ImportError: No module named pygtk (11.04)

Başlatan sema, 24 Şubat 2011 - 23:11:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sema

11.04'te herhangi bir programı çalıştırırken şöyle bir hata alıyorum, örneğin güncelleme yöneticisi ve Ubuntu-tweak;

su@su:~$ update-manager
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/update-manager", line 26, in <module>
    import pygtk
ImportError: No module named pygtk

su@su:~$ ubuntu-tweak
  File "/usr/bin/ubuntu-tweak", line 23, in <module>
    import gtk
ImportError: No module named gtk
su@su:~$

Bu çoğu programda böyle (yönetim ve sistem altındaki çoğu uygulama da dahil olmak üzere) ama Sinaptik'te şu hatayı almama rağmen sorunsuz çalışıyor.

sudo synaptic
[sudo] password for su:
  File "/usr/bin/lsb_release", line 26, in <module>
    import lsb_release
ImportError: No module named lsb_release
  File "/usr/bin/lsb_release", line 26, in <module>
    import lsb_release
ImportError: No module named lsb_release
  File "/usr/sbin/update-apt-xapian-index", line 58, in <module>
    import axi
ImportError: No module named axi

Son hata Türkçe sorunu gibi ama gerekli parametreleri ekleyince de verdiği çıktı ve çalışma şekli değişmiyor, ki eklenmeden de çalışmasında sorun yok zaten.

Çözüm olarak pygtk-gtk2 yükledim, Python 2.6'yı yükledim. Güncellemeler yapılmış durumda zaten. Aslında çok şey yaptım ama çözüm bulamadım. Çözüm önerileriniz olursa denerim. Yoksa da, giderim alışığım gitmelere, gerek yok isyan etmelere  8)
susema

heartsmagic

Genel forumun Natty bölümünde son zamanlarda (4-5 gün içinde) böyle bir hata aktaran olmamış. Ya herkeste yok ya da fark etmediler. Ancak uygulamalar çalışmıyorsa ? fark etmeleri gerekir. Hata veriyor ve çalışmıyorlar mı?

Ayrıca sen denemişsindir ama
sudo dpkg --configure -a yürüttüğünde bir şey diyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

pygtk bile görünmüyorsa python sürümlerinin kafası karışmış olabilir.

sema

@heartsmagic, denedim onu. Güncellemeleri alırken, grubun yeni bir sürümü var, yüklemek ister misiniz diye sormuştu, ben de kabul edince işlem çok uzun sürdü, uçbirimi kapattım ardından yeniden başlatıp söylediğin komudu girdiğimde çok şeyler yapmıştı ama başlıktaki sorun devem ediyor-du.

Bu sabah güncellemeleri alınca net de kesildi, çok uğraştım ama olmadı bir türlü, internet olmayınca da olmuyor, şimdi yeniden kuruyorum. Başlıktaki değil de Ubuntu-tweak için verdiği hatayı baz alarak arama yapınca bir şeyler çıktı Natty için yalnız bir çözüm göremedim en son baktığımda.

Konuyu kapatabiliriz sanırım, teşekkür ederim.
susema

jayw

İlk mesajınızdaki hatayı ben de yaşadım ve son güncellemeden sonra bile yaşamaya devam ediyorum, zaman içinde düzelecektir sanırım. İnternet kesilme meselesine gelince dün aynı sorunu ben de yaşadım, kablosuz bağdaştırıcımı (Intel 4965 AGN) tanıyordu fakat nm-applet görünmüyor ve hiç bir şekilde internete bağlanmıyordu. Uzun uğraşlar sonunda konsoldan internete bağlanıp, güncellemeleri aldım ve internet bağlantı sorunu düzeldi, tabii network-manager da. Ne yaptığımı burada paylaşayım, belki birisine yardımcı olur :)

Not: Aşağıdaki ayarlar Ubuntu 11.04 Natty üzerinde, Intel 4965 AGN kablosuz bağdaştırıcı, linksys wag320n modem, wpa2-psk şifrelemesi ile çalışmıştır. Kablosuz bağdaştırıcı sistemde wlan0 adıyla geçmektedir. Kullanılan bağdaştırıcı ve şifreleme türüne göre yapılması gereken işlemler değişebilir.

Not 2: Ubuntu 11.04'ü test amacıyla ikinci işletim sistemi olarak kurdum, elimde çalışan bir ubuntu 10.10 olmasa araştırma yapmak bu kadar kolay olmayacaktı sanırım :)

ilk olarak

/etc/wpa_supplicant.conf

dosyası yoksa oluşturulup, içeriği aşağıdaki gibi düzenlenir.

ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant

network={
        ssid="Buraya kablosuz ssid adı yazılacak"
        psk="Buraya kablosuz şifresi yazılacak"
        key_mgmt=WPA-PSK
        proto=RSN WPA
        pairwise=CCMP TKIP
        group=CCMP TKIP
}

Daha sonra bir uçbirimde aşağıdaki komut kullanılır. Olası hataları gözlemlemek amacıyla -dd parametresiyle çalıştırdık.

sudo wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c/etc/wpa_supplicant.conf -dd

Başka bir uçbirim açılıp, statik ip almak için sırasıyla aşağıdaki komutlar çalıştırılır:

sudo ifconfig wlan0 down
sudo ifconfig wlan0 192.168.1.100 netmask 255.255.255.0 up
sudo route add default gw 192.168.1.1
sudo iwconfig wlan0 essid "Buraya kablosuz ssid adı yazılacak"
sudo iwconfig wlan0 mode Managed

Daha sonra DNS'leri tanımlamak için resolv.conf dosyası açılır:

sudo nano /etc/resolv.conf

Ve dosyanın içerisi aşağıdakine benzer bir şekilde doldurulur:

nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

Bu işlemlerden sonra internet bağlantıma tekrar kavuştum ve güncellemeleri yapabildim.

Diğer bağdaştırıcılar ve şifreleme türleri ile uygulama hakkında detaylı bilgi için:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=571188

sema

Sanırım aynı güncellemeyi aldık, bende de bir anda nm-applet görünmemeye başladı, yalnız işin kötü tarafı başlıktaki hatadan dolayı uçbirimden ağ bağlantılarını bile açamıyordum, hiçbir şey açılmamaya başladı bende, neredeyse hiçbir uygulama... Kablolu da bağlanmak mümkün olmayınca formata gittim mecburen, bugün de çok uğraştım, baştan kurmaya çalıştım ama olmayıca olmuyor, hâlâ uğraşıyorum. Çözüm iyi oldu, teşekkürler..
susema