Ağdaki yazıcıyı görmüyor win paylaşımlarıda görmüyor...

Başlatan alpaygunes, 18 Nisan 2011 - 15:50:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alpaygunes

Merhaba arkadaşlar

samba ile ilgili makaleleri  okudum ,şuan sambada kurulu zaten. Diğer win makinedeki paylaşımlı dizinleri ve yazıcıyı göremiyorum.

diğer makinelerden ubuntu pc deki  apache serverin index ini görebiliyorum. internet var.
Ağa direk bağlı yazıcıyı ip ile tanıtmak istersem

Alıntı YapCUPS sunucu hatası
CUPS işlemi sırasında hata oluştu: 'server-error-internal-error'

hatasını veriyor.

Yazıcı ekleme penceresinde nasıl bir yazıcı ekleyeceğime dair bir kutu açılmıyor.
"Diğer" ve "Ağ yazıcısı bul" adında iki seçenek var . ağdaki aygıtın adresini girmemi istiyor. paylaşım veren makineyi yazdım olmadı. ağ yazısının ip sini yazdım olmadı.

haftalar önce windows ağındaki dizinleri listeliyordu sanıyorum çok kurcalayınca ayarları bozdum.

önerilerinizi bekliyorum

teşekkürler

acer

Alıntı yapılan: alpaygunes - 18 Nisan 2011 - 15:50:08
Merhaba arkadaşlar

samba ile ilgili makaleleri  okudum ,şuan sambada kurulu zaten. Diğer win makinedeki paylaşımlı dizinleri ve yazıcıyı göremiyorum.

diğer makinelerden ubuntu pc deki  apache serverin index ini görebiliyorum. internet var.
Ağa direk bağlı yazıcıyı ip ile tanıtmak istersem

Alıntı YapCUPS sunucu hatası

hatasını veriyor.

Yazıcı ekleme penceresinde nasıl bir yazıcı ekleyeceğime dair bir kutu açılmıyor.
"Diğer" ve "Ağ yazıcısı bul" adında iki seçenek var . ağdaki aygıtın adresini girmemi istiyor. paylaşım veren makineyi yazdım olmadı. ağ yazısının ip sini yazdım olmadı.

haftalar önce windows ağındaki dizinleri listeliyordu sanıyorum çok kurcalayınca ayarları bozdum.

önerilerinizi bekliyorum

teşekkürler
Anladığım kadarıyla yazıcı windows makinede ve siz ubuntudan windows üzerindeki yazıcıya bağlanmak isityorsunuz. windowsta denetim masası- program özellikleri- windows hizmetlerini (ayarlarını) etkinleşitme-yazıcı kısmındakilerin hepsinin tiklenemsi (işratlenmesi gerekiyor. Unix işletim sistemlerine windowsun hizmet edebilmesi için. yani sanırsam vpn ve vpr hizmetimiydi neydi onların işaretli olması lazım) Bu yolu bir deneyin daha sonra ubuntudan ağ daki adresini büyük küçük harfe dikkat ederek doğru girin.

alpaygunes

yazıcı hub a direk bağlı. win makinelerede ip ağ yazıcısı olarak direk tanıttım sorun yok. ve bu makinelerede yazıcıları paylaşıma açtım başka bir win makineden istersem görebiliyorum. ağdaki win makinelerde paylaşıma açık diiznlerde var bunlara diğer makinelerden erişebiliyorum.  her şey normal.

fakat ubuntu kurulu  laptopumu açıp bu paylaşımdaki dizinlere erişmek mümkün olmuyor. aynı şekilde yazıcı eklemek istediğimde ne yazıcıya direk ip si ile nede başka bir win makinedeki paylaşıma açılmış yazıcı adresini kullanarak  başaramadım.

araştırmalarıma göre yazıcı eklediğimiz pencerede yazıcının bağlanma türüne göre seçenekler olmalı

http://www.rehberim.net/forum/pardus-683/848633-pardus-yazici-ve-tarayici-tanitmak.html

bu linkteki resimler gibi

ama benim ekranıma böyle şeyler gelmiyor

teşekkürler

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alpaygunes

konsola

ps aux
yazınca çalışan programlar listelendi
içinde sups olan birsatır buldum

root      1265  0.0  0.1   6792  2180 ?        Ss   08:54   0:00 /usr/sbin/cupsd

bilmem başka nasıl öğrenilir

teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Nisan 2011 - 11:12:04

Bir gelişme oldu arkadaşlar.
cups server ile ilgili bir makalede

/etc/cups/cupsd.conf  bu ayar doyasına aşağıdaki satırı ekledim

DefaultEncryption Never

tesadüfmü bilmiyorum ama şuan
smb://192.168.2.200/tarayici/

şeklinde ağdaki dizinlere göz atabiliyorum

ayrıca yazıcı ekleme pencresindede paylaşımdaki yacıyı görebildim. fakat ileri dediğim an
CUPS hatası vreiyor

acer

@alpaygunes bu hatayı ben de pardusta alıyordum. Bu hatayı windows özellikleri aç kapa bölümünde bulunan yazdırma hizmetleri bölümündeki LPD ve LPR  Hizmetlerini aktifleştirerek halletmiştim. Siz de windows makinada bu hizmetleri aktifleştirmeyi deneyin.

alpaygunes

Yardımlarını için teşekkürler . ama sanırım içinden çıkılmaz bir hale getirdim sistemi :(
cups sorunu halledemedim. bayağı yolda almıştım ama artık yazıcı ekleme penceresinde eni butonu aktif değil. cups servisi çalışıyor görnüyor ama
localhost:631 artık cevap vermiyor. paket yöneticisinden akldırıp tekrar kurayım dedim oda olmadı.

artık sorunum değişti

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26702.new.html#new

teşekkürler