Wine İle Kurulan Programa ek Fax Yazıcı Ekleme

Başlatan m.nisanci, 24 Kasım 2014 - 21:59:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

m.nisanci

Arkadaşlar merhaba. Bütün kurumları ubuntuya geçirmeye çalışıyorum. Sorunların birini hallediyoruz biri çıkıyor. Tabi araştırıp çalıştıkça her sorun aşılır diye düşünerekten burada tecrübeli arkadaşlarımızın engin bilgilerine başvuruyorum. Sorunumuz şu:

Kurumda ActiveFax diye bilinen bir fax server kullanıyoruz. Gayet güzel bir program işimizi büyük ölçüde görüyor. Tabi yazılım windows tabanlı. Ben bu yazılımı geçen wine ile çalıştırdım sorunsuz çalışıyor fax gönder al yapıyor ancak tek bir şeyi yapamıyor o da harici dosya gönderme. Normalde windows ortamında programı kurduğunuz zaman server ve client olarak çalışıyor ve her bilgisayara ActiveFax diye bir yazıcı ekliyor. Siz dosyayı print ettiğinizde active fax yazan yazıcıyı seçerseniz active fax yazılımı çalışıyor. numaranızı girip gönderiyorsunuz. İşte bunu nasıl yapabilirim. Wine ile mümkün mü? veya başka bir şekilde. ben iki tane konuyla ilgili yazı buldum ama hiçbirşey anlamadım. uğraştım yapamadım da zaten. sizlerle paylaşıyorum belki ilgilenen birileri çıkarda yardımcı olur. Arkadaşlar sitenin türkiye sitesi de mevcut yani türkçe sürümde var. ancak fark etmiyor hangi dilde olduğu. mesele şu yazıcı olayı çözülsün tamam dır. birinci linkte anlatıldığına göre linux üzerinden gönderilebiliyor muş ama ben yapamadım.

http://www.actfax.com/en/installation.html
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=23347

Programın İndirme Adresi:
http://www.actfax.com/en/download.html

ulupınar

http://www.actfax.com/en/installation.html#unix
http://goo.gl/ChmuK2
Alıntı YapSend faxes from Unix or Linux

Sending faxes and emails from Unix or Linux systems requires a prior installation of the fax server on a Windows based system connected to a TCP/IP network. The fax server can be accessed like a normal network printer through the LPD/LPR protocol from Unix/Linux in that case. As an alternative it would also be possible to send fax jobs through a Samba or NFS printer as well as sending fax files through a shared directory or with FTP or TFTP.

Depending on your Unix system, follow these steps to install a LPD/LPR network printer to send fax jobs to the fax server:

Other Unix systems (SCO Unix) and Linux

To configure a network printer on such systems, have a look at the documentation of your Unix system. Usually a LPD/LPR printer can be created with an entry in the /etc/printcap file in that case. Entries in /etc/printcap are built in the following format:

printername:\              fax:\
       :rm=hostname:\             :rm=192.168.0.1:\
       :rp=queuename:             :rp=fax:

On some Unix systems (i.e. SCO-Unix) it could also be required that the LPD/LPR protocol needs to be activated before network printers can be used. In the case of SCO-Unix, this can be done with the Unix command "mkdev rlp".

After the network printer has been configured on your Unix system, print jobs can be sent to the fax server with the Unix command "lp". For example, to create a print job with "lp", one of the following Unix commands can be used:

lp -dprintername filename
    cat filename | lp -dprintername

With the Unix command "lpstat -t" or "lpstat -oprintername" the current status of the network printer can be displayed.

ActFax automatically processes the printer commands of HP-LaserJet (PCL), Epson-LQ and optionally Postscript and PDF (requires the add-on software Ghostscript to be installed on the fax server). The formatting of the print jobs sent to the fax server is preserved that way.

More information about the automatic definition of the recipient of a fax in a print job can be found later in this chapter and in the online help of the fax server as well as in the user's manual, available for download in the download area.

efax-gtk özgür yazılımı da kullanılabilir.

Efax-gtk, efax fax programının görsel arayüzüdür. Bir fax modem aracıyla faksları göndermek-almak ve alınan faksları yönetmek, yazdırmak, göstermek için kullanılabilir.  Aynı zamanda kelime işlemci programlardan ve benzerlerinden gönderilen faks iletileri için "sanal yazıcı" işlevini sağlayan bir arayüze sahiptir ve kendiliğinden alınan bir faksı belirli bir kullanıcıya postalayabilir veya yazdırabilir.

m.nisanci

Alıntı yapılan: ulupınar - 24 Kasım 2014 - 22:11:30
http://www.actfax.com/en/installation.html#unix
http://goo.gl/ChmuK2
Alıntı YapSend faxes from Unix or Linux

Sending faxes and emails from Unix or Linux systems requires a prior installation of the fax server on a Windows based system connected to a TCP/IP network. The fax server can be accessed like a normal network printer through the LPD/LPR protocol from Unix/Linux in that case. As an alternative it would also be possible to send fax jobs through a Samba or NFS printer as well as sending fax files through a shared directory or with FTP or TFTP.

Depending on your Unix system, follow these steps to install a LPD/LPR network printer to send fax jobs to the fax server:

Other Unix systems (SCO Unix) and Linux

To configure a network printer on such systems, have a look at the documentation of your Unix system. Usually a LPD/LPR printer can be created with an entry in the /etc/printcap file in that case. Entries in /etc/printcap are built in the following format:

printername:\              fax:\
       :rm=hostname:\             :rm=192.168.0.1:\
       :rp=queuename:             :rp=fax:

On some Unix systems (i.e. SCO-Unix) it could also be required that the LPD/LPR protocol needs to be activated before network printers can be used. In the case of SCO-Unix, this can be done with the Unix command "mkdev rlp".

After the network printer has been configured on your Unix system, print jobs can be sent to the fax server with the Unix command "lp". For example, to create a print job with "lp", one of the following Unix commands can be used:

lp -dprintername filename
    cat filename | lp -dprintername

With the Unix command "lpstat -t" or "lpstat -oprintername" the current status of the network printer can be displayed.

ActFax automatically processes the printer commands of HP-LaserJet (PCL), Epson-LQ and optionally Postscript and PDF (requires the add-on software Ghostscript to be installed on the fax server). The formatting of the print jobs sent to the fax server is preserved that way.

More information about the automatic definition of the recipient of a fax in a print job can be found later in this chapter and in the online help of the fax server as well as in the user's manual, available for download in the download area.

efax-gtk özgür yazılımı da kullanılabilir.

Efax-gtk, efax fax programının görsel arayüzüdür. Bir fax modem aracıyla faksları göndermek-almak ve alınan faksları yönetmek, yazdırmak, göstermek için kullanılabilir.  Aynı zamanda kelime işlemci programlardan ve benzerlerinden gönderilen faks iletileri için "sanal yazıcı" işlevini sağlayan bir arayüze sahiptir ve kendiliğinden alınan bir faksı belirli bir kullanıcıya postalayabilir veya yazdırabilir.

Teşekkür ederim kardeşim ancak bu açıklamalar zaten verdiğim linkte mevcut. Yani bunu nasıl yaparız diyorum. senin dediğin efax-gtk, gfax var vs. bunlarıda inceledim ancak bizim burada server client olarak çalışıyor sistem. yetkiler var, herkes her faxı göremiyor bayağı bir fonksiyonel yani program.

ulupınar

Alıntı yapılan: m.nisanci - 25 Kasım 2014 - 09:11:51
Teşekkür ederim kardeşim ancak bu açıklamalar zaten verdiğim *bağlantıda mevcut. Yani bunu nasıl yaparız diyorum. senin dediğin efax-gtk, gfax var vs. bunlarıda inceledim ancak bizim burada server client olarak çalışıyor sistem. yetkiler var, herkes her faxı göremiyor bayağı bir fonksiyonel yani program.
Alıntı YapSending faxes and emails from Unix or Linux systems requires a prior installation of the fax server on a Windows based system connected to a TCP/IP network. The fax server can be accessed like a normal network printer through the LPD/LPR protocol from Unix/Linux in that case. As an alternative it would also be possible to send fax jobs through a Samba or NFS printer as well as sending fax files through a shared directory or with FTP or TFTP.

Anladığım Linux kurulu bilgisayarlardan posta ve faks göndermek için internete bağlı Windows faks sunucu kurulu bir bilgisayar gerekli. Bu durumda Linux bilgisayardan LDP/LPR protokolü sayesinde normal bir ağ yazıcısı gibi faks sunucusuna erişilebilir. Alternatif olarak NFS yazıcı veya Samba sayesinde hem faks işlerini hemde paylaşılan bir dizin sayesinde yollanan faks dosyalarını göndermekte mümkündür.

m.nisanci

Alıntı yapılan: ulupınar - 25 Kasım 2014 - 11:01:34
Alıntı yapılan: m.nisanci - 25 Kasım 2014 - 09:11:51
Teşekkür ederim kardeşim ancak bu açıklamalar zaten verdiğim *bağlantıda mevcut. Yani bunu nasıl yaparız diyorum. senin dediğin efax-gtk, gfax var vs. bunlarıda inceledim ancak bizim burada server client olarak çalışıyor sistem. yetkiler var, herkes her faxı göremiyor bayağı bir fonksiyonel yani program.
Alıntı YapSending faxes and emails from Unix or Linux systems requires a prior installation of the fax server on a Windows based system connected to a TCP/IP network. The fax server can be accessed like a normal network printer through the LPD/LPR protocol from Unix/Linux in that case. As an alternative it would also be possible to send fax jobs through a Samba or NFS printer as well as sending fax files through a shared directory or with FTP or TFTP.

Anladığım Linux kurulu bilgisayarlardan posta ve faks göndermek için internete bağlı Windows faks sunucu kurulu bir bilgisayar gerekli. Bu durumda Linux bilgisayardan LDP/LPR protokolü sayesinde normal bir ağ yazıcısı gibi faks sunucusuna erişilebilir. Alternatif olarak NFS yazıcı veya Samba sayesinde hem faks işlerini hemde paylaşılan bir dizin sayesinde yollanan faks dosyalarını göndermekte mümkündür.

Bu dedikleri farklı bişey zandersem. şöyle bişey buldum kurdum daha doğrusu kurmaya çalıştım. http://ictfax.org/content/ictfax-installation-guide-debian-ubuntu 

Bu sistemde anladığım kadar web tabanlı. drupal üzerinden çalışıyor. bende drupali kurdum ama onların dediği modülü bir türlü bulamadım aktif olmadı yani. benim anlamadığım madem drupal üzerinden çalışıyorsa bilgisayara iki saat mysql, apachi bilmem ne 50 tane paket kurduruyorlar. zaten olmadı da. bu sistemi kullanan bilen var mı?

heartsmagic

Fax sunucusunu değiştirme olanağı var mı yoksa illa ki mevcut olanla mı devam edilmesi gerekiyor?
Bu konuda herkesin önerdiği bir sunucu var bizim tarafta: Hylafax
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

m.nisanci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Kasım 2014 - 02:45:25
Fax sunucusunu değiştirme olanağı var mı yoksa illa ki mevcut olanla mı devam edilmesi gerekiyor?
Bu konuda herkesin önerdiği bir sunucu var bizim tarafta: Hylafax

Aslında windows ortamında çalışan ActiveFax çok güzel bir yazılım. Yetkilendirme işlemleri filan çok hoş. Tamamen Türkçe. Herkes kendi faxını görüyor bir biri arasında fax transferi yapabiliyor. Wine ile de çalışıyor ubuntu ortamında ama tek sorun activefax yazıcısını ekleyemedim. Bu yüzden bilgisayardaki dokümanları gönderemiyorum. Hylafax'ı bugün kurdum denedim buda çok güzel ama anlamadığım *bir şeyler var. Mesela activefaxta server üzerinde bütün faxların yedekleri duruyor. Fax gönderim protokolleri yani teyitler çok kolay alınıyor. Ama burada hylafax server uçbirimden kurulduğu için arayüzden kontrol yok. serverda sorun olsa tekrar kurulumu çok zor zaman alıyor. bu yüzden kullanışlı değil. ama inceledim güzel bir program. uçbirimede YajHFC kurdum inceledim bu da güzel bağlantıları filan güzel. Ama active faxta her bilgisayardan yetkili giriş yapabiliyorsunuz ve kullanıcı tanımlayıp yetkilerini de ayarlıyabiliyorsunuz. Diyorum ki şu activefax'ın yazıcısını nasıl ekleriz? mümkün mü acaba. eğer olmazsa artık hylafax'a saracağız. birde ICTFAX var bunuda geçen uğraştım ama beceremedim. bu da web tabanlı drupal üzerinden çalışıyormuş.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Kasım 2014 - 15:55:20

Arkadaş faxla ilgili olarak değişik uygulamalar mevcut araştırdıkça daha değişik uygulamalar ile karşılaşıyorum. Bunların hepsini kurup deniyorum eğer *kararlı *bir şeyler başarırsam buradan paylaşacağım. Bu fax programını local paylaşımdan hallettim tamamdır. Dün ICTFax diye bir uygulama ile karşılaştım. Drupal üzerinden çalışan bir bileşen. Hylafax ile entegre olabiliyormuş ancak bununla ilgili çok *belge yok. ben hylafax kurdum, drupalide kendi domainim üstüne kurdum modülü etkinleştirdim. ama bazı takıldığım yerler var.

1- hyafax gelen faxları siteye mi yönlendirecek yoksa siteden refresh yaptıkça hylafax üzerinden sorgumu yapacak. zira ikisi farklı şeyler çünkü birinde pc nin ip adresinin statik olması gerekli.
2- yudit, plivo ve FreeSWITCH diye uygulamalar var ubuntu üstüne bunlarıda kurdum. ama nasıl kullanılır ne işe yarar bilemedim. zannedersem bunlarla yönlendirme yapılacak. arkadaşlar bu ayarlamaları nasıl yapabilirim fikri olan var mı? Tam ayarları anlatmamışlar. Arkadaşlar aşağıdaki iki görüntüyü kurmuş olduğum drupal üzerinden aldım. bu plivo ve freeswitch olayı çözüyor arkadaşlar ama ben beceremedim.

http://ictfax.org/content/ictfax-installation-guide-debian-ubuntu

heartsmagic

Hani hiç faks sunucusu ile uğraşmadım ancak çalışması için Drupal arayan bir sistem bana pek makul ve kullanışlı gelmiyor. Sadece Hylafax üzerinden gidince bu işe olmaz mı acaba? Arayüz şart mı?
http://sourceforge.net/projects/hylapex/
veya web tabanlı:
http://www.hylafax.org/content/Web_Based_Faxing

m.nisanci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2014 - 01:04:37
Hani hiç faks sunucusu ile uğraşmadım ancak çalışması için Drupal arayan bir sistem bana pek makul ve kullanışlı gelmiyor. Sadece Hylafax üzerinden gidince bu işe olmaz mı acaba? Arayüz şart mı?
http://sourceforge.net/projects/hylapex/
veya web tabanlı:
http://www.hylafax.org/content/Web_Based_Faxing

Hocam web tabanlı çözümlerde sanırım bir drupal gibi sisteme ihtiyaç duyar. veya tamamen php gibi kodlamayla yazılan yazılımlar olabilir. hylafax tan başka zaten güzel bir çözüm yok. server olarak hylafax ama uçbirim olarak farklı çözümler var. arayüz önemli hocam. millet sorun çıkartır. aslında ICTFax güzel ama ayarlamayı beceremedim. diğer web tabanlı sistemlerde aynı nasıl ayarlayacağız sorun orda. drupal istemesi sorun çıkarmaz hocam drupal zaten sağlam bir sistem. adam sadece modül yapmış o kadar.

ulupınar

http://www.avantfax.com/
AvantFAX, HylaFAX fax sunucu üzerinde faksları yönetmek için bir web uygulaması.

heartsmagic

Alıntı yapılan: m.nisanci - 28 Kasım 2014 - 22:48:21
Hocam web tabanlı çözümlerde sanırım bir drupal gibi sisteme ihtiyaç duyar. veya tamamen php gibi kodlamayla yazılan yazılımlar olabilir. hylafax tan başka zaten güzel bir çözüm yok. server olarak hylafax ama uçbirim olarak farklı çözümler var. arayüz önemli hocam. millet sorun çıkartır. aslında ICTFax güzel ama ayarlamayı beceremedim. diğer web tabanlı sistemlerde aynı nasıl ayarlayacağız sorun orda. drupal istemesi sorun çıkarmaz hocam drupal zaten sağlam bir sistem. adam sadece modül yapmış o kadar.

Web tabanlılar bir sunucu isteyebilir, doğrudur. Peki diğer uygulamaya baktın mı?
Drupal sağlamdır da, gerekli mi? Yani sade bu iş için koskoca bir Drupal'ın çalışması gerekir mi yani? Bana makul gelmiyor, tabi o aşamada karar sana ait.

m.nisanci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Kasım 2014 - 04:09:34
Alıntı yapılan: m.nisanci - 28 Kasım 2014 - 22:48:21

Web tabanlılar bir sunucu isteyebilir, doğrudur. Peki diğer uygulamaya baktın mı?
Drupal sağlamdır da, gerekli mi? Yani sade bu iş için koskoca bir Drupal'ın çalışması gerekir mi yani? Bana makul gelmiyor, tabi o aşamada karar sana ait.

Arkadaşlar hali hazırda sunucumuz var. Sunucudan yana sıkıntı yok. İşyerimizi çok büyük yükü ağır. yukardaki arkadaşın dediği gibi avantfax denilen arayüzü denedim ama bir türlü kuramadım. ICTFax'ı kurdum ancak çalıştıramadım. Şaşırdım kaldım. ICTFax'a ait bütün anlatımlarda mysql ve apache kurup localhost üzerine kuruyorlar sistemi. localde çalışıyorsa host üzerindede rahatlıkla çalışması lazım ama beceremedim. hylafax kurdum ip sabitledim firewall üzerinden gerekli yönlendirmeleri yaptım masaüstü yazılımlar ile güzelce bağlantı yapıyorum. ancak iş web tabanlıya gelince biraz karışıyor.

heartsmagic

Bu durumda, tek tek denemekten başka çaren yok gibi. Deneyip takıldığın tüm aşamaları buraya aktar, tecrübeli arkadaşlar fikir vermeye çalışsınlar.