kullanici Yetkilendirmesi

Başlatan rakkoc, 18 Mart 2011 - 19:07:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rakkoc

Merhaba Arkadaslar. ben bir yetkilendirme sorunu hakkinda size danismak istedim. istedigim sey kullanicinin acilis sifresi ile ip degistirememesi. yada orneyin bilgisayarin uzerindeki USB protlarina flash disk gibi bir sey taktiginda bir baska sifre ile ulasila bilir hala gelmesini istiyorum. arastirdim ama bulamadim
windows'tan ubuntu'ya yol aliyorum, her adimda ozgurlugumu tekrar tadiyorum.

shey mujuk yeaap gibi abidik kubidik kelimeler kullanmam ve sevmem. ama gocmen olmamdan kaynakli turkcem cok iyi degildir.
Yazim hatalari ve Devrik kurdugum cumleler icin simdiden butun arkadaslardan ozur dilerim.

sema

Kendi kullanıcının yetkilerini mi kısıtlamak istiyorsun? Alt + f2 ile açılan pencereye users-admin yazıp gelen pencerede gelişmiş ayarlardan orta sekmeden kullanıcının yetkilerini bir incele istersen. İstemediklerinin tikini kaldırırsın.
susema

bytan

IP adresini değiştirip değiştirememe kısmını anlayamadım.

Derin ayarları önceleri polkit-gnome-authorization uygulamasıyla görsel olarak yapıyorduk. Ancak bir süredir kullaıncı arayüzü gelmiyor, bu yüzden elle düzenleme yapman gerekebilir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

rakkoc

demek istedigim su desktop user'i var mesela users-admin kisminda onlar sudo kullanamiyorlar mi kendi sifreleri ile ? benim istedigim sey kisiler makinelerinin IP adresini degistiremesinler. kendilerine program kuramasinlar. bilgi islemdeki arkadaslar gelip gerekli paketleri gunceller admin sifresi ile ama bunun disinda kisiler sadece office programi kullanacaklar open office de artik ne yaparlarsa birde internete girip gmail uzerinde host edilen sirket maillerimizi goruntuleyecekler.

shey mujuk yeaap gibi abidik kubidik kelimeler kullanmam ve sevmem. ama gocmen olmamdan kaynakli turkcem cok iyi degildir.
Yazim hatalari ve Devrik kurdugum cumleler icin simdiden butun arkadaslardan ozur dilerim.

bytan

IP adresini nasıl değiştirebilir bir kullanıcı? Yani ne yapmasın da değiştirmesin?

Kullanıcılar kendilerine program kurabilirler ancak sistem geneline program kurmalarını engelleyebilirsin. Users-admin kullanarak veya uçbirimden kullanıcıyı admin grubundan çıkartırsan sudo ile yetkilendirme alamazlar.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

rakkoc

bytan

Users-admin içerisinde kullanıcının ayarlarına bakabilirsin. Bu ağ ayarlarıyla ilgili bir seçenek var mıydı yok muydu tam anımsayamıyorum şu an. Şayet yoksa kullanıcıyı admin grubundan çıkartırsın. Sudo vb kullanmasını engellemiş olursun.

PF @ ST