[Çözüldü] Bir tablodaki tüm alanları dongüyle urldecode() etmek

Başlatan muratbastas, 07 Temmuz 2011 - 14:36:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muratbastas

Merhaba arkadaşlar. Forumda arattım ama aradığımı bulamadım. Aslında bunu bulup yazmam da şart değil. Sadece yapmak istedim. Ancak belli bir mantığa sığdıramadım yapmak istediğim şeyi.

Şimdi benim mysql veritabanım var. Ve bu veritabanında statik diye bir tablom var. Bu tablo 50 alanlı da olabilir. 100 alanlı da olabilir. Sitedeki tüm durağan başlıklar bu tablodan geliyor. Veri tabanından gelmesinin sebebi tüm başlıkların yönetim panelinden değiştirebilir olması. Ve ben bunları panelde kaydettirirken urlencode() ettiriyorum. Tüm verilerimi encode ederek kaydettiriyorum.

Burada benim yapmak istediğim ama mantığını kuramadığım olay da şu :

Bir fonksiyon tanımlayacağım. Tek bir parametresi olacak. Tablo ismi. Bu tablo tek satırlık statik bir tablo olacak. Fonksiyon bu tablonun içindeki tüm alanları bir değişken yapacak. Ve tüm değişkenlerin değerini decode edilmiş halde içine yazacak. Ve sonra bu tüm değişkenleri fonksiyondan bize döndürecek.

<?php 
function decode_et($table){ 

$query mysql_fetch_array(mysql_query("select * from ".$table)); 

$alansayisi count($query); 
     foreach(
$query as $key=>$value
     { 

datdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdat
         return 
datdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdatdat
     } 

?>

Burda tıkandım.

Böylece ben de sayfamda sık sık kullanacağım bu verileri her defasında decode edip fazla kod yazmamış olacağım.

Ama dediğim gibi bunu nasıl bir döngü ile yapabileceğimi çözemedim. Bunu yapmak istiyorum. Mantık önerisi yapacak arkadaşlar fikirlerini esirgemesin. Teşekkürler.
"Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur?"

~Jean-Jacques Rousseau~

muratbastas

Sorunu çözdüm arkadaşlar. Belki birine lazım olur diye yazayım dedim. İlk olarak mysql_fetch_array ile dizi değişkene atıyoruz satırı. Sonra array_map fonksiyonu ile decode ediyoruz. Sonra extract fonksiyonu ile keyleri değişkene çeviriyoruz.
"Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur?"

~Jean-Jacques Rousseau~