Youtube'da video izleme sorunu

Başlatan eRenleR, 17 Mayıs 2011 - 23:07:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eRenleR

Selam arkadaşlar,
Ubuntu 10.10 kullanıyorum.
Gerek Chromium gerekse Firefox'da Youtube videolarını izlerken belli bir zaman sonrasında video sayfaları kapanıyor.
Acaba flash'damı bir sorun var? Yoksa sebebi başka mı?
Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

decent

Opera nasıl peki ? Flash eklentisinin durumunu öğrenmek için soruyorum.

Ayrıca bir öneri olarak;
Youtube videolarını aramak, izlemek ve kaydetmek için UMPLAYER da kullanabilirsiniz.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26377.25.html

eRenleR

Sorun maalesef sadece Youtube değil.
Aynı hata mesela internet üzerinden radyo dinlerkende oluyor. Belli bir zaman sonra birden kesiliyor yayın.

heartsmagic

Video sayfaları mı kapanıyor yoksa tarayıcı mı?
Sistemin kaç bit?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kalkan1973

Bazen görüntü gidip ekran beyaz oluyor. Size tavsiyem UMPLAYER kurmak... UMPLAYER deb dosya olarak indirin GDEBİ ile kurun...Sorunsuz izleyin. Arama kısmına isim yazabilirsiniz...
Evde İşte her yerde Linux

eRenleR

Mustafa Kalkan'in dedigi gibi sayfalar beyaz oluyor.
Sistemim 64 bit

decent

1- Ubuntu Tweak yoksa yükleyin >http://ubuntu-tweak.com/

2- Yazılım Merkezi sekmesinden Flash eklentisini yükleyebilir miyiz?

3- http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26963.0.html konusundan,

Ubuntu yükledikten sonra ilk ayarlar ve çözümler?

başlığındaki çözücüleri yükleyebilir miyiz ?

neoberg

Flash eklentisi ve daha birçok yazılım 64bitle sorunlu bildiğim kadarıyla. Tavsiyem 32bit versiyonu kurun. Zaten performans olarak çok fark olmuyordu benim gördüğüm kadarıyla.

decent

@neoberg,
Flash eklentisinin 64 bit sistemlerde sorun oluşturduğu meselesi efsane olmuş.
32 bit sistemlerde daha az sorunla kaşılaşıldığı fikrine katılıyorum, çünkü Ubuntu' nun kendi tavsiyesi de 32 bit.

Sorunun sebeplerine inecek olursak;
-Ekran kartı sürücüsü,
-Çoklu ortam çözücüler (kodekler),
-Flash eklentisi,
-Compiz,
-Web tarayıcıya yük olan diğer eklentiler,
-Güncel olmayan web tarayıcı,
-...
gibi eksikler, fazlalıklar var ise onlara bakmak gerek.

Ekleme:

Sistemdeki flash eklentisi ve çoklu ortam çözücüleri kontrol etmek için;
decent@decent:~$ dpkg -l | grep codec
ii  chromium-codecs-ffmpeg                  13.0.767.1~r85531-0ubuntu1~ucd~dev1~natty                        Free ffmpeg codecs for the Chromium Browser
ii  gnome-codec-install                     0.4.7ubuntu3                                                     GStreamer codec installer
ii  libavcodec-extra-52                     4:0.6.2-1ubuntu2                                                 Libav codec library
rc  libavcodec52                            4:0.6.2-1ubuntu1                                                 Libav codec library
ii  libcelt0-0                              0.7.1-1                                                          The CELT codec runtime library
ii  libcommons-codec-java                   1.4-2                                                            encoder and decoders such as Base64 and hexadecimal codec
ii  libdirac-encoder0                       1.0.2-3ubuntu1                                                   open and royalty free high quality codec - encoder library
ii  libkate1                                0.3.8-1                                                          Kate is a codec for karaoke and text encapsulation
ii  libmagickcore3-extra                    7:6.6.2.6-1ubuntu4                                               low-level image manipulation library - extra codecs
ii  libmimic0                               1.0.4-2ubuntu1                                                   A video codec for Mimic V2.x content
ii  libopencore-amrnb0                      0.1.2-1                                                          Adaptive Multi Rate speech codec - shared library
ii  libopencore-amrwb0                      0.1.2-1                                                          Adaptive Multi-Rate - Wideband speech codec - shared library
ii  libspeex1                               1.2~rc1-1ubuntu1                                                 The Speex codec runtime library
ii  libvpx0                                 0.9.6-1                                                          VP8 video codec (shared library)
ii  libwavpack1                             4.60.1-1                                                         an audio codec (lossy and lossless) - library
ii  libxvidcore4                            2:1.2.2+debian-1ubuntu2                                          An open source MPEG-4 video codec (library)
ii  w64codecs                               20071007-0medibuntu2                                             Proprietary codec binaries, x86_64 version

decent@decent:~$ dpkg -l | grep multimedia
ii  libphonon4                              4:4.7.0really4.5.0-0ubuntu3                                      the core library of the Phonon multimedia framework
ii  libvlc5                                 1.1.9-1ubuntu1                                                   multimedia player and streamer library
ii  phonon                                  4:4.7.0really4.5.0-0ubuntu3                                      metapackage for the Phonon multimedia framework
ii  vlc                                     1.1.9-1ubuntu1                                                   multimedia player and streamer
ii  vlc-nox                                 1.1.9-1ubuntu1                                                   multimedia player and streamer (without X support)

decent@decent:~$ dpkg -l | grep flash
rc  flashplugin-installer                   10.2.159.1ubuntu1                                                Adobe Flash Player plugin installer
ii  flashplugin64-installer                 10.3.162.29-0ubuntu0~sevenmachines3                              Adobe Flash Player plugin 64 bit alpha installer
decent@decent:~$

dpkg -l | grep codec
dpkg -l | grep multimedia
dpkg -l | grep flash

Saavedro

Flash Player ayarlarında donanım hızlandırma özelliğini kapatıp da deneyebilirsin.

kalkan1973

Ben kaç gündür youtube da AN ERROR OCCURED. PLASE TRY AGAİN LATTER hatası alıyorum. Hiç uğraşmıyorum. UMPLAYER dan aratıp çatır çatır izliyorum. Tavsiye ederim.

challanger

Modeme reset atıp yeniden kurmayı denermisin
For Humanity

kalkan1973

Yok yaaaw. modeme reset atmaya gerek yok.Flash eklentiler yada kullandığınız WEB tarayıcıdan kaynaklanan bir durum. UMPLAYER yükleyip kullanın sorun çıkmıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 20 Mayıs 2011 - 15:48:30
Yok yaaaw. modeme reset atmaya gerek yok.Flash eklentiler yada kullandığınız WEB tarayıcıdan kaynaklanan bir durum. UMPLAYER yükleyip kullanın sorun çıkmıyor.

@Mustafa Kalkan, UMplayer sadece alternatif bir çözüm, herkes Youtube için ek bir uygulama kurmak istemeyebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aurora

Alıntı yapılan: eRenleR - 17 Mayıs 2011 - 23:07:06
Selam arkadaşlar,
Ubuntu 10.10 kullanıyorum.
Gerek Chromium gerekse Firefox'da Youtube videolarını izlerken belli bir zaman sonrasında video sayfaları kapanıyor.
Acaba flash'damı bir sorun var? Yoksa sebebi başka mı?
Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Benzer bir sorunu ben de yaşamıştım, şu şekilde çözdüm;
Uç birimi açıyoruz (Konsol-Terminal)

sudo apt-get purge flashplugin-nonfree flashplugin-installer
sudo rm -f /usr/lib/mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f ~/.mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox-addons/plugins/*flash*
sudo rm -rfd /usr/lib/nspluginwrapper

komutlarını vererek eski flash eklentilerini siliyoruz.
Ya da yazılım merkezinden flashplayer'i kaldırabilirsin, şu anda Ubuntu yüklü olmadığı için tam komutu hatırlamıyorum ama sende yüklü olan flashplayer'i konsoldan

sudo apt-get purge falanca

şeklinde silebilirsin. (falanca yerine  flashplayer'in konsolda geçen adını yazmalısın)

Daha sonra;

sudo add-apt-repository ppa:sevenmachines/flash
sudo apt-get update
sudo apt-get install flashplugin64-installer

komutlarını yazarak sorunu hallediyoruz.
Komutları tek tek kopyalayıp uçbirimde ctrl+shift+v şeklinde yapıştırabilirsin.