turbo c linux türevi ya da graphics.h

Başlatan Jey@Nfer, 28 Mart 2011 - 22:08:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Jey@Nfer

arkadaşlar linuxde kullanabileceğim , nerdeyse her kütüphaneyi bulabileceğim bir derleyici var mı?
codeblocks kullanıyorum.. ama graphics.h kütüphanesi yok onda..
turbo c yi windows xp sanal makineye kurdum onda da çok fena kasıyor grafik işlem yapılmıyor...
aslında turbo c mükemmel derleyici çalıştıramadığı kod yok ama onun da linux'unu bulamadım.. 
böyle bir derleyiciyi linuxda nasıl kullanabilirim? ya da hangi derleyiciyi kurmam lazım? codelite veya codeblocks demeyin zira onlarda yok.. ya da linux için codeblocks'a graphics.h kütüphanesini nasıl eklerim?
Hırs , azim , tevekkül ...

www.mehmetvahit.net

sema

Bütün kütüphaneleri barındıran bir program var mıdır bilemiyorum ama graphics.h için şuraya bakabilirsin:

http://my.opera.com/nikbhardwaj/blog/show.dml/9406191
susema

muzir

Burada IDE, compiler ve kütüphane kavramları biraz karışmış galiba bir an bende afalladım. Şimdi C'de grafik programlama için kütüphane olarak OpenGL kullanabilirsin, derleyici olarakda tabiyki GCC. Bunları bir IDE içersinden kullanmak istersen Eclipse C\C++ , Codeblocks liste uzar gider... Burada en zor kısım OpenGL başlama olabilir bu konuda benimde bir tecrübem yok ancak şu linkler
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/OpenGL
http://www.belgeler.org/howto/opengl-giris_nenasil.html
ve burada ki daha tecrübeli arkadaşlar gerekli yönlendirmeleri yapacaktır, kolay gelsin.   
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

Erdem

graphics.h bildiğim kadarıyla  eskiden kalmış Borland derleyicileriyle gelen bir başlık dosyasıdır.

Tam olarak ne yapmak istediğini bilmiyorum ama 2D oyun programlama için Glut, Clanlib, SDL 3D oyun programlama yapmak istiyorsan OPENGL ya da oyun motoru kullanmak istersen Ogre3D kullanabilirsin. 

Ben editör olarak Emacs kullanıyorum. Linux altında DirectX kullanan windows programlama uygulamaları (win32) yapıp bunları emülatörle (wine) çalıştırdığımı hatırlıyorum.

Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi genelde kullanılan derleyici GCC 'dir. Ama bunların dışında Intel'in ya da örneğin DigitalMars'ın derleyicilerini de kullanabilirsin.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

eribol

Turboc'de o kadar gelişmiş bir grafik kütüphanesi olduğunu sanmıyorum. Varsa da Borlandın görsel arayüzlü programlarında kullanılmıştır(Borland C++ Builder, Delphi vs vs).  Resim işlemek için en gelişmiş kütüphane bildiğim kadarıyla imagemagick'e ait. Yine resim işlemek için gimp geliştirici kütüphaneleri de kullanılabilir, seçenek çok yani.

sem

Herkes bahsetmiş aslında biraz altını çizmek isterim bazı şeylerin;

Denildiği gibi IDe ve Derleyici biraz farklı kavramlar. Bunları geçeyim doğrudan...

Erdemin dediğin gibi çeşitli alternatifler mevcut. Önemli olan sizin tam olacak ne yapacağınız. Görsel arayüz mü (GUI) yoksa uçbirim tabanlı bir görsellik mi? GUI için de bir kaç alternatif var

graphic.h deyince aklımda GUI değil de TUI canlanıyor (bilmediğim için de olabilir).  Hali ile önerim curses yönünde olacak...

http://en.wikipedia.org/wiki/Curses_(programming_library)
http://www.programingreference.com/linux-unix-terminal-graphics-library-curses-profile/
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Jey@Nfer

arkadaşlar öncelikle teşekkürler .. yalnız benim aradığım tamamen spesifik bir kod parçası için gerekli olan graphics.h başlık dosyası..
şu anda bir kitaptan c çalışıyorum ve grafik bölümü tamamen graphics.h üzerinden anlatılmış..
Gcc'de de yok bu başlık dosyası...Linux'a bu başlık dosyasını nasıl ekleyebileceğimi anlatan bi kaç yazı buldum ve onunla uğraşıyorum ... aslında direk en kestirme yol olarak bu başlık dosyasını barındıran bir derleyici ismi varsa daha kolay olur...
Gcc, CodeBlocks, CodeLight çalıştırmıyor... ayrıca Eclipse SDK'yı dün denedim ama onda da umduğumu bulamadım... yeniyim arkadaşlar.. şu anlık işimi görücek kestirme bi yöntem bulsam en azından grafik konusunu halledene kadar, bana kafi...
soradan dediklerinizi teker teker inceliycem ama bana acil olarak kestirme biçimde graphics.h başlık dosyasını çalıştırma imkanı veren bir yöntem lazım..
teşekkürler..

www.mehmetvahit.net

egcodes

1) Derleyiciler kütüphane barındırmaz verilen kodu makine koduna çevirir sen hangi kodu verirsen onda gerekli işlemi yapar

2) IDE'ler de tam olarak kütüphane barındırmaz çok gelişmiş IDE'ler de standart kütüphaneler ekli halde gelir

3) graphic.h kütüphanesini araştırım indirip kurman gerek aynı program gibi. Daha sonra IDE'nin link kısmında bu kütüphaneyi nerede bulacağını gösterecen. Böylece rahatlıkla kullanabilirsin.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

Jey@Nfer

henüz yeni başladığım için bazı kavramlar yerine oturmamış olabilri...çalıştığım kitapta ne kadar örnek varsa hepsi graphics.h barındırıyor ve ben bunu linux'ta kullanamadım.. olay bu kadar basit aslında.. sorunu da dediğiniz gibi başlık dosyasını indirip kurarak çözmeye çalışıyorum ama linux'ta da yeni olunca haliyle kurmakta zorluk çekiyorum... makaleleri araştırmaya devam ediyorum çözüm için.. yardımlarınız için teşekkürler..

www.mehmetvahit.net

egcodes

Jey@Nfer uğraşarak öğreniliyor benim ilk zamanlar çalışıtığım c kitabında da grafik uygulamarı vardı graphic.h ile. Bende o zamanlar bilmediğim için şöyle yapıyodum. graphic.h diye bir dosya buldum bunu ekledim böyle çalıştımayı denedim :D

Ama gel gör ki aslında graphic kütüphanesini kurmak gerek.

Ayrıca c ile grafik uygulamaları yapmak şu an sende merak uyandırsada sana fazla getirisi olmayan birşey aslında. Bunun yerine daha yüksek seviyeli dillerle çok daha iyi çalışmalar yapabilirsin çünkü graphic bayağı eski tarz moda birşey.

Yani günümüzde c ile grafik üretme işi çok eskiden kaldı demek istiyorum. Ben de o zamanlar yapmak istedim ama sonra bu yüzden vazgeçtim ama c'den değil c ile grafik uygulamalarından. :)

Kolay gelsin.

Jey@Nfer

egcodes teşekkürler yorumun için.. ben c ile grafik programlamadan çok c öğrenmeye çalışıyorum.. şu anda bi kitabın bölümlerini sıralı olarak bitirdim.. sıra geldi grafik konusunu, ama bütün örnekler de graphics.h içeriyor...ve ben sırf bu yüzden o bölümü atlamak istemiyorum , yani kullanmasam da c'deki her şeyden az biraz bilgim olsun... benim merakım grafikden çok c ile ilgili yani.. ayrıca linux üzerinde çalışmaması kafamda bi soru işareti olarak kalmasın diye buraya yazayım dedim.. şu anda da candy'nin verdiği yanıt üzerine yoğunlaştım ... sorunu çözmek için vakit bulamadım biraz yoğunum akşam deniycem .. aldığım sonucu sizlerle paylaşırım...teşekkürler

www.mehmetvahit.net

Erdem

Alıntı yapılan: Jey@Nfer - 29 Mart 2011 - 13:27:04
.çalıştığım kitapta ne kadar örnek varsa hepsi graphics.h barındırıyor ve ben bunu linux'ta kullanamadım.. olay bu kadar basit aslında.. sorunu da dediğiniz gibi başlık dosyasını indirip kurarak çözmeye çalışıyorum ama linux'ta da yeni olunca haliyle kurmakta zorluk çekiyorum...

$ sudo apt-get install build-essential

ile kaynak kodundan derlemek için gerekli tüm paketleri kurun:

Yukarıda @candy arkadaşımızın bahsettiği adresten kaynak kodu indirin:

http://ftp.twaren.net/Unix/NonGNU/libgraph/libgraph-1.0.2.tar.gz

$ cd libgraph-1.0.2

$ ./configure --prefix=/usr/lib
$ make -j2
$ sudo make install

şeklinde kurabiliyormuşsunuz. Bu arada sizin programı yazdığınız dizinde conio.h diye bir dosya oluşturup içine şunları yazmak gerekiyormuş sanırım.

Alıntı Yap
#include <stdio.h>
#include <unistd.h>
#include <sys/select.h>

int kbhit(void)
{
struct timeval tv;
fd_set read_fd;

tv.tv_sec=0;
tv.tv_usec=0;
FD_ZERO(&read_fd);
FD_SET(0,&read_fd);

if(select(1, &read_fd, NULL, NULL, &tv) == -1)
return 0;

if(FD_ISSET(0,&read_fd))
return 1;

return 0;
}

void getch( )
{
  while(!kbhit());
}

Derlemek için de :

g++ kaynak.cpp -o kaynak -lgraph

şeklinde derliyormuşsunuz.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

Hatti

Merhaba,

Jey@Nfer;
Turbo C DOS için yazılmış bir antika olduğu için çok sorun çıkacaktır. Yukarıda candy'nin bağlantısını verdiği kitaplık, GNU tarafından resmi olarak desteklenmeyen fakat tam da senin istediğin gibi eğitim/deneysel amaçlı kullanılabilecek gibi. SDL ile çalışıyormuş...

Başka bir yol olarak DOSBox Emulator ile kullanabilirsin.

Ya da daha uzun bir yol olarak bir yerlere FreeDOS kurup kullanabilirsin.

egcodes

Alıntı yapılan: Jey@Nfer - 29 Mart 2011 - 15:19:38
egcodes teşekkürler yorumun için.. ben c ile grafik programlamadan çok c öğrenmeye çalışıyorum.. şu anda bi kitabın bölümlerini sıralı olarak bitirdim.. sıra geldi grafik konusunu, ama bütün örnekler de graphics.h içeriyor...ve ben sırf bu yüzden o bölümü atlamak istemiyorum , yani kullanmasam da c'deki her şeyden az biraz bilgim olsun... benim merakım grafikden çok c ile ilgili yani.. ayrıca linux üzerinde çalışmaması kafamda bi soru işareti olarak kalmasın diye buraya yazayım dedim.. şu anda da candy'nin verdiği yanıt üzerine yoğunlaştım ... sorunu çözmek için vakit bulamadım biraz yoğunum akşam deniycem .. aldığım sonucu sizlerle paylaşırım...teşekkürler

Amacın C öğrenmekse grafik kütüphanesi kullanmayacaksan önemli olan herhangi bir kütüphane kullanman. Sana soket programalama tavsiye ederim. En azından c ile uğraşırsan mutlaka lazım olur birgün.

Kolay gelsin.

microanaliz

Ark
Alıntı yapılan: Hatti - 29 Mart 2011 - 15:37:46
Merhaba,

Jey@Nfer;
Turbo C DOS için yazılmış bir antika olduğu için çok sorun çıkacaktır. Yukarıda candy'nin bağlantısını verdiği kitaplık, GNU tarafından resmi olarak desteklenmeyen fakat tam da senin istediğin gibi eğitim/deneysel amaçlı kullanılabilecek gibi. SDL ile çalışıyormuş...

Başka bir yol olarak DOSBox Emulator ile kullanabilirsin.

Ya da daha uzun bir yol olarak bir yerlere FreeDOS kurup kullanabilirsin.

adaşlar insanların emeklerine saygı biraz ya Turbo biraz antika deme benimde hoşuma gitmiyor ama işe yaramasa hala konuşulmazdı deme
MicroAnaliz

Hatti

microanaliz;
Bizde eskiden kalma eşyaya antika denir. Bunun insanların emekleriyle ya da saygıyla bir ilgisi yok. Borland bizzat kendisi müzeye koymuştu Turbo C'yi...

microanaliz

Bu bakış açısı doğru ben yanlış anlamışım...
MicroAnaliz