[Çözüldü] Cups güncellenmiyor ve kaldırılamıyor .

Başlatan alpaygunes, 26 Nisan 2011 - 20:30:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alpaygunes

Merhaba arkadaşlar * her şey paylaşımdaki ve/veya ağ daki ip yazcıyı kullanma inadımla başladı.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26660.0.html

cups u kaldırmak istedim olmadı , yükseltmek istedim olmadı.
enson ubuntuyu11 e yükselteyim dedim gene olmadı. bütün güncelleme girişimlerimde ilerleme donuyor.ekteki resme zahmet edip bakarsanız fikir verecektir.
bana ne tavsiye edersiniz.

Teşekkürler

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sema

Şu ne diyor:

sudo dpkg --configure -a

Ayrıca neden kaldıramadınız? Uçbirimden denediğinizde hata veriyor mu?
susema

heartsmagic

Ayrıca mümkünse kaldırdığın paketleri kurup ardından Cups'ı durdurup öyle kaldırmayı dener misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alpaygunes

Alıntı yapılan: susema - 27 Nisan 2011 - 17:52:41
Şu ne diyor:

sudo dpkg --configure -a

Ayrıca neden kaldıramadınız? Uçbirimden denediğinizde hata veriyor mu?

alpay@alpayPC:~$ sudo dpkg --configure -a
[sudo] password for alpay:
dpkg: cups (--configure) işleminde hata:
Package is in a very bad inconsistent state - you should
reinstall it before attempting configuration.
İşlem sırasında hatalar bulundu:
cups
alpay@alpayPC:~$

Alıntı Yap
Ayrıca mümkünse kaldırdığın paketleri kurup ardından Cups'ı durdurup öyle kaldırmayı dener misin?

valla hocam cups tan başka paketlerle uğraşmadım. ama tahminim şu ki cups un config dosyasını açıp bir kaç satırı değiştirdikten sonra olmuş olabilir.
O kadar çok şey denedim ki paket yöneticisinden kaldır dediğimde de donup kalıyor işlem. tekrar kur desem de gene aynı.

teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Nisan 2011 - 23:24:06

bu arada baktımda
/etc dizininde  cups  dizini yok. eskiden vardı :))

heartsmagic

gksudo gedit /var/lib/dpkg/status dosyasını aç ve cups'ı ilgilendiren kısımları bul, sil. Ancak dikkatli ol, başka paketlere karışma. Ardından tekrar kurmayı veya kaldırmayı bir dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alpaygunes

İlginiz için hepinize teşekkür ederim. sanırım

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2011 - 00:21:05
gksudo gedit /var/lib/dpkg/status dosyasını aç ve cups'ı ilgilendiren kısımları bul, sil. Ancak dikkatli ol, başka paketlere karışma. Ardından tekrar kurmayı veya kaldırmayı bir dene.

bi takım silme işlemleri işe yaradı ama hangisi ve nasıl bilmiyorum. çünkü yedeğini alarak değişik konumları sildim hatalar verdi yeniden baştan silme ve denemeler yaptım. Ardından 11 e yükselttim yükseltme işleminin belli bir noktasında cups config dosyasının değişiştirmemi isteyip istemediğimi sorudu . değiştir dedim tabi. Belkide config dosyasını kucalarken formatını bozdum bütün sorun ondan kaynaklanmış olabilir. sadece config dosyasını düzeltmek belki sorunu çözerdi ama olsun bu şekilde çok araştırdım çokta çok şey öğrendim. ve ubuntum 11 e yükseldi :))

tekrar teşekkürler