Ubuntu ve diğer işletim sistemi

Başlatan Ubuntgy, 08 Ocak 2011 - 17:31:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntgy

Arkadaşlar merhaba. 500 GB hdd'em mevcut.
100 GB Lik temiz bir Windows 7 kurulumu yaptım.
Geriye kalan alanı genişletilmiş olarak belirledim. Şimdi yapmak istediğim 2 işletim sistemi daha kurmak. Bu genişletilmiş alana Ubuntu 10.10 ve Pardus 2011 RC kurabilir miyim? Doğrudan partion işlemini nasıl y apmalıyım?

saygı ile.

eribol

Niye kurulmasın ki :) Ev dizini için ben ortak bir disk kullanıyorum. Bunu da dahil edersek Bir ubuntu, bir pardus, bir home ve bir de swap.

Ubuntgy

:) Bu konuda makale, yazı mevcut mu aceba ?

eribol

Makale? Bunun için makale gerekir mi bilmiyorum. Sadece dikkat edilmesi gereken kısım önce pardus'un kurulması gerektiği.

Ubuntgy

Peki şöyle yapıyorum o zaman.

100 GB 'lik windowsdan kalan genişletilmiş bölüme

20 gb pardus root, 6 gb swap kuruyorum.
sonra 20 gb ubuntu root 6 gb swap kuruyorum.

Geriye kalan 300 GB 'lik alanı, tüm işletim sistemlerinde görebileceğim bir depo haline nasıl getrebilirim ?

eribol

2 swap alana gerek yok, ortak bir swap kullanılabilir.

Pardus'ta var mı bilmiyorum(kurulum anında) ama ben mesela bir disk bölümünü(50gb) ubuntu kurarken BİÇİMLENDİRMEDEN /home kısmına bağlıyorum. Arch kurarken de yine BİÇİMLENDİRMEDEN /home kısmına bağlıyorum. Her ne kadar iki ayrı kullanıcı kullansa da bu diski, yine de dosyalara ulaşmak kolay oluyor ve diski çok parçaya ayırmamış oluyorum. Belgelerimi yedeklemekte de sorun yaşamıyorum(yedeklememe gerek yok) çünkü her kurulumda bu disk bölümünü aynı şekilde biçimlendirmeden bağlayabiliyorum.