Bactrack 4 R2 + SiS 771/671 PCIE VGA

Başlatan drejmustafa, 10 Ocak 2011 - 15:19:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

drejmustafa

Merhaba...

Arkadaşlar ben Linuxta yeniyim genel olarak pcler ile aram iyi olsada Bactrack işletim sistemi ile kendime bir pentest notebook ayarlamak isteyince uzun süredir ekran kartı ile sorun yaşıyorum. Makine Exper Karizma .....  ve ekran kartı ise "Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)" tam olarak bu; forum ve google aracılığı ile bayağı bir araştırma yaptım bu sayede linux ile tanışmış ve öğrenmede hızlı bir başlangıç yapmış oldum diye kendimi avutuyorum ama artık 800X600 ekran ile çalışmak çok sorun olamaya başladı.

Bu forumda verilen tüm driverları dendim nette bulduğum ve denedim oldu. Ya hepten sistem çöküyo yada xorg server ile uyumlu olmayan driver hatası veriyo. Bu konuda bana yardımcı olabilecek olan var mı?

Önemli bir not: Makinenin olduğu yerde şimdilik internet yok yani driver vs.  kafede inecek ve evde kurulacak!

Herkese kolaylıklar, iyi çalışmalar....

bytan

Backtrack üzerinde SIS için nasıl bir destek var bilemiyorum. Forumu araştırdıysan zaten sis sürücüsü sorunu olduğunu da görmüşsündür. 3B olmasa da 2B sürücüleri yükleyerek xorg.conf ayarlaması yapanlar var.

Hangi sürücüleri buldun, yüklemeye çalıştın, hangi adımda hata verdi, sürücü de mi sorun vardı kurulum sırasında mı sorun çıktı, xorg.conf yapılandırması mı soruna sebep oldu bilemediğimiz için yalnızca gözüme çarpan iki bağlantıyı veriyorum:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=9078.0
http://ncc-1701a.homelinux.net/~linux-sis/index.php?page=Downloads

* Konuyu taşındı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

drejmustafa

bytan verdiğin iki linkide denedim olmadı; sorun ise resetlemeden sonra oluyo zaten verilen driverlar genelde iki dosya onları .../driver klasörüne kopyalıyorsun ve xorg.conf da device altına driver ismini yazıyorsun sis ise dosya sis, ismi sis671 ise sis671 vs.. sonra resetleyince açıldıktan sonra startx ile görsel olarak kullanmak istediğimde ya server uyumsuzluk sorunu veriyo ( ki bu server xorg server ) yada ekran saçmalayıp görüntü de kullanılmaz hale geliyo. Çoğunluk ile xorg da device altına eklenen kısım silinince düzeliyo ama 800X600 den daha geniş bir çözünürlük elde edemedim. normal de 1024X768 destekliyor diye okudum bir iki yerden xorg.conf ayarları ile çözülüyormuş ama onuda ben yapamadım gerekn tüm eklemelir yaptım diye düşünüyorum ama bir etkisi olmadı.

Ben bir çözüm üretemiyince sorayım belki bir bilen vardır dedim. Hatta Backtrack forumunda verilen bir driver vardı onuda denedim ama sonuç nafile :S

bytan

Senin ekran kartına ve sistemine uygun sürücü hangisi ise önce onu tespit et ve kurulumunu yap. Sürücü sorunu ya da xorg.conf eklemesi mi asıl sıkıntın bunu da tespit etmelisin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

drejmustafa

Bence sorun sürücülerde çünki xorg.conf ile ilgili man dosyasınıda okudum ve gelen hazırlarıda kontrol ettim vede xorg server hatası sürücünün server versiyonuna uygun olmadığı yönünde. Aklıma bir tek Fedorada kurdum sisteme hiç sorun çıkarmadan çalışıyo acaba ondaki driverları alıp BackTrack a (yani ubuntu) alma şansım var mıdır?

Birde benim kullandığım ubuntunun sürümünü öğrene şansım var mı benim bulabildiğim Backtrack yazısısından başka bişi değil :)

Tekrar teşekkürler ...

bytan

Madem Fedora'da çalışıyor neden fedora ile yola devam etmiyorsun? Ubuntu sürümü görmemen normal, çünkü ubuntu kullanmıyorsun.

PF @ ST

drejmustafa

:)

Evet şuanda fedora yüklü ama ben Backtrack kullanmak istiyorum ve backtrack ubuntu üzerine kurulu. Artı sadece ekran çözünürlüğünü ayarlıyamadım diye bir işletim sisteminden vazgeçmek ne kadar doğru olur! Ki o işletim sistemi benim için şu anada ihtiyaçları karşılayan yazılımları toplu olarak içeriyor. Fedora hem görsel olarak hem ev kullanıcıları için backtracktan daha kullanışlı ve kolay evet ama ben kolaylık arasam alışmış olduğumdan vaz geçmez ve windos ile devam ederdim. Bactracktan fedoraya geçtiğimde bile sorunlar yaşamışken; Linux işletim sistemlerine alışmak Windows kullanıcıları açısından emek isteyen ve zorluklar çıkaran bir sistem oluyor tabi. SUDO dergisinde yazdığınız bir röportajdaki temsili ile "Linux kullanıcıları bujinin yerini bilmeli" ve bende tam olarak bunu  istiyorum. Birtek driver sorunu ile uğraşırken bile xwindow nedir, xorg.conf nedir vs. bir sürü şey öğrendim. Kaçmak benim işim değil Olmadı driver bulunana kadar fedora üstüne VmWare onada Backtrack kurarım ama en sonunda ben o sorununda linux kullanıcıları aracılığı ile çözüleceğini umuyorum.

Sorumu da yeniliyim yanlış bilmiyor isem Ubuntu ve Fedora da debian tabanlı yani oradaki driverı almanın bir you olabilir mi?

Bir de derlenmemiş bir driver buldum onu nasıl derliye bilirim belki bu versiyon uyumunu çözer....

teşekkürler.

bytan

PF @ ST

drejmustafa

ufuk_k

Bu sorununu çözmeden önce, bir ara wireless kartının packet injection özelliği var mı, varsa Linux sürücüleri bu desteği sağlıyor mu ona da bakıver bence de, sonra boşuna uğraşmış olma...
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

drejmustafa

Wi-Fi Realtek RTL8187b ve Backtrack 4 R2 de default yüklü gelen bir kart; buradan injection özelliğiği vs. olduğu sonucuna varıdım ben :), Ekran kartı bu makine ile BT kullanmada iki temel sorun içeriyor birincisi 800X600 olayı ki bunu bile aşamayan benim öküz altında buzağı arama hesabı cuda ve hass cracking için üzülemem abest ama ne yapayım huy işte :)