Kurulum Sonrası Açılış Sorunu

Başlatan kanzakande, 19 Nisan 2010 - 20:11:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kanzakande

Çağlar çözüm önerini bekliyorum. Zira aynı sorunu yaşıyorum ve ne yaptıysam çözemedim. İki makine kullanıyorum. Biri MSI core2 ve SİS kartlı. Sis malum 2D idare ediyoruz, beta lucid kurulu ve çok iyi, sorunsuz kullanıyorum; elim ayağım durumunda. Birde yeni vaio, core i3 ve nvidia gforce kartlı bir makine var. Sistem kuruluyor ama içinden kurulum cdsi çıkarçıkmaz siyah ekrana dönüyor. Şimdi olanları ayrıntılandırayım:
Orjinal cdsinden 9.10 kurdum, çalıştı, makineyi kapatıp açınca siyah ekran,
9.10'dan upgrade yoluyla beta lucid kurdum, siyah ekrana düştü,
cd ile lucid kurdum, cd çıkar çıkmaz siyah ekran.
Live cd ile acpi=off nolapic nomodeset yapınca (aksi halde açılmıyor) açılıyor fakat sistem hiç bir müdahaleyi kabul etmiyor. Zamanında böyle birşey yaşamıştım hatta forum kayıtlarında da vardır. açılıştan sonra boot menu.liste acpi=off nolapic ekleyince sorun çözülmüştü. Şimdi menu.list boş çıkıyor. sudo su veya gksu ile yaptığım müdahalelere cavap vermiyor.
Bu arada benim gibi uzun zamandır, sanırım 6.04'ten beri Ubuntu'dan başka birşey kullanmayan, iyi kullanıcı ama yüzeysel bilgi sahibi birine (ne yapayım zamanım yok) acpi, nomodest, nolapic vs nedir? Basitçe anlatabilecek biri var mı? Sonra daha derinine dalarım bir ara.
Yardım lütfen.

bytan

@kanzakande,  yeni sürümlerde grub2 kullanılıyor ve menu.lst yerine grub.cfg dosyalarımız var. Forumda grub2 düzenlemekle ilgili örnekler var. Yapacağın işlem yine aynı.

Aradığın bilgi içinse:

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_APIC_Architecture
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kanzakande

Teşekürler, hemen deniyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2010 - 21:30:37

grup 2 yi sadece usr/share/doc/grub../examples  dosyasında buldum. Ona satırı kaydettim, aynı şey oldu. live cd ile aynı şekilde tekrar açtım satır kaydolmamıştı. Sorun sürüyor. Bir önerin var mı?

hitokiri

kanzakande

Evet, ama yine kurtulamadım siyah ve boş ekrandan

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2010 - 23:12:31

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg komutu ile girdiğim dosya boş. Linkteki komutları uygulayınca ise hep hata vardi.

hitokiri

sistem de ubuntu kurulu? kurulu olan bölümdeki alanı aç o dosya sistemi üzerindeki /boot/grub/ grub.cfg dosyasını bul ne değiştirmen gerekiyorsa yap :)
Sorunun tam olarak ne ???
grub ekranında hiç bir şey görünmüyor mu o zaman canlı cd den ; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html

kanzakande

sda yı değitirince hata vermiyor ama grub.cfg hala boş ve boş ekran sorunu devam ediyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2010 - 23:46:50

Hitokiri uyarı için teşekkür ederim, kurulu dosya sisteminden yapmıyormuşum işlemi,, dediğini yaptım. Sistem kurulu, kurulana kadar sorun yok ama açılışla birlikte ekran siyaha dönüyor. Onu çözmeye çalışıyorum Fakat yaptığım müdahale de işlemedi, hala siyah ekran.

hitokiri

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html sorunun grubsa takıldığın sorunu burda bulabilir veya sorablirsin dosyanın boş olmaması gerekir . :)

kanzakande

Grup sorunu değil sanırım. Kart sürücü sorunu olduğunu sanıyorum. Çözemedim.  :(

bytan

Alıntı yapılan: kanzakande - 20 Nisan 2010 - 22:32:51
Grup sorunu değil sanırım. Kart sürücü sorunu olduğunu sanıyorum. Çözemedim.  :(

Kart sürücü sorunu olduğunu düşünmene sebep nedir? Ve makinayı açtığında karşına hiç grub menüsü geliyor mu? En azından bu menüden kurtarma kipiyle açılış yapabiliyor musun? Şayet yapabiliyorsan, en azından ne olacağını görmek amacıyla kurtarma kipiyle grub.cfg dosyasına ilgili değerleri işleyebilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

kanzakande

Çünkü.. 9.10'u baştan kurdum ve hatta tüm güncellemeleri yaptım, çalıştı. Ama lucid'i hem cd'den hem upgrade ile yükledim sorun oldu. Lucid'in ekran kartı driver güncelleştirmeleri nedeniyledir diye düşündüm.
Güvenli kipe de geçemiyorum. Sadece live cd'den F6 acpi=off noapic nomodeset seçerek girebiliyorum, ama grub vs üzerine yaptığım değişiklikler işe yaramadı.

bytan

Lucid kurulumu olduğu gözümden kaçmış. Konuyu bir noktadan sonra bölüp ilgili bölüme taşıyorum.

Lucid'in kurulu olduğu bölümdeki grub.cfg dosyasında değişikliği yapmışsan, kaydedilmişse ve yine açılmıyorsa çözüm yolu bu değildir. Kurtarma kipi de açılmıyorsa, sorun ekran kartı değildir. Denemesi de kolay, xorg.conf dosyana nv sürücülerini işleyerek duruma bakabilirsin.

PF @ ST

noname101

kolay gelsin.   ilk defa linux kurdum ve kullanıyorum (kullanmaya çalışıyorum  :P ) fakat düzeltemediği m bir sorunla karşı karşıyayım üstde yazan yazıları okudum biraz benzer bi olay ama bahsettiğiniz grup vb terimlerden bişey anlamadım :) elimden geldiğince araştırıp bir şeyler yapmaya çalıştım (ekran kartının driverını yüklemek gibi) fakat sonuca ulaşamadım yardımcı olursanız çok sevinirim (küçük bir istek anlatım basit ve açıklayıcı olursa sevinirim 4 gündür linux kullanıyorum)

ubuntuyu kurar iken herhangi bir aksilikle karşılaşmadım kurulum bittiğinde yeniden başlattım ekranın sol üst köşesinde kursör yanıp kalıyor ve ilerlemiyor

tekrar kurdum yine aynısı..    tekrar kurdum usanmadan :) yine aynısı

sonra kurcalanırken açılış ekranında bir menü çıktı

ubuntu linux 26.38-8 generic ile (kurtarma kipi)                bunu seçtim  sonra
fail safex  güvenli grafik kipinde çalış        ı seçtim                ubuntu düşük grafik kipinde çalışıyor mesajı geldi

sadece bir oturum için  ubuntuyu düşük grafik kipinde çalıştırı seçtim   ve   ubuntu açıldı

sonra restart ettiğimde yine imleç yanıp sönüyor ve kalıyordu
aynı yolu izledim sistemi açtım   biraz araştırdım,  ekran kartının driver ını yüklemeyi denedim vb fakat sonuca gidemedim ekran kartını değiştirdim yine driver ını denedim faka sonuç elde edemedim   

bu konu hakkında sizin fikriniz nedir    nasıl çözebilirim yada neye bakmalıyım     hangi yolu izlemeliyim
os: ununtu 11.04       amd 1200 mhz işlemci ,     asus a7n8x-x board  ,       fx 5500 vga  160 ide disk
yazımda bir hata olduysa kusuruma bakmayın yardımlarınızı bekliyorum...

sema

11.04 güncellemelerini aldınız  mı? Son güncellemelerle birçok şey düzeltilmişti.
susema

noname101

sema

Şunu uçbirime yazıp sonra da gelen seçeneklerden birini seçip deneyebilir miyiz, işe yarar mı bilmiyorum ama:

sudo update-alternatives --config x-cursor-theme
susema

noname101

dostum hepsini denetim tek tek
sadece 2 sıradakinde imleç kayboldu fakat ardından baya bişey sıraladı  :)
starting load fallback grapich devices    [ failed ]  gibi bişey yazdı orada takıldı kaldı

sema

Seçimden sonra oturum kapatıp açmalısınız, kapatıp açmadıysanız dener misiniz tekrar onlardan birini?
susema

noname101

çıkan 7 seçeneği de denedim her defasın da da yeniden başlattım olmadı
:D

heartsmagic

md5 bütünlüğünü denetlemiş miydin?
Açılışta en üstteki satırdayken e tuşuna bas, çekirdek satırının sonuna bir boşlukla beraber nomodeset koy, Ctrl+x ile açmayı dene.
Ayrıca "failed" yazan yeri biraz detaylandırırsan fena olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.