[Çözüldü]Hangi USB bellekler Linux dağıtımlarında boot edilemiyor?

Başlatan ferat_tes, 11 Eylül 2011 - 12:00:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferat_tes

Bu konunun daha öncede bazı yerlerde tartışıldığını görmüştüm. Bazı USB belleklere Unetbootin tarzı proramlarla bir isoyu çalışır hale getirdiğimiz zaman usb yi biosta boot edemiyorum. Ben bunu kendim ondan fazla kere tanıklık ettim. Şu anda elimde iki tane usb boot edilemiyor, bir tanesi boot edilebiliyor. Dışardan USB bellek alırken hangi standartları araştırmamız gerekir ki alacağımız usb boot edilebilir olsun?

iceboy

Bende Kingston DataTraveler G3 Modeli VAR 4gb..

Bunla unetbootin'de veya universtal usb installer ile indirdiğiniz imajın konumunu el ile gösterip yazdırdığınızda usb disk'e başlamıyor usb den...(Bu windows üzerinde oluyor.)

Ama eğer universtal usb installer'i veya unetbootin'i açıp,imajı programın kendisinin indirip kendisinin yazmasına izin verirseniz açılıyor..Yani sizin indirdiğiniz imajı kabul etmiyor  :P kendi indirirse tıkır tıkır..
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

cemoli

Ben usb bellekle boot etme olayını anakartın bios menüsü ile alakalı olduğunu sanıyordum :D
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

ferat_tes

Alıntı yapılan: iceboy - 11 Eylül 2011 - 12:29:15
Bende Kingston DataTraveler G3 Modeli VAR 4gb..

Bunla unetbootin'de veya universtal usb installer ile indirdiğiniz imajın konumunu el ile gösterip yazdırdığınızda usb disk'e başlamıyor usb den...(Bu windows üzerinde oluyor.)

Ama eğer universtal usb installer'i veya unetbootin'i açıp,imajı programın kendisinin indirip kendisinin yazmasına izin verirseniz açılıyor..Yani sizin indirdiğiniz imajı kabul etmiyor  :P kendi indirirse tıkır tıkır..

Çok ilginç... Acaba bunu başka usb bellekle denedinizmi?

Hemen şu anda bir test yaptım: Boot edilebilir USB nin içindeki tüm verileri sildim(formatladım). USB hala biosta boot edilebilir olarak görünüyor. Oysa diğer usb (içi boş veya dolu) boot edilebilir gözükmüyor. Demekki bu tamamen USB den kaynaklı bir şey. Bilgisyarda USB bootable gözükmesede biosta sadece USB boot olacak dediğim zaman şu uyarıyı alıyorum:

SYSLINUX 3.85 2010-02-20 CBIOS Copyright (c) 1994-2010 H. Peter Anvin et al
No DEFAULT or UI configuration directive found!
boot:

Bu uyarı ile ilgili birçok şey çıkıyor googleda. Herkes aynı sorunla karşı karşıya kalmış.

Şu anda farkettimki masaüstü bilgisayarımda boot edilemeyen USB bellek, laptopumda boot edildi. Demekki bazı anakartlar bazı usb bellekleri boot edemiyor.

Arkadaşlar araştırdım ve buldum. FAT32 yerine FAT dosya sistemi ille format atınca sorun halloldu. USB bellek heryerde boot edilebilir halde geldi.

FAT dosya sistemi baya eski diye biliyorum. Ne gibi sıkıntılar yaşayabiliriz? Bunu kısa şekilde açıklayıp konuyu kilitlersek sevinirim.

Gluskap

USB bellekten ziyade, bu olayın dağıtıma göre değiştiğini düşünüyorum. Bahsettiğiniz programların sitelerinde destek verdikleri dağıtımlar yazıyor. Yalnız Arch Linux, Pardus için bu programlar yerine Windows'ta Win32DiskImager ile bootable USB yaratılabiliyor. 

if

Bu tür soruları konuşmak için yeni bir başlık açılmıştır: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29219.0

O başlıktan devam edelim lütfen. Bu konuyu kilitliyorum.