Gimp 2.6.8 Türkçe Portable - Kurulum Gerektirmez

Başlatan kelebek333, 23 Nisan 2011 - 16:27:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kelebek333

Lütfen Forum Üyeliğimi İptal Ediniz

bytan

@kelebek333,

Megaupload bağlantısını temizledim.

Daha önce de dediğim gibi dosya paylaşım siteleri üzerinden paylaşım yapmıyoruz. Hele hele tamamen açık olarak indirilebilen, özelleştirilebilen sistem ve yazılımlar için bu yöntem pek sağlıklı değil. Bunun yerine yaptığın özelleştirmeleri anlatman daha faydalı olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kelebek333

Alıntı yapılan: bytan - 23 Nisan 2011 - 17:09:23
@kelebek333,

Megaupload bağlantısını temizledim.

Daha önce de dediğim gibi dosya paylaşım siteleri üzerinden paylaşım yapmıyoruz. Hele hele tamamen açık olarak indirilebilen, özelleştirilebilen sistem ve yazılımlar için bu yöntem pek sağlıklı değil. Bunun yerine yaptığın özelleştirmeleri anlatman daha faydalı olur.

@linksilici  ;D (aman alınmayasın latife yaptım)

Forum sizin forumunuz . Siz ne derseniz onu yapacağız.

Alıntı YapForum Kuralı 7- Forumda yönetim ekibinin uygun görmediği davranışları sergilemek kurallara aykırıdır.

Beğenmiyorsam benim sorunum. (Çünkü Linux Özgürlük demekse , beğenmeme özgürlüğümüz de vardır herhalde , acaba yokmu ;D .. Forum kurallarını bir daha okuyayım)

Birilerine amatörce birşeyler sunmak, yardımcı olmak için çabalıyorum.

Profesyonel yapamadığım için özür diliyorum, ama amatör ruhumu bir kenara bırakmadım henüz. ( Cesur yüreği seyrettim biraz önce tv'de gaza geldim döktürüyorum  ;D )

İyi niyet ile kötü niyeti karıştırmamanız dileğiyle...

acaba indirip denedin mi diye de merak etmiyor değilim hani!

Teşekkürler @bytan bana (bize de olabilir) forum kurallarını tekrar okuma hissi verdiğin için. Yoksa okuyacağım yoktu...

Gimp 'in 2.7 Portable İngilizce versiyonu için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://portablelinuxapps.org/GIMP%202.7.2/download

2.6.8 Türkçe versiyonu aşağıdan indirebilirsiniz

bytan tarafından silindiği için indiremiyorsunuz

bytan

Forum bağlantısını ve tekrar verdiğin multiupload bağlantısını yine temizledim. Forum bağlantısını, ilgili konunun içeriği görünemediğinden, burada multiupload varken orada farklı bir şey olmayacağını düşünerek temizledim.

Alıntı yapılan: kelebek333 - 23 Nisan 2011 - 22:21:41
Birilerine amatörce birşeyler sunmak, yardımcı olmak için çabalıyorum

Profesyonel yapamadığım için özür diliyorum, ama amatör ruhumu bir kenara bırakmadım henüz.

Bilakis yaptıklarını anlatmayıp multiupload üzerinden sunduğunda farklı şeyler düşünülebilir. Bu nedenle bağlantılarını temizleyip bilgi aktarmanı isteyerek amatör ruhunun tartışılmasını engellemeye çalışıyorum.

İyi niyet ile kötü niyeti karıştırmamanız dileğiyle...

"Kötü niyetli düşünülseydi sadece bağlantı silinmezdi" diye düşünmen dileğiyle...

acaba indirip denedin mi diye de merak etmiyor değilim hani!

Merak edilecek bir şey yok. Ne 700-800 mb'lık ne de 12-13 mb'lık multiupload bağlantılarını indirmedim.  Buna ne zamanım yeter, ne de baştan sona inceleme imkanım yeter. Bu büyüklükteki dosyalarda tek satır kod kolaylıkla gözden kaçabilir.

Teşekkürler @bytan bana (bize de olabilir) forum kurallarını tekrar okuma hissi verdiğin için. Yoksa okuyacağım yoktu...

Hatırlatınca da bir şey değişmiyor ki, okuduğunda bir değişim olsun?

Lütfen multiupload gibi dosya paylaşım siteleri üzerinden amatör ruhunu aktarma ısrarından vazgeç.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

kelebek333

Alıntı yapılan: bytan - 24 Nisan 2011 - 11:28:07

Forum bağlantısını ve tekrar verdiğin multiupload bağlantısını yine temizledim.

Lütfen multiupload gibi dosya paylaşım siteleri üzerinden amatör ruhunu aktarma ısrarından vazgeç.

Buradanda anlaşılıyor ki forum kurallarını okumamıza gerek yok.

bytan 'ın kurallarını okumamız gerekiyor.

Ben göremedim başka arkadaşlar görebildi mi bilmiyorum ama paylaşımın multiupload vb. üzerinden paylaşım yapılamıyacağına dair bir yasak yok.

Ozaman

bytan Kuralları  1

Multiupload vb. üzerinden paylaşım yasak.

şeklinde mi anlamalıyız

Ben ubuntunu keni depolarından indirip sadece portable hale getirmekten başka bir düzenleme yapmadım.

Bunu yazdığım halde link tekrar silinmiş. Ozaman depolardan program indireceklerin bile kodları incelemesi mi gerekiyor .

Forumdan ise üye olunarak faydalabiliniyor.

Amaç foruma üye kazandırmak olsaydı sergilediğim tutum bu şekilde olmazdı. Böyle bir amacım olmadığını anlamak zor olmamalı.

Kendi düzenlediğim bir dosyayı nasıl paylaşabileceğim noktasında yardımcı olmak istediğini düşünerek; Bu dosyaları nasıl paylaşacğım hakkında bilgi vermeni ya da yol göstermeni bekliyorum.

Acaba hazırladığım bu dosyaları forumda paylaşmak yasak mıdır

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2011 - 16:57:49

bytan'ın avatarına bakınca tırsmıyorda değilim. Acaba cevap yazmasam mı  :)

zeitgeist

@kelebek333,

@bytan'ın her zamanki gibi gayet naif bir şekilde ifade ettiği kurallar hepimizin kuralları. Dolayısıyla meseleyi @bytan'ın kişisel tavrı olarak değerlendirmemen gerek.

Zaten hazır paketler depolarda varken, packages.ubuntu varken neden dosya yükleme sitelerine paket yüklenir buna pek anlam veremiyorum.

Eğer uygulamalar üzerinde özelleştirmeler yapılmışsa ne tür değişiklikler olduğunu bilmek isterim. Kişisel olarak düzenlenmiş uygulamalar resmi depolara nasıl eklenir bilmiyorum bilgisi olan buraya aktarır ya da kendin de araştırabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kelebek333

Alıntı yapılan: zeitgeist - 24 Nisan 2011 - 17:33:31
@kelebek333,

@bytan'ın her zamanki gibi gayet naif bir şekilde ifade ettiği kurallar hepimizin kuralları. Dolayısıyla meseleyi @bytan'ın kişisel tavrı olarak değerlendirmemen gerek.

Zaten hazır paketler depolarda varken, packages.ubuntu varken neden dosya yükleme sitelerine paket yüklenir buna pek anlam veremiyorum.

Eğer uygulamalar üzerinde özelleştirmeler yapılmışsa ne tür değişiklikler olduğunu bilmek isterim. Kişisel olarak düzenlenmiş uygulamalar resmi depolara nasıl eklenir bilmiyorum bilgisi olan buraya aktarır ya da kendin de araştırabilirsin.

Benim kurallarla bir alıp veremediğim yok.

Olmayan kuralların uygulaması beni üzen.

"Böyle bir kural varsa herkese uygulansın,

Yoksa hiç kimseye uygulanmasın "

Şeklinde bir beklentinin bu foruma çok büyük geleceğini sanmıyorum

Portable uygulamalar genellikle usb bellekler içindir ve usb belleklere de bu uygulamaları depolardan kuramazsınız.

Daha doğrusu işletim sistemi kurulmamış usb bellekler için.

Siz kullanmıyor olabilirsiniz ama bu şekilde kullanan bir çok kişi var.

Benim yaptığım yükleme bir paket gibi çalışmıyor bu arada .

O paket kurulumsuz çalışabilir hale getirilip sonra image programı ile paketleniyor. Tek dosya halinde kurulumsuz çalıştırabiliyorsunuz.

Kurulum derdi olmadığı gibi, beğenmezseniz kaldırma derdide yok, silersiniz gider.

Forumda rapidshare megaupload vb.leriyle ilgili bir arama yaparsanız bu paylaşım siteleri üzerinden verilen bir çok link göreceksiniz.

Ne gibi düzenlemeler yaptığımı konu içinde de anlatmaıştım ama okumamışsınız.

Ayrıca uygulamayla ilgili linki silmek konuyu silmek gibi . Uygulamayı silip açılan konuyu silmemeyi anlayabilen biri çıkacacağını sanmıyorum.

Bir konu açmışsınız , bir link vermişsiniz birilerine faydası olur mu diye. Ve düzenlenmiş (portable hale getirmekten başka bir şey yapmadığı mı ifade ettiğim) bu uygulama başka bir yerde paylaşılmamısa ;  link silinmiş ama konu silinmemiş ne anlamı var. Konuyu silmedim ama deniliyor. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2011 - 18:49:06

Ayrıca amacım zarar vermek olsa bunu win ortamında ve bilgi seviyeleri bu foruma göre daha düşük başka forumlarda çok daha rahat yapardım.

zeitgeist

Alıntı yapılan: kelebek333 - 24 Nisan 2011 - 18:28:00
...
Olmayan kuralların uygulaması beni üzen.
"Böyle bir kural varsa herkese uygulansın,
Yoksa hiç kimseye uygulanmasın "
Şeklinde bir beklentinin bu foruma çok büyük geleceğini sanmıyorum
...

Özellikle dosya paylaşım sitelerini kullanmayalım diye kalın çizgilerle belirttiğimiz bir kuralımız yok ancak senin açtığın konuda paylaştığın yöntem farklı bir durum. Demem o ki özellikle sana karşı alınmış bir tavır değil bu yalnızca uygulama şekli olarak tasvip etmediğimiz bir yöntem. Neden diyeceksin haklı olarak; çünkü kontrol edilmeyen paketlerde bu tür paylaşımlarda zaralı komutlar bulunabilir. Bunu seni şüphe altında bırakmak için değil konuya neden bu şekilde yaklaştığımızı açıklamak için söylüyorum. Bunun yanı sıra dosya yükleme sitelerindeki dosyaların zamanla silinmesi, bağlantıyı yeniler misiniz iletilerinin ardı arkasının kesilmemesi ve şu an aklıma gelmeyen daha bir sürü unsur da söz konusu.

Forumda rapidshare megaupload vb.leriyle ilgili bir arama yaparsanız bu paylaşım siteleri üzerinden verilen bir çok link göreceksiniz.

Özellikle işletim sistemi ve uygulamalar söz konusu olduğunda olabildiğince burada yaptığımız gibi meseleyi çözmeye çalışıyoruz. Diğer kişisel dosya paylaşımları, resim ve tema paylaşımları v.b pek sorun oluşturmuyor. Kaldı ki bu tür paylaşımlarda dahi konu içeriğini gözeterk kalıcı dosya paylaşımını sağlamaya çalışıyoruz.

Ayrıca uygulamayla ilgili linki silmek konuyu silmek gibi . Uygulamayı silip açılan konuyu silmemeyi anlayabilen biri çıkacacağını sanmıyorum.

Şu şekilde yorumlayabilirsin; açık kaynak dünyasında yer alman, bu topluluğun bir üyesi olman ve topluluğa bir şeyler katmak adına çabada bulunman güzel bir davranış ve bizler de bunu muhafaza ediyoruz. Buradaki tek sıkıntı yöntem. Örneğin çoklu açılış ile ilgili açtığın diğer başlık benim de ilgiyle okuduğum bir konu oldu ama bu konu değil. 

kelebek333

Alıntı yapılan: zeitgeist - 24 Nisan 2011 - 18:57:39

Neden diyeceksin haklı olarak; çünkü kontrol edilmeyen paketlerde bu tür paylaşımlarda zaralı komutlar bulunabilir.

Şu şekilde yorumlayabilirsin; açık kaynak dünyasında yer alman, bu topluluğun bir üyesi olman ve topluluğa bir şeyler katmak adına çabada bulunman güzel bir davranış ve bizler de bunu muhafaza ediyoruz. Buradaki tek sıkıntı yöntem. Örneğin çoklu açılış ile ilgili açtığın diğer başlık benim de ilgiyle okuduğum bir konu oldu ama bu konu değil. 

Bu tür image dosyalarını açmak zor bir işlem değil. Kontrol etmek isterseniz nasıl açabileceğinizi anlatabilirim . Çok basit bir şekilde yapabiliyoruz ,  7z ile çıkartıp bakabilirsiniz. Ubuntu 10.4 deposundaki ile birebir aynı olduğunu görebilecektiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2011 - 19:11:27

Bu konunun ilginizi çekmemesine göre değerlendirme yapmanız da çok ilginç geldi.

Söylemeden edemedim.  ;)

Ayrıca özelikle multiupload ile link veriyorum içinde 6 farklı sitenin linkleri var. Silinme gibi durumları en aza indirmek için.

Virtualbox 4 portable için çalışıyordum, bir iki hata haricinde çalıştırdım. ama hevesim gitti

özgürubuntu

Çok şey kaybettik desene :) Foruma yeni üye olan arkadaşların bu forumda binlerce mesajı olan arkadaşların aslında o mesaj sayılarına nasıl ulaştıkları hakkında bir fikirleri var mı acaba? @bytan bu forumda gördüğüm en nazik en yardımsever insanlardan birisidir. Ha keza forumun eski üyelerinin bir çoğu da öyle. O mesajlar "emeğe saygı beyler" "+repleri unutmayalım" gibi ego cilalanması amacıyla birikmedi. Bu forumu diğer herhangi bir başka forumla karşılaştırmamak gerek :) Siz yeni arkadaşlara gösterdikleri sabır bile benim onlara saygımı arttırıyor.

kelebek333

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 24 Nisan 2011 - 19:21:14
Çok şey kaybettik desene :) Foruma yeni üye olan arkadaşların bu forumda binlerce mesajı olan arkadaşların aslında o mesaj sayılarına nasıl ulaştıkları hakkında bir fikirleri var mı acaba? @bytan bu forumda gördüğüm en nazik en yardımsever insanlardan birisidir. Ha keza forumun eski üyelerinin bir çoğu da öyle. O mesajlar "emeğe saygı beyler" "+repleri unutmayalım" gibi ego cilalanması amacıyla birikmedi. Bu forumu diğer herhangi bir başka forumla karşılaştırmamak gerek :) Siz yeni arkadaşlara gösterdikleri sabır bile benim onlara saygımı arttırıyor.

Güzel ve tatmin edebilen bir cevap yazmamaktansa dalga geçmek ve küçümsemek daha kolay geldi galiba .

"emeğe saygı beyler" "+repleri unutmayalım" gibi lafları açtığım hiç bir konuda bulamazsınız.

@Sahipten Özür Diyorum . Sabır gösterilmesi gereken ne yaptımsa

Yönetenler ve yönetilenler ayrımı hissini aldığım bir başka forum olmamıştı daha önce.

Ya da Eskiler Yeniler

zeitgeist

@kelebek333,

Konunun başından beri gerek @bytan'ın gerekse benim yaptığım açıklamaların senin için yeterli olmadığını görüyorum. Her dile getirdiğimize kendince getirdiğin, yine kendince doğru, haklı eleştiriler durumu değiştirmiyor ne yazık ki. Açıklamalarımızda her daim bir kötü niyet aradığın müddetçe anlaşamayacağız.

kelebek333

Alıntı yapılan: zeitgeist - 24 Nisan 2011 - 20:03:40
@kelebek333,

Konunun başından beri gerek @bytan'ın gerekse benim yaptığım açıklamaların senin için yeterli olmadığını görüyorum. Her dile getirdiğimize kendince getirdiğin, yine kendince doğru, haklı eleştiriler durumu değiştirmiyor ne yazık ki. Açıklamalarımızda her daim bir kötü niyet aradığın müddetçe anlaşamayacağız.

@bytan da dahil hiçbirinizin kötü niyetle yazdığınızı ve birşeyler yaptığını düşünmedim. Açıklamalarınızda kötü niyet niyet aramadım . Bunu uyandıracak bir şey söyledim ise özür.

Ben burada ki güvenlik kaygısını gayet olumlu karşılıyorum.

Yanlış olansa güvenlik kaygısının uygulanış biçimi diye düşünüyorum.

Şimdi bende anlaşamıyacağız cevabına @özgürubuntu gibi "çok şey kaybettik" diye cevap yazsam nasıl olurdu.

Sizde cevap yazma gereği hissetmezmiydiniz..

Bence güzel olmazdı. (Not: "Tırnak" içindeki ifade gerçekten söylemeyi düşündüğüm ifade değil, misalin anlaşılması için yazılmıştır.)

Ben sizin hiç bir şekilde kötü niyet taşıdığınızı düşünmediğim halde (yazdıklarım eleştiriden başka nedir acaba); siz benim hakkımda açıklamalarınızda her daim bir kötü niyet aradığımı ifade edebiliyorsunuz, anlamak güç.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2011 - 20:31:42

Tüm yazılanlardan forum hakkında olumsuz düşündüğüm anlamı çıkmamalı. En çok istifade ettiğim forumlardan biri. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler.  :D

Not: Teşbihte hata olmaz :D

barış

İlk bağlantıda sana güzelce açıklama yapılmış gördüğüm kadarıyla. Konuyu neden bu kadar uzattın? Sana ne yapman gerektiği ilk iletide de anlatılmış. Neden bunu kişisel bir sorun haline getirip bu şekilde konuşuyorsun anlayabilmiş değilim.
@bytan'ın isminin altına bak, "Proje Sorumlusu" yazıyor. Yani bu forumda en yetkili 2 kişiden biri. Bence sana kıl kaptığı için bunu yapmıyor. Ayrıca kendisi bu forumda en nazik insanlardan biridir, sadece bir kere sinirlendiğini gördüm o da #ubuntu-tr kanalında :D

Kaynak kod görülebilir meselesine gelince, ben belki kaynak kod okumasını bilmiyorum ne olacak? Kötü niyetli bir kişi gelecek bir upload sitesine bir şey koyacak, ben de güvenip açacağım. Mağdur olan ben olacağım. Bunu engellemek için yaptırım gayet normal.
Diğer yandan, istersen 100tane link ver, paylaşım siteleri bir uygulamayı uzun süre bünyesinde barındırmıyor.

Şunu demek istiyorum, proje sorumluları ya da kurallarını koyan kimseler buradan ego tatmini yapmıyorlar. Burada düzeni sağlamakla vs. vs. bir çok şeyde görevliler. Bunu da gönüllü bir biçimde yapıyorlar. Yani buradan herhangi bir şekilde -eğer düşünüyorsan öyle bir şey olduğunu- rant sağlayamaz kimse.

bytan

@kelebek333,

@özgürubuntu'ya neden kızıyorsun?

Alıntı YapGüzel ve tatmin edebilen bir cevap yazmamaktansa dalga geçmek ve küçümsemek daha kolay geldi galiba .

@özgürubuntu'ya bunları söyleyerek kızıyorsun ancak ben iletilerini düzenlerken, nedenlerini ve ne yapabileceklerini açıklarken senin bana karşı takındığın tavır nasıldı? "bytan kuralları", "avatara bakınca tırsıyorum, cevap yazsam mı acaba".. Eğer sen başkasına saygı göstermezsen, başkaları da sana saygı göstermez. Lütfen önce kendi iletilerine göz at.

"portable" olarak hazırlama adımlarını içeren bir başlıkla bilgilerini sadece indirenlere değil, başlığı okuyan herkese aktarmış olursun. . Konuyu baştan sona bir kere daha okursan ve tüm foruma bakarsan bizlerin ne demek istediğini daha iyi anlayacaksın.

PF @ ST

decent

@kelebek333,
Alıntı YapSiz kullanmıyor olabilirsiniz ama bu şekilde kullanan bir çok kişi var.

Eğer bu şekilde birçok kişiye  faydalı olmak amacını güdüyorsanız, sourforge.net vb. bir proje sayfasından dosyaları paylaşmak daha doğru değil mi?

Kaynak dosyası dahil proje dosyalarınızı böyle bir proje sayfasından paylaşmak zor olmasa gerek.

Aksi halde "güvenlik kaygısı" her zaman vardır; herkesin bilgi seviyesi aynı olabilir mi?
Paylaşım sitelerinden indirilen dosyanın "sürpriz yumurta" olmayacağını kim iddia ve ispat edebilir ?

Ki zaten portable Linux uygulamaları sunan bir site mevcut:
http://portablelinuxapps.org/

kelebek333

Alıntı yapılan: bytan - 24 Nisan 2011 - 21:20:37
@kelebek333,

@özgürubuntu'ya neden kızıyorsun?

"bytan kuralları", "avatara bakınca tırsıyorum, cevap yazsam mı acaba".. Eğer sen başkasına saygı göstermezsen, başkaları da sana saygı göstermez.

Son mesajım olsun o zaman

İfadelerimdeki amaç küsümseyici olmaktan ziyade , eleştirme gayesiyle yapılmıştır. Başka bir amaçla yazıldığını düşünmeyin.

Saygıyla (ya da saygısızlıkla)  eleştiriyi birbirine karıştırmamaya gayret gösterdim. Yanlış anlaşıldıysam özür.

Alıntı yapılan: decent - 24 Nisan 2011 - 21:23:50

Eğer bu şekilde birçok kişiye  faydalı olmak amacını güdüyorsanız, sourforge.net vb. bir proje sayfasından dosyaları paylaşmak daha doğru değil mi?

Tek yapmanız gereken daha güvenilir paylaşım teknikleri için yol göstermenizdi.

Güvenlik kaygınız daha ayrıntılı anlatılsa ve daha güvenilir yollar hakkında bilgi verilse (linkte yeterliydi) kendimde linki silip daha güvenilir olanla değiştirebilirdim.

Bu konuda @decent 'e teşekkür...

Alıntı yapılan: decent - 24 Nisan 2011 - 21:23:50

Ki zaten portable Linux uygulamaları sunan bir site mevcut:
http://portablelinuxapps.org/

http://portablelinuxapps.org/ sitesinin yöntemini kullanıyorum zaten

Ama bu mantık ubuntu-tr.net yerine dili yabancı olan başka forumlarda dolaşmayı tavsiye etmeye benzemez mi. Bu sitedeki programların tamamına yakını ingilizce. Neden türkçesini yapıp paylaşmayayım diye düşünmüştüm.

decent

@kelebek333,
Mesele ilk mesaj-son mesaj meselesi değildir.
Önceki iletilerde maksadını aşan ifadeleriniz mevcut.

Kendi adıma söylüyorum, İnsanlara paylaşımdan önce sunmamız gereken şey sevgi-saygıdır.
Çok fazla uzatmadan sonlandırmak gerek.

Paylaşımlarınızı kaynak dosyası ile beraber sourceforge.net adresinden paylaştığınız takdirde kimsenin buna itirazı olacağını sanmıyorum.

heartsmagic

Arkadaş kendi isteğiyle aramızdan ayrılmıştır, genel olarak üyelik silme işlemi yapmadığımız için ısrarla üyeliğinin yasaklanmasını istemiştir. Haliyle cevap hakkı doğmaması açısından konuyu kapatmak daha uygun olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.