Wired wireless köprüleme

Başlatan bandito, 11 Kasım 2010 - 17:21:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bandito

Merhaba,

Masaüstümde ethernet kartı ile internete bağlanıyorum ve wireless adaptörüm ile de yeni bir wireless ağ oluşturdum. Dizüstüm ile oluşturduğum bu bağlantıya bağlanıyorum ama internete giremiyorum. Masaüstümde de kablolu bağlantıda diğer bilgisayarlar ile paylaş seçeneğini seçersem bu seferde masaüstü ile de internete bağlanamıyorum. Kablolu bağlantımı nasıl wireless ile paylaşabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2010 - 19:14:34

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7430.0.html

Burada yazanlarıda uyguladım ancak

sudo gedit /etc/sysctl.conf içinde bu ibare bulunmuyor  "#net.ipv4.conf.default.forwarding=1" dizüstimde aldığım hata ise "ERR_NAME_NOT_RESOLVED"

Bu konuda ubuntu 8.10 için anlatılıyor 10.0.4 için başka birşey mi uygulamak lazım?

sipazilla

benzer bir problemi arkadaşların yardım etmesine rağmen malesef bende aşamadım. ubuntu rusya forumlarında da benzer başlıklarla karşılaştım ama oradanda çözüm çıkmadı. yinede bu başlığı incele belki benim gözden kaçırdığım bir noktayı sen yakalarsın http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23366.msg281411.htm

such

Ben bunu denemedim ama ubuntu help sitesinde ve internette bir kaç yerde daha gördüm. Aynen şöyle diyor.

Birinci bilgisayarda (interneti paylaştırılmak istenen)
1. İnternet bağlantısı olan ve paylaştırılmak istenen bilgisayarda Sistem > Tercihler > Ağ bağlantıları > Wireless sekmesi > Paylaştırılmak istenen bağlantı ayarlarına çift tıkla.
2.Açılan pencere de ayarlar sekmesi, Diğer bilgisayarlarla paylaşımlı olarak ayarla ve alttan uygula.

İkinci bilgisayar paylaştırılan internete erişmek isteyen bilgisayarda ise ip ayarları otomatikte kalsın ve şimdi deneyin.

https://help.ubuntu.com/community/NetworkManager0.7

Denemediğim için kesin bir şey diyemiyorum. Ama denerseniz cevabını yazarsanız sevinirim.

sipazilla

@such önerdiğin yöntemi daha öncede (10.4) şimdide (10.10) denedim ama inan yine çileden çıktım.
neden mi
1. İnternet bağlantısı olan ve paylaştırılmak istenen bilgisayarda Sistem > Tercihler > Ağ bağlantıları > Wireless sekmesi > Paylaştırılmak istenen bağlantı ayarlarına çift tıkla.
2.Açılan pencere de ayarlar sekmesi, Diğer bilgisayarlarla paylaşımlı olarak ayarla ve alttan uygula.

bu yöntemle malesfi uygula düğmesi aktif hale gelmiyor ve işlem tamamlanamıyor o yüzden ilk önce üst çubuktan ağ yöneticisi > yeni kablosuz bağlantı oluştur diyerek bağlantımızı oluşturuyoruz daha sonra Sistem > Tercihler > Ağ bağlantıları > Kablosuz sekmesinden oluşturduğumuz bağlantıyı düzenleyip bağlanıyoruz. istemci makina yönlendirici makina üzerinden internete bağlanıyor ama google açılıyor facebook açılmıyor skype bağlanıyor emesene amsn vs. bağlanmıyor (girmeye öalıştığınız 10 siteden 8 açılmıyor ubuntu-tr ve ubuntu dahil) dns dir dhcp dir proxydir herşeyi yaptım. ingilizce rusça kaynakları teker teker gezdim okudum benimle aynı kaderi paylaşan var ama çözüm bulan yok.

such

Alıntı yapılan: sipazilla - 16 Kasım 2010 - 00:43:07
@such önerdiğin yöntemi daha öncede (10.4) şimdide (10.10) denedim ama inan yine çileden çıktım.
neden mi

bu yöntemle malesfi uygula düğmesi aktif hale gelmiyor ve işlem tamamlanamıyor o yüzden ilk önce üst çubuktan ağ yöneticisi > yeni kablosuz bağlantı oluştur diyerek bağlantımızı oluşturuyoruz daha sonra Sistem > Tercihler > Ağ bağlantıları > Kablosuz sekmesinden oluşturduğumuz bağlantıyı düzenleyip bağlanıyoruz. istemci makina yönlendirici makina üzerinden internete bağlanıyor ama google açılıyor facebook açılmıyor skype bağlanıyor emesene amsn vs. bağlanmıyor (girmeye öalıştığınız 10 siteden 8 açılmıyor ubuntu-tr ve ubuntu dahil) dns dir dhcp dir proxydir herşeyi yaptım. ingilizce rusça kaynakları teker teker gezdim okudum benimle aynı kaderi paylaşan var ama çözüm bulan yok.

Doğrudur, ben denemedim ama doğrudur, bazen insana basit gibi gelen sorunlar aslında o kadar basit olmayabiliyor. Birden fazla bilgisayarım olmadığı için deneyemiyorum da ve eminim cevap da bu yüzden bulunamıyor. Ama dün araştırırken bir kaç kaynak buldum ve tabii doğal olarak deneyemediğim için yine de bir şey diyemiyorum.

http://www.linuxfoundation.org/collaborate/workgroups/networking/bridge (Ethernet köprüleme ile ilgili bir yazı)
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/ShareEthernetConnectionThroughWireless (Ethernet bağlantısını Wireless üzerinden paylaştırmakla ilgili bir yazı)

plymouth

Alıntı yapılan: bandito - 11 Kasım 2010 - 17:21:13
Merhaba,

Masaüstümde ethernet kartı ile internete bağlanıyorum ve wireless adaptörüm ile de yeni bir wireless ağ oluşturdum. Dizüstüm ile oluşturduğum bu bağlantıya bağlanıyorum ama internete giremiyorum. Masaüstümde de kablolu bağlantıda diğer bilgisayarlar ile paylaş seçeneğini seçersem bu seferde masaüstü ile de internete bağlanamıyorum. Kablolu bağlantımı nasıl wireless ile paylaşabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2010 - 19:14:34

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7430.0.html

Burada yazanlarıda uyguladım ancak

sudo gedit /etc/sysctl.conf içinde bu ibare bulunmuyor  "#net.ipv4.conf.default.forwarding=1" dizüstimde aldığım hata ise "ERR_NAME_NOT_RESOLVED"

Bu konuda ubuntu 8.10 için anlatılıyor 10.0.4 için başka * bir şey mi uygulamak lazım?

Bu konu çözüldü mü bilmiyorum ama, bir şey dikkatimi çekti.

#net.ipv4.conf.default.forwarding=1

Kodun başında bulunan diyez işareti o kodu yorum satırı yapacağı için kernel'in ip forwarding özelliği etkinleştirlmemiş sayılır.
Bu haliyle kaldıysa sonuca ulaşılması pek mümkün değil.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it