Pardus 2011 RC

Başlatan hasansahin, 01 Ocak 2011 - 16:26:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

31 Aralık 2010 itibariyle Pardus 2011 RC kalıpları yayımlandı.
x86 ve x64 olarak 2 farklı kalıp var, donanımınıza göre indirip deneyebilirsiniz.

ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Installation/2011/RC/ (ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Installation/2011/RC/)

README dosyasından alıntı :

Alıntı YapBu dizinde Pardus 2011 sürümünün RC görüntüleri bulunmaktadır. 64-bit ve 32-bit sistemler için hazırlanmış bu görüntülerden;

* Bilgisayarınız 64-bit çalışmayı destekliyorsa (AMD64 ailesi, Pentium 4 (EMT64) ve üstü vb.) şu görüntüyü kullanmanızı öneririz;

Pardus-2011-RC-Hasankeyf-x86_64.iso

* Bilgisayarınız sadece 32-bit çalışmayı destekliyorsa (Pentium 3 ve aşağısı, Netbook sistemler vb.) şu görüntüyü kullanmanızı öneririz;

Pardus-2011-RC-Hasankeyf-i686.iso

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

bytan

Yeni sürüm adım adım geliyor.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kalkan1973

Nedense PARDUS bana kullanışsız geliyor. İhtiyacım olan bazı şeyleri bulamıyorum...
Evde İşte her yerde Linux

gelturi

xpress kart sahibi varmı kurup deneyebilen pardus 2011 RC yi?Bu sürümü xpress kartlı kullanıcılar kurabilecekmi gerçekten çok merakla beklemekteyim...

Zorba58

kararlı sürümü bekliyorum heyecanla.Ubuntu benim ilk Linux tecrübemdi.Pardus "Hasankeyf" ilk KDE tecrübesi olacak.
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

krwlng

Umarım hayal kırıklığı olmaz, çünkü uzun süredir birçok linux gönüllüsü pardus 2011'in çıkmasını bekliyor, bu beklenti doğal olarak insanlarda birçok radikal değişikliği görme umudunu da taşıyor. Beklenilenden daha iyi olmasını diliyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

gokhanyildiz

Pardus 2011 için sistem gereksinimleri nedir? Sizce 128 lik ATI hd 2400 ekran kartı ve 1gb ram kaldırırmı bu sistemi? :) openSUSE 'nin son sürümünde kde kullandım. Baya sıkıntı yaşamıştım.

sema

Belki Swap miktarını artırabilirsin, 2GB Ram'le en son Pardus'u denememde ben de çok sıkıntılar yaşamıştım, acayip kasıyor.
susema

Zorba58

Alıntı yapılan: sema - 08 Ocak 2011 - 21:12:07
Belki Swap miktarını artırabilirsin, 2GB Ram'le en son Pardus'u denememde ben de çok sıkıntılar yaşamıştım, acayip kasıyor.
Bende de 2GB RAM var.Sen böyle deyince tereddüt yaşadım.
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

asukaki

Pardus bence çok güzel istediğiniz bütün her şey yüklü geliyor bir iki ayarla daha güzel bir hale geliyor benim anlamadığım 1.5 gb ram var bilgisayarda hiç kasılma yaşamıyorum ubuntu olsun mandriva olsun debian olsun yaşamadım ama pardusu yükleyince sanki sistemde bir kasılma meydana geliyor bu yüzden bir iticilik hissediyorum pardustan. Ama çok güzel bir dağıtım bence
Linux'la Her Şey Mümkün!

sema

Alıntı yapılan: Zorba58 - 08 Ocak 2011 - 23:04:26
Bende de 2GB RAM var.Sen böyle deyince tereddüt yaşadım.

Sen bakma bana. Kur yine de. Sadece RAM değildir onu etkileyen. Sağ olsun her türlü çektirdi bana sevgili bilgisayarım.
susema

krwlng

Bana efektler biraz abartılmış gibi geldi, pardus menü açılırken bile efektle geliyor, 4Gb ram E8600 işlemci ile normal çalışıyor fakat düşük sistemlerde bu kadar rahat çalışacağını sanmıyorum, kararlı sürüm çıkınca tekrar bakarız.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Ozgurluk

Pardus'un kendi bağımsız tabanını kullanması Türkiye için başlı başına bir gelişme, kendi paket yöneticisini kullanması vs.

*Pardus 2011'de Erkan Oğur'un müziğinin yer alması kullanıcılar için ayrı bir süpriz olmuş.
*Pardus'un ücretsiz DVD'si küçük bir kargo adresi karşılığında özgürlük için topluluğu tarafından gönderiliyor. DVD için http://www.ozgurlukicin.com/cdgonder/ adresine girip formu doldurmanız yeterli.
*GTK uygulamarı KDE üzerinde görünümlerinde GTK-Oxygen ile tutarlılık gelmesi güzel gelişme.
*Ağ yönetici ara yüzü olarak da bence hani gnome'un network yöneticisinin seçilmesi doğru olmuş.
*Ekran kartının daha fazla performans isteyenler için üreticinin sürücüsünün seçilmesi yada daha fazla özgürlük isteyenler için nouveu sürücüsünün kurulum aşamasında kullanıcı tarafından seçilmesine bırakılması hoş bir davarnış olmuş.
*Google Chrome'un açık kaynaklı sürümü olan Chromium yüklü
*Firefox 4.0

Birde galiba bazı arkadaşlar pardus'da galiba eski bilgisayarlarda kullandıkları için performansız çalışması gibi dertlerini dile getirmişler. Bence en performanslı çalışan KDE dağıtımlarından biri olmuş, Tabiki bu yorumu kendi değerlendirmelerime göre yaptığımı belirtmek isterim. Eski makinası olan kullanıcılar KDE 4 yerine Xfce denilen daha hızlı masaüstü ortamı kullansınlar. Böylece daha basit ve sade masaüstü ortamında çalışma imkanı bulabilirler. Performans açısından da eski bilgisayarlarında pardus keyfini son sürat yaşayabilirler. Pardus'da XFCE kurulumu yapmak isteyen arkadaşlar, http://www.ozgurlukicin.com/nasil/xfce-kurulumu/ adresinden gerekli bilgileri edinebilirler. Ayrıca Pardus'un kurumsal eski makinalarda kullanmak üzere eski Kde 3 masaüstü ortamını kullanan pardus kurumsal vardır. Fakat pardus kurumsal kullanıcak olanlar oyun yada multimedia için pardus kurumsalı denememelidirler. En iyisi normal Pardus 2011'e XFCE kurmak gibi eski makinalarda performans açısından. Tabiki KDE'nin geliştirme ortamından ayrılamayanlar çok eski makinalarını yükselticek benimde hala kullandığım pentium III notebook var miladdan kalma xfce kurunca her şey yoluna giriyor. :D

Bence tek kelime ile güzel. Yet Another Linux installation (YALI)'da ki gelişmeler gayet olumlu. KDE için Türkiye'de insanların alıp kullanabilecekleri en iyi dağıtımlardan biri. Pardus'cular gnome severleri de düşünerek galiba Haziran gibi gnome'u da resmi olarak destekliycekler ve Gnome severler'de artık Pardus topluluğu üzerinde ki yerlerini alabilecekler. 2011 güzel gelişmeler ile gelmiş. Pardus birde keşke yuvarlanan sürüm olarak çalışabilse o zaman dünyada ki ilk bir kaç dağıtımdan biri olma yolunda iyi bir adım atmış olur. Son olarak 2011 final sürümü güzel. Uygulama programları üzerinde yine eksiksiz bir şekilde. Tekrar Pardus Camiasına çalışmaları için teşşekkürler. Pardus kullanıcılarına 2011'in hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. Saygılarımla...

gelturi

pardusun bu saydığınız özellikleri ve üstünlükleri forum üyelerinin inkar etmediği ve bilhassa destekledikleri artılarıdır.pardus gerçekten kde yi en iyi kullanan dağıtımların başlarında gelir ve tercih sebebimizdir,yanlız yaklaşık 4 -5 senedir pardus ati radeon xpress kartlarına gerekli desteği vermiyor bu kartlarla pardus kurmak bir başarı kullanmak tamamen bir ömür törpüsüdür...bakınız: www.ozgurlukicin.com  ama pardus her zaman bizim göz ağrımızdır hep öyle kalacak herzaman sempatiyle yaklaştığımız dağıtımdır çözülemeyen sorunlara rağmen GURURUMUZDUR...

bytan

Başlığımızı kapatalım. Diğer başlık:

Pardus 2011 Duyuruldu
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST