Bir efekt sorusu: Parçalarla fotoğraf stilize etmek

Başlatan lener49fi, 25 Şubat 2011 - 10:02:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lener49fi

Merhaba arkadaşlar.

Forumlarda dolaşırken bir efekle karşılaştım. Bu çalışma Photoshop ile yapılmış. Nasıl yapıldığıda anlatılmış. Bu Gim ile yapılabilir mi, yapılabilirse nasıl?

Teşekkür ediyorum.

Çalışma linki:
http://www.photoshopkiss.com/parcalarla-fotograf-stilize-etmek/

hitokiri

Yapılır gibi geliyor bana ,
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Gimp_Katman_(Layer)_Mantığı_ve_Katmanlar_Penceresi
wiki linkinin yardımı dokunabilir sonuçta ortada bi üst katman var renk değişimi bu üst katmandaki değişiklikler sayesinde yapılıyor şefaflıkda verilebildiğine göre mümkün =)

ShockLess

konuyu görmemle gimp i açmam bir oldu diyebilirim :) yeni bi gimp kullanıcısı olduğum için üstünde pek yoğunlaşamadım ama şöyle bir görüntü elde ettim üzerinde daha fazla uğraşılırsa kareler küçülebilir, parlaklıklarla oynanabilir vs.

resmin ilk hali ;

benim düzenlediğim hali ;

işinize yaradıysa ne mutlu bana :)

Al Arabi

O efektin yapılması içi öncelikle koyu renklerden oluşan bir resime ihtiyaç vardır. Gimp aracılığı ile son derece kolay yapılır.

FıratikUS

@ShockLess 'in yaptığı gibi olmalı.Oluşturulan karelerin şeffaflaşmasıyla yapılacak bir şey...
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

lener49fi

Teşekkür ediyorum; işimi görür bu bilgiler... ;)

sabian

yukarıda yazılanlar bir yöntem belki ama asıl yöntem o değil maalesef.

evet iş katmanlar yardımıyla hallediliyor, ama atlanılan bir ayrıntı var. O da "ızgara" efekti.
Grid ya da Izgara şeklinde karşılaşılabilinen bu efekt, filtreler -> Tarama -> Desen -> Grid (Izgara) yoluyla bulunabilir.

Bağlantıdaki anlatıma uyarlamak gerekirse;

1- Öncelikle çalışmak istediğiniz fotoğrafı Gimp ile açın.

2- Sağ tarafta katmanların görüntülendiği pencerenin üstüne sağ tıklayıp yeni katman ekleyin ve yukarıdaki yolu takip ederek efekti uygulayın. Efektin esprisi belirli kareler tarafından çevrelenmiş bir alan üzerinde klavuza ihtiyaç duymadan çalışmanıza olanak sağlamasıdır.

3- Daha sonra yine sağ taraftaki katman menüsüne sağ tıklayıp yeni bir katman daha açın ve sol tarafta bulunan araçlar penceresinden dikdörtgen (ya da kare) aracını seçin. Ve katman üzerinde, alt katmandaki ızgara üzerinde istediğiniz bir yerde bir kare ya da dikdörtgen oluşturup enter'a basın.

4- İster renk dolum aracıyla direkt boya doldurun isterseniz Blend Tool denilen reng geçişi aracını kullanarak şeklin içini doldurun.

5- Burası önemli zira şeffaflık vermeniz gerekecek. Bunun için de katman menüsünün üst tarafında "saydamsızlık" değerini düşürmeniz gerekmektedir.

6- İster aynı şeffaflık ayarlarını kullanmak için mevcut katman üzerinde yeni kareler oluşturup onları renklendirebilir, isterseniz de yeni bir katman açarak işlemleri tekrarlarsınız. Ben ikinci seçeneği taviye ediyorum. Çünkü her karenin farklı şeffalığa sahip olması daha görsel bir görünüm kazandıracaktır.

7- Aslında en önemli noktalardan birine geldik. Zira Izgara ya da Grid efektinin uygulandığı katman görünür olduğu sürece görünümde bir çirkinlik sezilebilir. Bunun için "ızgara" efektini uyguladığınız katmanın üzerine tıklayıp, hemen solundaki "göz" işaretini tıklayarak görünmez hale getiriyoruz.

8- Eğer yeni katman açmadan işlemleri yapmaya kalkarsanız bu kattmanın görünmez olmasından ötürü çalışmalarınız da görünmeyecektir. Bu sebeple her renklendirme aşaması öncesi yeni bir katman açarak çalışmalarınızı zenginleştirmenizi tavsiye ederim.

9- Son olarak yaptığım örnek bir çalışmayı paylaşayım, rastgele seçilen renklerle yalnızca anlatıcı bir sunum oluşturmak için yapılmış özensiz bir çalışmadır. Ekran görüntüsü almadan önce "Izgara" efektinin görünmez yapılmış olduğunu hatırlatayım. Bu sebeple "ızgara"ları görmüyorsunuz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Temmuz 2011 - 04:33:50

Öncelikle Gimp hakkında acemi bir kullanıcı olduğumu bildirmek isterim. O sebeple bir yanlışlık yapılmışsa hoş karşılarsınız umarım.
Aşağıdaki görüntüler daha örnekleyici niteliktedir. Yukarıdaki anlatıma uygun olarak yapıldı.

1- Grid (ızgara) seçimi yapılırken açılan ayar penceresinden renk ayarını yaparsanız iyi olur. Ben renk değeri olarak "dbdbdb" kullandım. İsterseniz daha şeffaf ya da daha koyu bir renk tercih edebilirsiniz.

2- Katmanlara Siyah ve Beyaz ismi verdim ve beyaz renkli kareleri aynı şeffaflık ayarını tutturmak için aynı katmanda uyguladım. Şeffaflık derecesi % 28

3- Siyah Katman şeffalık derecesi % 65

Izrara katmanı görünür ve görünmez olan iki ayrı görüntü paylaşıp daha da somutlaştıralım.

1-1. Izgaralı:

1-2. Izgarasız:

İyi geceler.

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com