XFCE program yükleme sorunu

Başlatan spectertiger, 20 Temmuz 2011 - 11:50:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spectertiger

Merhabalar,

Daha önce bilgisayarımı Ubuntu kurmuştum ama ekran kartı nedeniyle çalışmadı. Linux Mint, Ubuntu, Fedora derken en sonunda Slackware sorunsuz çalıştı. Ancak sorunum şu; Slackware'de standart olarak gelen KDE'yi sevmiyorum ve XFCE masaüstünü kurdum. XFCE masaüstünde Türkçeleştirme yapamıyorum. Paketleri indirdim elle kuracağım ama kurmaya başlayınca sorun çıkıyor. cd /home den sonra ./configure komutunda sorun çıkıyor. Bu paketi kaynak kodlarını kullanarak nasıl kurabilirim? Biliyorum Slackware'nin yeri burası değil ama Slackware'nin Türkiye forumu çok pasif olduğu için burada soruyorum; ayrıca Linux'ta aynı şeyler Xubuntu için de geçerli olduğu için Xubuntu kullanan arkadaşlar da bu konudan yararlanacaktır.

Kadir Can

Bir değişiklik olmaması gerekiyor.
Bazı kaynak dosyalar ./configure komutunu desteklemez.
Direk make vs sudo make install komutlarını vermeniz gerekebilir.

spectertiger

Peki yolu nasıl göstereceğim? home klasöründe bulunan bir paket için kurulum nasıl yapılmalıdır?

Ayrıca make ve make install komutlarında da sorun çıkıyor, sorun yol belirtmede sanki.

heartsmagic

Konuyu taşıyalım.

@spectertiger, kurmaya çalıştığın paketi nereden edindin?

./configure komutunda sorun çıkıyorsa ek bağımlılık istiyordur. Bu bir kütüphane olabilir, ek uygulama olabilir vs. Ayrıca çıktıları buraya geçmelisin ki ne olduğunu söyleyebilelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kadir Can

Yol belirtme derken, komutları kaynak dosyanın içinde vermelisin.
"./configure: configure bulunamadı." gibi bir hata varsa direk make kısmına geçebilirsin.
Paket denetimlerinin karşısında no yazıyorsa bağımlılık gerekiyor demektir.
Bildiğim kadarı ile Slackware'de installpkg komutu var.Bu komutu araştırabilirsin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Kadir Can - 20 Temmuz 2011 - 13:15:45
Yol belirtme derken, komutları kaynak dosyanın içinde vermelisin.
"./configure: configure bulunamadı." gibi bir hata varsa direk make kısmına geçebilirsin.
Paket denetimlerinin karşısında no yazıyorsa bağımlılık gerekiyor demektir.
Bildiğim kadarı ile Slackware'de installpkg komutu var.Bu komutu araştırabilirsin.

Hep söylüyorum, forumumuz cidden çok genişlemiş :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24255.0

spectertiger

https://translations.xfce.org/projects/p/xfce/r/xfce-4-8/l/tr/ paketleri buradan buldum. Çıktıları almayı unuttum birazdan yeniden deneyeceğim, çıktıları yazarım.

Komutları kaynak dosyanın içinde vermek derken paketi açık bırakıp o anda konsoldan komut vermekten mi bahsediyorsunuz?

Şöyle sorsam daha iyi olur bence paketin ismi "xfce.xfce-4-8_tr.tar.gz". Paket "home" dizininde bulunuyor. Verdiğim komutlar "cd /home" "./configure" "make" "make install" Bu komutlarda bir hata var mı, kurulumu nasıl yapmalıyım?
Şimdi söylediklerinizi deneyeceğim; bu arada installpkg'yi de araştırıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Temmuz 2011 - 16:34:31

cd /home
./configure
bash: ./configure: No such file o directory
bash-4.1$ make
make: *** No targets specified and no makefile found.  Stop.
bash-4.1$ make install
make: *** No rule to make target `install'.  Stop.

Çıktılar bunlar, işlemleri hem paketin içindeyken hem de değilken yaptım.

heartsmagic

@spectertiger, configure aşamasını doğrudan /home dizini içinde yapmışsın. O dizin alakasız bir dizin, zira /home dediğimiz yer senin ev dizinin değildir. /home/kullanıc_adı senin ev dizinindir. Kaldı ki komutları yani derleme işlemlerini de orada yapmayacaksın. Paketi nereye açtıysan orada yapacaksın, ev dizinindeyse ev dizininde, masaüstündeyse masaüstünde. Örnek:

cd /home/kullanıcı_adı/xfce.xfce-4-8_tr
./configure
make
su
make install

Fakat muhtemelen configure aşaması mızıldanacak senden bazı geliştirme paketlerini/kütüphanelerini, belki yan bağımlılıkları isteyecektir.

Slackware için birazcık erken mi acaba :) Zira Slackware'e adım atacak kullanıcının /home ile /home/kullanıcı_adı ayrımını biraz bilmesini beklerim ben. Yanlış anlama, bu iş olmaz demiyorum fakat temel çok gerilerdeyse sıkılabilirsin.

Ayrıca ilk etapta her şeyi elle derlemek yerine varsa hazır paketlerini kullanmayı deneyebilirsin.

Not: Bu bir dil paketiymiş, ilk iletiyi okuyunca XFCE'nin kurulduğunu gördüm. Dil paketini indirdiğin bağlantı tam olarak hangisi? Paketi göremedim ben.

Khan

Konuya yardımcı olmayacak ama bir de Zenwalk GNU/Linux deneyebilirsiniz.
Hem Slackware tabanlı hem de tam istediğiniz gibi XFCE kullanıyor.
Bilginize...

spectertiger

Slackware için erken olduğunu biliyorum ama emin olun Linux kullanmak için Slackware kurdum. Bu konuda yazdığım ilk mesajda belirttiğim gibi diğer dağıtımlarda sorun yaşadım, şu ana kadar Slackware'de sorun çıkmadı. Kaldı ki öğrenmeye istekli biriyim, sıkılmam; sizin gibi yardımcı olanlar olduğu sürece :)

Dil paketini indirdiğim bağlatı bu: https://translations.xfce.org/projects/p/xfce/r/xfce-4-8/l/tr/   tar.gz olan paketi indirdim.

Zenwalk GNU/Linux'U araştıracağım, teşekkür ederim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Temmuz 2011 - 14:35:35

Söylediğiniz şekilde yaptım ama gene olmadı, Pardus XFCE indiriyorum inşALLAH sorun çıkmaz.

heartsmagic

Bunlar normal paketler değil, dil paketleri sadece :) Kısacası derlemek falan gerekmiyor zaten XFCE bileşenlerine göre po dosyaları dağıtılmış durumda. Kaldı ki burası kaynağın kendisi. Sen XFCE'yi nereden kurduysan oraya baktın mı normal kurulabilecek XFCE Türkçe paketleri var mı diye?

spectertiger

Slackware DVD ile kurdum XFCE'yi, Türkçe dil desteği yok. Peki po dosyalarını nasıl yükleyeceğim?

heartsmagic

Eğer doğrudan kurulum paketleri yoksa bir yerlerden dil paketlerini bulmak lazım. Po dosyaları uğraştırır biraz.
msgfmt ile .mo dosyaları oluşturup, ilgili yerlere yedirmek gerekiyor bu şekilde.

spectertiger

Desenize beni aşıyor biraz :) Bu arada bir şey sormak istiyorum: Linux kullanımı hakkında Türkçe olarak yararlanabileceğim dökümanları nereden bulabilirim/var mıdır? Bayağı araştırdım ama elle tutulur bir şeyler bulamadım. Hep genel konulardan bahsedilmiş.

heartsmagic

Seni aşmaz da zahmetli biraz :) Tek tek po'lar mo'ya dönüştürülecek, ardından ilgili dil dizinine kopyalanacak falan.

Genel konulardan bahsedilmesi normal, zira özeller özel şekillerde aranıp bulunmalı. Ayrı ayrı anlatılıyor kısacası :) Fakat genel diyorsan önce bizim forum :D ardından bizim Wiki :D sonra da http://www.belgeler.org 'a bakabilirsin.

Şaka bir yana belgeler.org cidden güzel bir kaynaktır.

spectertiger

Pardus XFCE kurdum, sorunlu; Zenwalk  GNU/Linux hiç açılmadı. Yeniden Slackware'yi kuruyorum. Po dosyalarını nasıl mo ya çevirebileceğimi ve çevirileri nasıl kurabileceğimi anlatabilir misiniz?

Zahmetli olması daha bir güzel sanki, hazır olarak kullanmaktansa emek verip kullanmak daha farklı olur diye düşünüyorum. Zaten burası çok güzel bir kaynak :) Wiki'ye de bakıyorum, http://www.belgeler.org 'u da kaydettim.

heartsmagic

Kopyalama işini de dahil edebiliyoruz şu şekilde sanırım, pek emin değilim. Ancak denemekten zarar gelmez zira ne de olsa dil paketi bunlar :)

su
msgfmt falanca.po -o LC_MESSAGES/uygulama_ismi.mo

Uygulama ismi önem arz ediyordur muhtemelen burada. İsmi ne olarak geçiyorsa öyle kalması gerekiyordur muhtemelen.

spectertiger

Kusura bakmayın özel nedenlerden dolayı uzun süredir cevap yazamadım.

Söylediğiniz gibi yaptığımda hata mesajı aldım. Yol belirtmem gerekmiyor mu? Nasıl yapmalıyım?

heartsmagic

Elbette yol gerekiyor, ancak benim verdiğim gibi yapacaksan .po dosyası neredeyse orada denemen lazım komutu. Yine hata verirse hatayı buraya da aktar lütfen.

spectertiger

Yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. Slackware'de daha pek sorunum vardı(ethernet kartı tanıtımı,bluetooth aracı tanıtımı vs.) ben de Slackware'yi yapılandırmayla bu kadar uğraşacağıma Ubuntu'yla uğraşmayı seçtim. Ubuntu'yla ilgili daha önce de konu açmıştım fakat istediğim sonucu alamamıştım.Şimdi ise Xubuntu kurdum güncellemeleri yaptım Ati'nin kendi sitesinde sunduğu sürücüyü indirdim fakat bu sefer de ekran kartından kaynaklanan ısınma sorunu var. Şimdi bu konuyu araştırıyorum.