

kemanci_erdem

Erdem

Burada bir şey eksik kalmış. Şimdi farkettim.

Ev dizininde bulunan .emacs dosyanızı açın. Emacs içinden C-x C-F komutuyla (burada C Control tuşu yerine geçiyor. Control ve x aynı anda) ile ev dizininde bulunan .emacs dosyanızı açabilirsiniz.

Ya da herhangi bir editör de olabilir. Ama açarken gizli dosyaları göster seçeneğini açmanız gerekiyor.

En son satıra gelin:

(add-to-list 'load-path "/home/avni/.emacs.d/site-lisp")

Burada avni kullanıcı ismini sizin kendi kullanıcı isminizle değiştirin.

Elektronik