Ses Gelmiyor...

Başlatan BadJoke, 07 Nisan 2011 - 22:26:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BadJoke

Merhabalar;

Linux'u Anlayabilmiş Değilim, Gerçekten Garip Bir İşletim Sistemi :)

Neden Derseniz, Ubuntu Gnome Masaüstünde Çalışanlar Maalesef Ubuntu KDE Masaüstünde Çalışmıyor... Madem Çalışmayacak Neden KDE Masaüstü Desteği Veriyor?

Neyse, Sorun Sanırım Anlaşılır Düzeyde, Ses Gelmiyor... Yalnız, Donanımsal Sorun Olmadığını Göstermek Adına Parantez Açıyorum, Bilgisayar Açılırken ve Kapanırken, Açılış-Kapanış Sesi Geliyor.

Ancak, Hiçbir Şekilde Ne İnternetteki Videolardan Ne de Bilgisayardaki MP3 Çalarlardan Ses Alamıyorum.

Son Yaptığım Değişikliğide Söylemek İsterim Çünkü Önemli Birşey, Kernel Güncellemesi Yaptım :) Kernel Güncellemesi Yapmadan Önce Sesin Çalışıp Çalışmadığını Bilmiyorum.

Baştan Söylemek İsterim, Sistemini Baştan Kurup Kernel Güncellemeni Eski Haline Getirirmisin Diyecek Varsa Söylemesin :) Çünkü Kernel Güncellenmeden Maalesef 3G Connection Manager Çalışmıyor Yani İnternete Bağlanamıyorum. İnternet Öncelikli Olmalıdır Sanırım :)

Söyleyeceğiniz Her Uygulamayı Sabırla Deneyecek ve İstemeniz Halinde Resim Vb. Ekleyebileceğim.

Şimdiden Teşekkür Ederim...

eribol

Kde4 Sistem Ayarlarına gidip ses sürücüsü ayarlarını denediniz mi? Geçici çözüm olarakta;killall pulseaudio

BadJoke

Merhabalar;

Söylemiş Olduğunuz Yöntem Maaalesef İşe Yaramadı. Hata Mesajı Vb.'de Vermedi...

Teşekkürler...

eribol

Kde'de Sistem Ayarlarına baktınız mı? Açılışta ses geliyorsa kde nin seçtiği varsayılan sürücü değiştiği için ses sonradan gitmiştir. Ayrıca pulseaudio ve kde bileşenlerini paket yöneticisinde aratıp uygun paketi kurabilirsiniz.

BadJoke

Merhabalar;

Pulseaudio Paketleri Yüklenmiş Halde Bulunmakta. Yani Orada Problem Olduğunu Düşünmüyorum. Sistem Ayarlarından Miltimediaya Geliyorum ve Ses Sürücülerini Buluyorum. Ses İle Sına Dediğimde 3 Sürücünün 3'ünden de Ses Gelmemekte. Bu Sebepten Ayar Yapamıyorum...

Tşk'ler...

zeitgeist

Alıntı yapılan: BadJoke - 07 Nisan 2011 - 22:26:57
...Ubuntu Gnome Masaüstünde Çalışanlar Maalesef Ubuntu KDE Masaüstünde Çalışmıyor...

Bu ibare ses sorunuyla ilgili mi? Yani bilgisyarında Ubuntu Remix kurulu ve ses çalışyor ancak sen üstüne bir de kde ortamını kurdun ve ses alamıyor musun yoksa genel bir değerlendirme miydi?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

BadJoke

Merhabalar;

Aslında Genel Değerlendirmemdi. Çünkü, Birtek Ses Konusunda Yaşamadım Bu Sorunu. Modem İçinde Yaşamıştım. Gnome Masaüstünde İnternete Giren Ubuntu, KDE Masaüstünde Modemi Görmüyordu. Bu Sorunu Biraz Uğraşarak Giderdim Ancak Bu Defa da Baktım Ki Ses Gelmiyor.

Daha Önce Gnome'da Ses Çalışıyordu. Şu An Da Çalışıyor :) KDE'de İse Çalışmıyor Hala Daha...

Tşk'ler...

zeitgeist

Ayrı bir dağıtım olarak Ubuntu yanına Kubuntu mu kurdun yoksa Gnome-Kde yi birlikte kurup açılışta Kde ortamına mı geçiyorsun?

BadJoke

Merhabalar;

Yanlış Anlamayın Ancak Yazılarımda Bu Anlaşılmakta Zaten. Yani, Ubuntu da Çalışan Ses Kartı, Kubuntu Kurduğumda Çalışmıyorsa, Ubuntuyu Bundan Sorumlu Tutamam. Ayrıca Diyorum Ki, Ubuntu Ozaman Niye KDE Masaüstü Desteği Veriyor. Bu İki Cümleden Sanırım Sorunun Yanıtı Çıkmakta.

Ubuntu Kurulu. Gnome Masaüstünde Çalışan Ses Kartı, KDE Masaüstünde Çalışmıyor. Kernel Güncellemesi Yapıldı...

Tşkler...

eribol

Alıntı yapılan: BadJoke - 08 Nisan 2011 - 17:26:22

Ubuntu Kurulu. Gnome Masaüstünde Çalışan Ses Kartı, KDE Masaüstünde Çalışmıyor. Kernel Güncellemesi Yapıldı...

Tşkler...
Sanırım hâlâ ses ayarlarıyla ilgili soruna tam vakıf olamadık. Sistem Ayarlarına gidip Ses Donanım'ı ayarlarını değiştirip denediniz mi? Şu an gnome kullanıyorum ama bildiğim bir şey varsa Kde'nin bir kaç ses donanımı arasından birini kullanmaya çalışması. Ama bu bazen çakışma yaptığından dolayı ses gidiyor. Neler yaptığınızı adım adım yazmanızda fayda var. Resimlerle desteklenmesi iyi olabilir.

Yiğit Ateş

Ubuntu'nun PulseAudio sevdasından kaynaklanıyor bu. PulseAudio kullanan KDE dağıtımlarında ben de aynı sorunu zaman zaman yaşıyorum, fakat Alsa ile kullandığım Arch'ta hiçbir sorun olmuyor.

zeitgeist

@BadJoke,

Yanlış anlaşılacak bir şey yok ama ben hala sorunu anlayabilmiş değilim. Öğrenmek istediğim; kullandığın makinede Kubuntu yüklü mü değil mi? Cevaba göre meseleyi sorgulama yöntemleri farklılaşabilir. Özellikle bunu sormamın nedeni geçmişte Ubuntu üstüne farklı masaüstü ortamları kurmuş ve ses, çözünürlük ...vb. sorunlarla karşılaşmış ancak aynı sorunları Kubuntu kurulumundan sonra yaşamamış olmam.

BadJoke

Merhabalar;

Kubuntu Yüklü Değil, Bilgisayarımda Sadece Ubuntu Yüklü ve Ubuntuyla Gelen GNOME Desktop ve Ben Sonradan Yüklediğim KDE Desktop Yüklü.

Ubuntuyu GNOME Masaüstüyle Açtığımda Ses Sürücüsü Çalışıyor Yani Ses Çalışıyor. Ancak KDE Masaüstünü Seçip Sistemi Başlattığımda Açılış Sesi Gelmekte Fakat MP3, Video, Flash Vb. Hiçbir Ses Duyulmamakta.

Sanırım Açıklayabildim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Nisan 2011 - 13:21:26

@Yiğit Ateş;

Cevabın İçin Teşekkür Ediyorum. Senin Benden İstediğin Şey, PulseAudio'yu Kaldırmam ve Arch'ı Kurmamı Mı İstiyorsun? Alsa İle Kullandığım Arch Derken Ne Demek İstedin? Ve Birde Synaptic Paket Yöneticisiyle Söylediklerini Yapabilecek Miyim Yoksa Söylediğin Paketleri İnternetten Bulmam Mı Gerekmekte. Biraz Açık Anlatırsan Yararlı Olacaktır...

Şimdiden Teşekkür Ederim...

sema

Forumdaki alsa başlığına bakabilirsin, onu demek istiyor. Arch'ı kurmaya gerek yok..
susema