hosting kontrol panel önerileri

Başlatan patalojik, 27 Nisan 2009 - 01:20:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

patalojik

Ubuntu 9.04 server sürümü kurulu makinamda web hosting kontrol paneli kurmak istiyorum. Araştırmalarım sonucu Plesk ve cpanel ücretli olduğunu öğrendim. Ben de muhakkan ücretsiz k.paneli olduğunu düşünerek sizlerden yardım almaya karar verdim. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Sizce hangi k.paneli kurmalıyım.
Dil olarak jsp öncelikli php ve jsp dillerini desteklemelidir.

Eren

Kurulumdan sonra

https://localhost:10000/

Adresine gireceksiniz. Oturum açmakta kullandığınız kullanıcı adını ve şifreyi girip login butonuna basacaksınız.

Türkçeleştirme için Change Language and Theme menüsüne girip Personal choice kısmından Turkish seçeneğini seçeceksiniz. Ardından enter tuşuna basacaksınız. Webmin %60 Türkçe olacak.

Mysql Server ve Apache server kurulu ise Webmin üzerinden işlem yapabilirsiniz. BIND DNS server v.b. sunucu paketleri kurulu ise alan adınızı kendi bilgisayarınızda host edebilirsiniz. Postfix server kurarak bir e-posta sunucusuna sahip olabilirsiniz.

Bir bilgisayarın nasıl sunucuya çevrileceğini SUDO'nun 6. sayısında anlattım, okumanızı tavsiye ediyorum.

Not : Webmin paneli Firefox ile giremeyebilirsiniz. Firefox ile sorun olursa Opera ile deneyin.

coni

Birde ehcp isminde kontrol panel var sanırsam bir türk yapmış.

http://ehcp.net/

Eren

Alıntı yapılan: coni - 27 Nisan 2009 - 09:25:51

Bu da epey iyiymiş. Ancak Türkçe kullanımı seçince yarı Türkçe yarı İngilizce çok eski görünümlü bir sayfa çıkıyor, İngilizce kullanımı seçince modern, göze hoş gelen güzel bir menü çıkıyor.

Evet bir Türk yapmış ve bu arkadaşımız ülkemizde yaşıyor. Maalesef Türkçeye önem vermemiş. Güzel bir proje, geliştirmeye açık.

coni

Alıntı yapılan: Eren - 27 Nisan 2009 - 09:33:42
Alıntı yapılan: coni - 27 Nisan 2009 - 09:25:51

Bu da epey iyiymiş. Ancak Türkçe kullanımı seçince yarı Türkçe yarı İngilizce çok eski görünümlü bir sayfa çıkıyor, İngilizce kullanımı seçince modern, göze hoş gelen güzel bir menü çıkıyor.

Evet bir Türk yapmış ve bu arkadaşımız ülkemizde yaşıyor. Maalesef Türkçeye önem vermemiş. Güzel bir proje, geliştirmeye açık.

Evet Türkçeye fazla önem vermemiş arkadaş ama desteklenirse Türkçeye çevrile bilir sanırsam

patalojik

Alıntı yapılan: Eren - 27 Nisan 2009 - 03:28:12

Bir bilgisayarın nasıl sunucuya çevrileceğini SUDO'nun 6. sayısında anlattım, okumanızı tavsiye ediyorum.

Webmin ile bilgi bulamadım. Ubuntu 9.04 ile söylediklerin full kurulumunda hazır olarak geliyor fakat güzel çalışma olmuş.

Alıntı yapılan: Eren - 27 Nisan 2009 - 03:28:12

Not : Webmin paneli Firefox ile giremeyebilirsiniz. Firefox ile sorun olursa Opera ile deneyin.

Webmin kurulumunda SSL belgesini kendi imzalamasından dolayı firefox ile sorun yaşayan olursa eğer;
Seçenekler>Gelişmiş>Şifreleme>Sertifikaları göster>Sunucular>Ayrıcalık tanı yolunu izleyerek webmin'e girişi gerçekleştirebilirsiniz.
Bu da bende bilgi katkısı olsun :)

patalojik

Webmin kontrol gerçekleştirebiliyorsak çok güzel çünkü profesyonel yçnetim olacağından şüphem yok fakat SUDO dergisinde Webmin kullanımı ile geniş makale yayınlansa iyi olurdu. Webmin için kaynak dosyalar da yardımcı olursanız sevinirim. Ben de araştırmaya giriyorum.

plusnettr

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,15475.0.html

Yukarıdaki konuda Webmin kurulumu hakkında detaylı bilgi verdim kolay gelsin..
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

ulumanitu

Silinecek

sirac

Webmini tavsiye ederim, 8 yıldır webmin kullanıyorum ve sunucu üzerinde bir çok işlemi gerçekleştirebiliyorum, proğramları kurduktan sonraki ilk işim webmin kurmak ve buradan devam etmek, email, ftp kullanıcısı oluşturma, proğramları durdurma, başlatma, sistemi restart etme, aşağı yukarı herşey var içinde, istediğim yerden erişimde yapabiliyorum, terminal, konsol kasıyor beni en iyisi webmin...

maksil

arkadaslar ehcp hosting kontrol paneli kurdum iyi calisiyor gibi yalniz biraz acemi oldugum icin yapilandiramadim
sanirim bir yerlerden once domein almak gerekiyor bi islemi ip uzerinden yapmam munkun degilmi
daha kolay ve para istemeyen ve ayni zmanda jomla destegi olan bir kontrol paneli avrmi

lutfen bulen biri bir el atsin lutfen

patalojik

Webmin ile joomla kurabilirsin. Bunun için joomla forumuna bakmanı öneririm.
Joomla forumda webmin topik

plusnettr

@patalojik vermiş olduğun linkte zaten servera dosyaların FTP üzerinden atılacağını ardından ise ilgili belgelerin Chmod ayarlarından bahsedilmiş FTPden joomlaya ait olan dosyaları hosta atarak ardından install etmek yetiyor zaten webminde sadece MySQL veritabanını oluşturabilirsiniz yada alternatif phpmyadmin kullanabilirsiniz.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

s7e7v7e7n

şuanda en kullanışlı olan webmin gözüküyor göründüğü kadarıyla.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

ehcpdeveloper

Alıntı yapılan: coni - 27 Nisan 2009 - 09:41:20

Evet Türkçeye fazla önem vermemiş arkadaş ama desteklenirse Türkçeye çevrile bilir sanırsam

Evet, Türkçeleştirme ile fazla uğraşamadık, zira daha çok programlama, sistem ile uğraşıyoruz.
eğer destek olursanız, Türkçeye rahatlıkla çevrilir.