Ubuntu Ehcp yapilandirmasi

Başlatan xeribi84, 14 Mart 2011 - 00:36:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xeribi84

merhaba ben ubuntu 10.10 kurdum kendi  bilgisayarimi hosting server
olarak kullanmak istiyorum ve bunun icin ehcp kurdum yaklasik 15 adet
web sitesi bilgisayarimda barindiracagim.
kendime ait bir domainim var modem portlarini actim  bilgisayarimin ip
sini sabitledim simdi sorun dns ayarlarinda
sabit ip almadim onun yerine dyndns.org a kayit yapip bir host aldim
ve ip numarasini boyle sabitlemek istedim ama dyndns sadece tek bir
host icin kullanilacaksa ise yariyor sanirim
kendi alan adimdan                ns1.alanadim.com
ns2.alanadim.com diye ikitane ns olusturdum ve ip olarak dyndns de
yazan ip numarasini verdim sanirim burda hata yapiyorum simdi diger
alan adlarini nasil bilgisayarima yonlendirecem?
ehcp de alanadim.com adli bir host olusturdum kendi alan adimi da
ns1.alanadim.com         ns2.alanadim.com a yonlendirdim yine olmadi
diger kaydettigim domainlere baska bir yerden ulasilamiyo
sunucu bilgisayardan girdigim zaman ulasiliyo diger ehcp de actigim
hostlarin domainlerini de ns1.alanadim.com     ns2.alanadim.com a
yonlendirdim ama yine olmadi ne yapmam lazim  lutfen yardim edin

tiamin

Merhabalar...
dyndns.org ile ilgili işlemler nasıl yürüyor tam bilmiyorum onun için sana genel bilgi verebilirim.

Ehcp ile statik ip sahibiysen sorunsuz site -siteler yayınlayabilirsin.
Ehcp nin local ip ve statik ip girişlerinin yapıldığı 2 ip yeri vardı diye hatırlıyorum. Bunlardan local ip yerine malum local olanı ( 192.168.1.1 yada 10.1.1.1 gibi) yazacaksın. Diğerinede dyndns.org tan aldığın ip adresini yazmalısın ( bir ara noip kullanmıştım onda direkt domain gibiydi bunlar). Ns yönlendirmelerini dyndns.org den aldıgın ip ye yapmalısın. Yoksa olmaz.
Her domaini aynı ns ye yönlendirmen mümkün. Yani ns1.abc.com ve ns2.abc.com diye 2 ns aç ve bütün domainleri oraya yönlendir. Ayrıca bazı modemlerde dinamk ip yi otomatik dyndns.org gibi sitelere bağlayan özellikler var. Modem ayarlarınada bir daha göz at istersen.
Kolay gelsin
Sudo ve Su kardeşler :)

xeribi84

yardiminiz icin tesekkurler benimde sorun aslinda orda dyndns den aldigim ip de degisiyo devamli yani bilgisayarimin ip si sabit kalmiyo mesela ben dyndns den aldigim host xxxxx.dyndns.org dyndns buna bir ip verdi kayit yaparken ben o ip yi aldim kendi ozel domainim xxxx.com da ns1 ve ns2 kaydi yaparken o ip verdim her ikisine de  ve kendi ozel domainimi de kaydini olusturdugum ns1 ve ns1 ye yonlendirdim buraya kadar hersey dogru sanirim  ama bilgisayaraimi kapattigimda bilgisayarimin ip  si ve dyndns bana verilen ip degisti bunu anlamadim ben simdi tum ns1 ve ns2 ayarlarini bu yeni ip ye gore mi yapacam ve hep boylemi olacak ehcp deki ip olayina gelince local ip 10.0.0.6 bilgisayarimin sabitledigim ip bu  digeri ise dyndns nin verdigi ip ama iste dedigim gibi bu hep degisiyo ne yapacam ben anlamadim dyndns den baska birseylemi yapsam bunu

ehcpdeveloper

ip'nizin sürekli değişmesi sorun olmaz sanırım.
ehcp ayarlarında, dynamic ip diye biyer var, orası işaretli olsun (bildigim kadarı ile zaten işaretli)
ozaman, ipniz değiştikce, ehcp kendisini ayarlayacaktır.
dyndns client'ını da kurduysanız, hosting yaparsınız sanırım.

ancak, daha önce de söyledigim gibi, sabit ip, gerçek bir hosting için gereklidir.

emailden alıntı:
---
* Öncelikle dyndns tavsiye etmem, hosting yapacaksanız, sabit ip neredeyse şart. zira özellikle Türkiyede internet ipsi zaman zaman değişebilir, elektrik gidebilir v.b.
ğine de dyndns kullanmak istiyorsanız, şunları yapın:
* sunucunuza ehcp ile beraber dyndns client kurun
* tüm domainlerinizi registrar'dan dyndns iplerine yönlendirin
* ehcp de domainlerinizi ekleyin
* ehcp->options->edit options->dyn dns işaretleyin

bunları yapınca, domainleriniz çalışması lazım.

heartsmagic

@ehcpdeveloper, "daha önce söyledim" demişsin. Forumdaki @bvidinli kullanısı sana mı ait acaba?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xeribi84

* ehcp->options->edit options->dyn dns işaretleyin demissinizde ben orada boyle bir yer goremedim dyndns isaretliyecegim bir yer yok

ehcpdeveloper

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mart 2011 - 18:57:41
@ehcpdeveloper, "daha önce söyledim" demişsin. Forumdaki @bvidinli kullanısı sana mı ait acaba?

sanırım, bu konu ile ilgili eposta almıştım, ve epostada bu şekilde tarif etmiştim. o nedenle, "daha önce dedim" demişimdir..