Toshiba L10 205 için Hangi Ubuntu sizce uygundur?

Başlatan silik1, 15 Mart 2011 - 17:16:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

silik1

Merhabalar, Aranıza yeni katılıyorum. Bazen saçma sorular sorabilirim o yüzden şimdiden mazur görün diyorum.
Bende Toshiba L10-205  pentium M 1,7 Ghz işlemcili, 512 ram olan emektar bir dizüstü var. Tahmin edeceğiniz üzere internet ve basit şeyler için kullanıyorum.
Ubuntu kurmayı düşündüm, hem stabil hem kasmasın istiyorum. Ubuntunun 10.04 LTS versiyonunu indirdim,  install dedim ubuntu yazısının altında 5 tane kutucuk kırmızı beyaz sırayla hareket ederek kurmaya çalıştı. Sonra ekrandan bu yazı gitti  ama başka birşey de gelmedi ekrana. Ben bunu sanırım sistem yetersiz diye yorumladım.
Sizce hangi Ubuntu versiyonunu yüklemeliyim? Nereden indirebilirim?
Teşekkürler.  ::)  ;)

heartsmagic

Sistem yetersizliği nedeniyle olmayabilir o kurulum sorunu. O açılış ekranı dönerken F1'e basarak detay alırsan ve nerede kaldığını görürsen belki daha iyi yorum yapabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Monarch

düşük bilgisayar konfigürasyonları için Lubuntu ideal.

silik1

Teşekkürler arkadaşlar. Sitede hep Kod falan yazın şu komutu yazın gibi şeyler var ama ben sadece pc kullanıcısıyım. Kurulum olarak tek yapabileceğim iso dosyasını yazdırıp kurulum yapmak yani ekstra pek bişey yapacak kadar anlamıyorum. Lubuntuyu yükleyince ekstra işlemler yapmam gerekir mi acaba?

sema

CD'de bir şey yoksa, yani düzgün bir ISO ise kurulabilir gibime geliyor. Hemen CD'nin durumunu sorayım. MD5 bütünlüğü yapılmış mıydı ISO'nun ve düşük hızla yazdırılmış mıydı CD? Bu ve bunun gibi soruların cevabı hem forumda hem de Wiki'de defalarca anlatıldı. Çok zor değil. Biraz incelemeniz gerekecek sadece.

Lubuntu'da olmayacağını da kimse garanti edemez elbette, denemeden ama olması için de bir sorun yok hani. Deneyebilirsiniz.
susema

silik1

ISO dosyasını ubuntunun sitesinden indirdim ve image olarak yazdırdım. en düşük hızla yazdırdım. tekrar yazdırıp deneme yapıcam.teşekkürler yardımlar için.ubuntuyu kullanabilirsem çok rahatlıcam umarım olur.Bişey daha sorabilir miyim netbook olan için ubuntuyu kurarsam bana ne sağlar ?

sema

Netbook Unity ile geliyordu sanırım, biraz zorlanabilirsiniz ve sorun yaşatabilir. Bunu istemezsiniz sanırım. İlk etap için uğraşmamanız daha iyi olur, bence kurmayın. Onun dışında kurulabilir tabii.
susema

Monarch

LG X110 netbukta, Ubuntu Netbook versiyonunu kullanan biri olarak önermem. Sağ klik devre dışı ve pil sarfiyatı XP'ye göre yüksek. Tek sevdiğim yönü tablet PC kullanıyormuşum hissi veriyor  :P

Lubuntu kullanmadım ama size önermemde şu yorum etkili oldu:

Alıntı Yapşu an pentium 2 233 işlemcili, 160 mb ram'li 1998 model hp omnibook 2100'ümde (sonradan 128 mb ekledim tabii) kullanmakta olduğum şugar dağıtım. üstelik işlemcinin önemli bir kısmını da usb arayüzünden bağladığım wireless dongle kullanıyor, ona rağmen performans son derece iyi.

dağıtımla birlikte lxde'nin geldiği malum, onun yanında tarayıcı olarak chromium ve kelime işlemci olarak da abiword geliyor. ben daha az kaynak tüketmesi için tarayıcı olarak midori kullanıyorum, gerisinde pek sıkıntı olmuyor.

edit: kısa süre içinde takılmalara başladığı için bu tip bilgisayarları olanlara lxde yerine salt openbox kullanmalarını öneriyorum.
(ekşisözlükten bir kullanıcı yorumu)