[Çözüldü]ubuntu kurarken home dizini belirlemek

Başlatan xghostxd, 06 Kasım 2011 - 20:07:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xghostxd

ubuntu da /home dizinini farklı bir disk bölümüne eklemek istiyorum.fakat o hard disk dolu ve silinmemesi lazım.hard diski seçtiğimde bu bölümü kullanma yazıyor ve dizin seçme yeri aktif değil.hard diskin dosya sistemi ex4.yukardan ex4 dosya sistemini seçsem ve dizini /home olarak belirlesem bölümü biçimlendir aktif olmadığı halde biçimlendirir mi hard diski? yoksa dosyalara hiç dokunmadan /home olarak atar mı.

yakusha

hayır, bölümü biçimlendir seçeneğini seçmedikçe bölümü yeniden biçimlendirmez :)

ben de home dizinini ayrı bağlayanlardanım, çok faydalı bir davranış :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

Aequitas

@xghostxd, ben aynı yöntemi kullanarak pek çok defa farklı dağıtımlar, ve farklı ubuntu sürümleri kurdum kaldırdım sistemime. /home olarak ayırdığım disk bölümünü, senin söylediğin şekilde ex4 dosya sistemi ile /home olarak bağlıyorum, biçimlendir seçeneğini işaretlemiyorum, o bölüm olduğu gibi kalıyor.. hatta şöyle bir şey söyleyebilirim, /home dizini içerisinde linuxun oluşturduğu kullanıcı klasörleri haricinde bir sürü kendi oluşturduğum filmler diziler vs şeklinde pek çok klasör mevcut ve tüm yüklemelerin ardından sağlam bir şekilde çıktı.. yani eğer bu "/home" olarak ayırmayı planladığın disk bölümü daha önce hiç "/home" olarak kullanılmadıysa doğal olarak sistem burada kullanıcı dosyaları için belli bir miktar boş alana ihtiyaç duyacaktır, eğer yeterli boş alan mevcut ise bir sorun çıkacağını sanmam.. ama yine de işimi sağlama almak istiyorum diyorsan ve eğer sabit diskinde deneme amaçlı 5-10 gb kadar yeni bir bölüm açmaya elverişli yerin varsa yeni bir bölüm oluştur, içine birkaç dosya, klasör koy, kurulumda bu yeni oluşturduğun bölümü /home olarak göster ve kurulum yap, eğer koyduğun dosyalara birşey olmamışsa -ki olmaz bence- bu bölümü kaldırıp eski bölüme ekleyip, kaldığın yerden kurulum yapabiirsin.. (deneme yanılma için daha kolay bir metod var mıdır bilemiyorum)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

xghostxd

evet dediğiniz gibi dosyalara dokunmadı herşey olduğu gibi duruyor.olması gerektiği gibi yani.cevaplar için teşekkürler.