Arch | Soru ve Sorunlarim

Başlatan Linuxman., 06 Şubat 2011 - 17:00:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linuxman.

Internetteki arch kurulum belgeleri ve bu forumdakiler yardimiyla sonunda Arch kurmayi basardim.Ancak tabikide sorunsuz bir sekilde degil :)
Suan KDE masaustunde olsam bie; ekran,ses kartimi ve disklerimi hala tanitabilmis degilim.Ilkonce sorunlarimdan bahsedeyim ;
1) Paket kuramamamin nedeni : [root@erbil erbil]# pacman -S alsa-utils
pacman: error while loading shared libraries: liblzma.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

2) sda5 ntfs diskimi baglamaya calisirken : mount: can't find /dev/sda5 in /etc/fstab or /etc/mtab diyor.Ardindan [root@erbil erbil]# kwrite /etc/fstab
No protocol specified  kwrite: cannot connect to X server :0
(sanirim burda bi hata yapiyorum)
3)Kurulumu yaparken,ilk olarak xorg'u ardindan kde yuklemistim.Ardindan /etc/rc.d/hal start ile hal'i calistirmaya calismistim ama hata vermisti.Neyse se ki sonra DAEMONS kismina yaptigim bir kac ekleme ve olusturdugum xinitrc dosyasiyla kde'yi acmayi basardim.Hatirladigim kadariyla dosyanin icerigine sadece exec startkde komutunu yazmistim,exec xterm komutunu eklemem gerekli mi?

Sorularim ise soyle ;

1) Bende KDE'nin son surumumu kurulu bilmiyorum ama sag  tiklayip desktop setting'se geldigimde yukarda  plasma desktop shell yaziyor.Bu version sadece Plazma monitorler icin mi gecerli? (benimki plazma degil.)
2)Ekranda plazma monitorlere ozgu bir cozunurluk ve titreme var.Bunun nedeni ekran kartimin yuklenmemis ve xorg dosyasinin duzenlenmemis olmasindan dolayi midir?
3)Sistemim cok guclu degil.2.4 ghz CPU,768 MB RAM ve nVidia Corporation NV18 [GeForce4 MX 440 AGP 8x] (rev c1) - 64 mb ekran karti var.Bu sisteme kde agir midir? Ikinci bir masaustu yoneticisi kurabilir miyim? Ve bunu nasil ayarlarim?

Cok soru sordugumun farkindayim.Ama bunlar herkesin basina gelebilir.Ben simdi bunlari teker arastiracagim,cozdugum sorunlarida nasil cozdugumu burada aciklayacagim...Tabi beni yalniz birakmazsaniz sevinirim =)

Saygilar.

Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

utdmr

1) Eski bir kurulum medyası kullanmışsınız sanırım, bir tanıdığımda da bu sorun olmuştu, ve hatırladığım kadarıyla yeni bir CD'den başarıyla kurulum yapmıştık. Netinstall CD denemeniz yararınızadır.
2) X ortamında değilsiniz, kwrite yerine nano deneyin, konsoldan çalışır. Bir de sda5'te olduğunu tekrar kontrol edin fdisk -l 'den.
3) KDE yeni sürümünde hal gerektirmiyor. Sadece dbus çalıştırmanız yeterli. exec xterm gerekli değil, hatta bence hiç .xinitrc ile uğraşmadan DAEMONS'a kdm'yi eklemek daha kolay.

--

1) Hayır; plasma, kde'nin çalışma alanınızda kullandığı parçası. Monitör tipiyle ilgisi yok.
2) xf86-video-drivers paketini kurduktan sonra deneyin, internetten ekran kartınızla ilgili benzer sorunlar var mı inceleyin. En son xorg düzenlemeyi deneyin bence.
3) Sisteminizde KDE çalışır,  ancak yine de ikinci bir masaüstü yöneticisi kurmanızın ilkinden hiç bir farkı yok. Yine bir display manager ile veya .xinitrc ile geçişi sağlayabilirsiniz.

--

Arch Wiki Başlangıç Rehberi'ni kullanın, eksiksiz bir anlatım var CD'yi indirmekten masaüstü ortamına ulaşana kadar.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Linuxman.

1)Hayir core iso 2010.5 imaji ile kurulum yapmistim.Ama paketleri yukledigim sirada "is up to date" diye bir uyariyi gozardi etmistim.
2) X ortami masaustu ortamindan bagimsiz midir? Ben masaustu ortami x ortaminida barindiriyor diye biliyordum.Backtrack 4'te startx komutu KDE ortaminin acilmasini sagliyordu.Her neyse,nano ile dosyanin icerigine bakilabilir ama dosya icerigi bos.  fdisk -l  -->> /dev/sda5            4463       10010    44564278+   7  HPFS/NTFS
3)O zaman orda sorun yok.

...

1) Ekran cozunurlugunu 1024X768 yaptim,simdi goruntu biraz daha iyi.
2) Pacman-i duzeltebilirsem deniyicem :)
3)Umarim ince ayarlardan sonra sistem rahatlar ve ikinci bir masaustune ihtiyacim olmaz.KDE'yi sevdim.

Evet Rehber cok guzel.Keske kurulumdan sonrada o rehberi izleseydim.Yarisinda biraktim,baska kaynaklarla kurulum yaptim.(x ortami,masaustu,kullanici v.s)

Bu sorunlari yasayan cok kisi var gibi.Googlede SOLVED basliklari var.Onlara bakip,duzenlemeyi deniyicem.Umarim ikinci bir kurulum ile ugrasmam =)

KDE ile hizli bir Arch,bakalim mumkun olacak mI?
Forever Linux....

utdmr

:) X, sizin görüntü sunucunuzdur. Pencere yöneticileri, bu X'e çağrılar yaparak bize pencereleri verirler. Yani siz X'i kuruyorsunuz, ve orada çalışacak KDE kuruyorsunuz. .xinitrc'de X'in başlatıldığında işletilecek komutu belirtiyorsunuz, bu yüzden startx komutu X'i başlatıyor, ve bu sayede sizin masaüstü yöneticiniz de başlıyor.

Ayrıca o /etc/fstab ve /etc/mtab'ın boş olması bir sorun olacağa benziyor, ama ne yapılabileceği hakkında bir fikrim yok.

Eğer çok zamanınızı almayacaksa, bir netinstall CD'den Başlangıç Rehberi'ni adım adım uygulayarak kurmanızı tavsiye ederim.
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Linuxman.

https://bugs.archlinux.org/task/15817 
http://www.archlinux.org/packages/core/i686/pacman/
Pacmani guncellemek,kesin cozum olarak gosterilmis.Ancak paketin nasil yuklenilecegine deginilmemis  ???  Bu arada Arch'ta minimize yapinca,pencereler nereye gidiyor :D Ne bu boyle anlamadim =)
Forever Linux....

utdmr

Alıntı yapılan: Linuxman. - 06 Şubat 2011 - 19:03:45
https://bugs.archlinux.org/task/15817 
http://www.archlinux.org/packages/core/i686/pacman/
Pacmani guncellemek,kesin cozum olarak gosterilmis.Ancak paketin nasil yuklenilecegine deginilmemis  ??? 
"To fix your system, download the xz-utils package. Uncompress it and copy liblzma.so.0 and liblzma.so.0.0.0 to /usr/lib
That should fix pacman. Don't forget to run 'pacman -Sf xz-utils' afterwards to install xz-utils correctly." demiş verdiğiniz linkte, ancak xz-utils xz oldu sanırım.. ftp://mirrors.kernel.org/archlinux/core/os adresinden işlemci mimarinizi seçip xz paketini indirip dediği gibi kopyalayın. Bir de böyle deneyin, sonra çalışırsa "pacman -Sf xz" yapın.
Alıntı yapılan: Linuxman. - 06 Şubat 2011 - 19:03:45Bu arada Arch'ta minimize yapinca,pencereler nereye gidiyor :D Ne bu boyle anlamadim =)
Bu Arch'a bağlı değil, bir KDE sorunu, panele Task Manager(Görev Yöneticisi) eklemeyi deneyin.
--

Linuxman.

Arch'ta gksu-nautilus paketide yuklu degil galiba.Dosyalari kopyalama yetkisine sahip degilim.Acayip yavas bir sistemdeyim :) Bi daha bu sistemde KDE ve Gnome denemeyecegim.Ama su pacman'i bir turlu duzeltemedim.Alternatif bir yol buldum.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=95007
Ancak betigi calistirdigimda (root olmama ragmen) permission denied hatasi aldim.Su komutla xz paketinide yukledim ama sonuc degismedi;
tar -xvf xz-5.0.1-1-i686.pkg.tar.gz -C / --exclude .PKGINFO --exclude .INSTALL

Bu arada task manager olayini anlattigin icin tesekkur ederim =)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Şubat 2011 - 22:52:15

http://pkgs.org/archlinux/archlinux-extra-i686/gksu-2.0.2-3-i686.pkg.tar.xz.html Su paketi nasil kurabilirim? Lib dosyalarini kopyalamayi deniyicem?
Forever Linux....

utdmr

Alıntı yapılan: Linuxman. - 07 Şubat 2011 - 22:05:45
http://pkgs.org/archlinux/archlinux-extra-i686/gksu-2.0.2-3-i686.pkg.tar.xz.html Su paketi nasil kurabilirim? Lib dosyalarini kopyalamayi deniyicem?
Kopyalamalarınızı terminalden yapın, ama kde kuruluysa kdesu da deneyebilirsiniz.
--

Linuxman.

Terminalden defalarca denedim.Sinirlerim tepemde galiba,anlamakta gucluk cekiyorum :) Man sayfalarinda surekli klasorun nasil kopylanacagina deginilmis,ama lib dosyalari klasor degil ki :) kdesu'da calismiyor. liblzma.so.5 ve liblzma.so.5.0.1 home dizininde bulunuyor.

cp /home/liblzma.so.5 /usr/lib ? boyle olmasi gerekmez mi ?
Forever Linux....

Yiğit Ateş

Ben de @utdmr gibi Arch Linux'un netinstall olarak kurulması taraftarıyım. 6 ayda bir oluşturulan kurulum kalıpları Arch Linux'un değişim hızına ayak uyduramıyor :)

utdmr

Alıntı yapılan: Linuxman. - 07 Şubat 2011 - 23:22:20
cp /home/liblzma.so.5 /usr/lib ? boyle olmasi gerekmez mi ?
Evet. Permission Denied diyor ise, su -c "cp /home/liblzma.so.5 /usr/lib" deneyin.

Ve @Yiğit Ateş ile beraber :), yeniden, bir netinstall CD ile wiki'yi izleyerek kurun.
--

Linuxman.

cp: cannot stat `/home/liblzma.so.5': No such file or directory diyor. Belkide dosyalari bir klasorun icine atmami istiyor.Ama bu sistemle ugrasamiyicam galiba :) netinstall imajini indiriyorum.Xfce ve Lxde deniyicem.Onlarda olmassa bir daha linux denemiyicem =)
Forever Linux....

utdmr

Alıntı yapılan: Linuxman. - 07 Şubat 2011 - 23:48:44
cp: cannot stat `/home/liblzma.so.5': No such file or directory diyor. Belkide dosyalari bir klasorun icine atmami istiyor.Ama bu sistemle ugrasamiyicam galiba :) netinstall imajini indiriyorum.Xfce ve Lxde deniyicem.Onlarda olmassa bir daha linux denemiyicem =)
Sanırım sorun şu, home dizini derken /home değil, /home/linuxman'ı kastetmişsiniz.

su -c "cp /home/linuxman/liblzma.so.5 /usr/lib" deneyin, kullanıcı adınızı değiştirerek.

KDE aslında Arch'la iyi çalışır, vazgeçmeyin bu kadar çabuk, zaten sorununuz KDE'den çok Arch'laydı. Wiki'yi eğer adım adım izlerseniz, bir şeyi atlamadan, sonunda çalışır bir sisteme sahip olursunuz, ufak ufak devam edersiniz oradan.

Linux'u bırakmak değil de, Ubuntu gibi bir dağıtım ile terminali, genel mantığı tam kavrayıp Arch'a geçmek daha mantıklı.
--

eribol

Kusura bakmayın araya bir öneri atıp çekiliyorum. Şahsen net install tavsiye etmiyorum, terminal komutlarını biraz da olsa özümsemek gerekiyor. O yüzden size masaüstünü hazır sunan bir arch daha uygun düşer kanaatindeyim :)

Chakra linux ama eğer kde olmasın diyorsanız archbang iyi gider. Hazır masaüstü ortamını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gerisi yükseltmeye kalıyor.

Bloodless

tam yazacaktım eribol hızlı davranmış =) Chakra veya Archbang denemeni tavsiye ediyorum. Chakra kendi depolarına geçecekti ne yaptı bilmiyorum da Archbang'i öneriyorum ilk olarak.
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

eribol

Hızlılık esastır :)

archbang, arch depolarını kullanıyor. Chakra farklı depo kullanıyor(du) ama farklı olması aldatmasın, depoyu kopyala yapıştır yapıyor :)

Yiğit Ateş

Herkesin kendi görüşü sonuçta ama bana çok mantıklı gelmiyor açıkçası, ben Arch'ı maksimum özelleştirilebildiği için seviyorum. Hazır gelecek bir sistem isteseydim zaten onun için Arch tabanlı bir dağıtım aramazdım, Ubuntu veya Pardus tercih ederdim :)

eribol

Böyle de olmaz ki, hep muhalefet hep muhalefet :) Haklı olduğunu belirterek kendi fikrimi söyleyeyim.

1- archbang, üzerine sadece openbox giydirilmiş halde sunuluyor. Kurulumunda bile bir fark yok. Xorg düzenlemesini belki hazır sunuyor, o kadar. Geriye kalan ayarları yine elle düzenlemek gerekiyor. pacman -S openbox komutunu çok görmemek lazım :)
2- Müşteriyi kaçırmamak lazım :D Başka taraflara gitmeden müşterinin gözünü boyuyoruz burada :)

utdmr

Eskiden saatlerce Xorg ile uğraştığımı hatırlarım, ama 1.8'den miydi ne, hal, sonra da dbus kullanmaya başlayınca Xorg, çok kolaylaştı Arch kurulumu
Alıntı yapılan: eribolŞahsen net install tavsiye etmiyorum, terminal komutlarını biraz da olsa özümsemek gerekiyor.
Ne farkı var ki kurulumda netinstall ile core'un? İkisi de sonuçta /arch/setup ile başlıyor, bir tek netinstall'da bir yansı seçmek var, o da bir kaç saniyelik bir şey. Core'da üstüne çok büyük güncelleme yapınca uyum sorunları çıkardı hep bende, o yüzden her söyleyene netinstall öneriyorum interneti rahatsa.
--

Linuxman.

Dosya home dizininin icindeymis.Yanlis gormusum. /home/xz-5.0.1-1-i686/lib/liblzma.so.5
Neyse,biri su betigi nasil calistiracagimi soyleyebilir mi ? https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=95007
Son olarak bunu deniyicem,olmassa Archbang'i deniyicem.Madem ki oyle bir sey varmis =)
Forever Linux....

eribol

@utdmr; core iso'yu tavsiye ettiğimi hatırlamıyorum.

utdmr

Alıntı yapılan: eribol - 08 Şubat 2011 - 00:35:39
@utdmr; core iso'yu tavsiye ettiğimi hatırlamıyorum.
Tekrar okuyunca anladım masaüstünü hazır sunan bir Arch önerdiğinizi, özür dilerim, yanlış anlamışım :).
--