11.04 güncelleme sonrası sorun

Başlatan enestalha, 15 Aralık 2010 - 17:55:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enestalha

ubuntu11.04 ü dvd den kurdum. ilk kurulumda masaüstü, yan panel çok hoşuma. gitti.
menüler de çok güzeldi. taki güncelleme yötecisini kullanıp güncelleme yapana kadar.
güncelleme yapmam için kısmi yükseltme yapmam gerektiği söylendi onayladım ve yükseltme yapıldı. Sorun da ondan sonra başladı.
çekirden 2.6.36.7 den 2.6.36.9 a yüklendi ( tam emin değilim 2.6.37.7 de olabilir)
tekrar restart ettim masaüstü birtürlü gelmiyor. kablosuz ağ bağlantısı da yapılıyor ancak masa üstü öğeleri kısayollar menüler bir türlü gelmiyor. safemodda açılıyor. ekran kartı sürücüsüyle ilgili hata veriyor ancak yine de açılıyor. Sorun nedir. kurulum hatası mı yoksa nattyn,n hatası mı?

krwlng

@enestalha, sorununun çözümünü bilmiyorum fakat bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır. Benim size tavsiyem bugs.launchpad.net adresini ziyaret edip bu hatanın başkalarında olup olmadığına bakmanız, eğer başkasında yoksa, siz bunu hata olarak bildirebilirsiniz. Bilindiği gibi bu sürümler alpha ve beta olarak, tamamen hataların bulunup sorunsuza yakın sistemler ortaya çıkarmak için yayınlanıyor, amaçları sizin bu sistemleri kurup ana sisteminiz gibi kullanmanız değil, bu açıdan eğer kendinize ana işletim sistemi arıyorsanız, 10.10 kurabilirsiniz, 11.04 geliştirme sürümü seviyesinde olduğu için bu hatalar son hatalar olmayacaktır. Nisan ayına kadar bekleyip kararlı 11.04 kurmanızı, o zamana kadar da 10.10 kullanmanızı tavsiye ederim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

sema

Evet. Sorunlar hep buraya yazılıyor, uygun görürlerse moderatör arkadaşlar konuyu kesip Alfa /Beta bölümüne taşıyabilirler.  Gelelim cevaba;

Bu sorun bende de oldu, hatta kısmi yükseltmeler için Ubuntuforums'ta uyarı mahiyetinde konu açılmış. Şu an bendeki çekirdek, 2.6.37-9-generic, muhtemelen şu an sizdeki de odur. Sorun kurulumdan kaynaklanmıyor, Natty'den kaynaklanıyor.

Bilgisayarınızı açtığınız zaman açılışta kullanızı isminizi girdikten sonra ubuntu masaüstünü klasik yaparak giriş yapın, sorunları Unity'siz çözmeye çalışalım. Daha sonra Unity'e geri dönersiniz. Sorunun güncellemelerin eksik ve tam yapılandırılmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Şimdi şu komutları uygulayalım (eğer klasik Ubuntu masaüstü de açılmıyorsa safe modda deneyin)

sudo apt-get install -f &&  sudo dpkg --configure -a ; sudo apt-get update ; sudo apt-get upgrade ; sudo apt-get clean ; sudo apt-get autoclean
susema

heartsmagic

Konuyu ayırıp buraya taşıdım. Alfa/Beta/Rc sorunlarını lütfen kendi başlıklarında konuşmaya özen gösterelim @enestalha.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enestalha

Alıntı yapılan: sema - 15 Aralık 2010 - 21:38:14
Evet. Sorunlar hep buraya yazılıyor, uygun görürlerse moderatör arkadaşlar konuyu kesip Alfa /Beta bölümüne taşıyabilirler.  Gelelim cevaba;

Bu sorun bende de oldu, hatta kısmi yükseltmeler için Ubuntuforums'ta uyarı mahiyetinde konu açılmış. Şu an bendeki çekirdek, 2.6.37-9-generic, muhtemelen şu an sizdeki de odur. Sorun kurulumdan kaynaklanmıyor, Natty'den kaynaklanıyor.

Bilgisayarınızı açtığınız zaman açılışta kullanızı isminizi girdikten sonra ubuntu masaüstünü klasik yaparak giriş yapın, sorunları Unity'siz çözmeye çalışalım. Daha sonra Unity'e geri dönersiniz. Sorunun güncellemelerin eksik ve tam yapılandırılmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Şimdi şu komutları uygulayalım (eğer klasik Ubuntu masaüstü de açılmıyorsa safe modda deneyin)

sudo apt-get install -f &&  sudo dpkg --configure -a ; sudo apt-get update ; sudo apt-get upgrade ; sudo apt-get clean ; sudo apt-get autoclean
yardımların için teşekkürler,
ubuntu 11.04 şimdi yeniden kuruyorum. kurduktan sonra söylediklerinizi deneyeceğim.
sanıyorum güncelleme sonrası gnome masa üstü unity e dönüşünce ekran kartına uygun sürücü yüklemiyorr veya benim ekran kartı unityi desteklemiyor. mobilintel 945gm ekran kartı chipseti. Tekrar teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2010 - 17:17:22

Alıntı yapılan: krwlng - 15 Aralık 2010 - 21:21:44
@enestalha, sorununun çözümünü bilmiyorum fakat bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır. Benim size tavsiyem bugs.launchpad.net adresini ziyaret edip bu hatanın başkalarında olup olmadığına bakmanız, eğer başkasında yoksa, siz bunu hata olarak bildirebilirsiniz. Bilindiği gibi bu sürümler alpha ve beta olarak, tamamen hataların bulunup sorunsuza yakın sistemler ortaya çıkarmak için yayınlanıyor, amaçları sizin bu sistemleri kurup ana sisteminiz gibi kullanmanız değil, bu açıdan eğer kendinize ana işletim sistemi arıyorsanız, 10.10 kurabilirsiniz, 11.04 geliştirme sürümü seviyesinde olduğu için bu hatalar son hatalar olmayacaktır. Nisan ayına kadar bekleyip kararlı 11.04 kurmanızı, o zamana kadar da 10.10 kullanmanızı tavsiye ederim.
ben 10.04 ile başladım. 10.10 ile devam ettim.  sistemleri hep wubi ile kurmuştum.
taki windows mbr bozulunca ubuntu boot menüsünden düştü.  Ben de ayrı bir partitiona dvdden kurulum yapmak istedim. ubuntu 11.04 ilk kurulduktan sonraki masaüstü çok hoşuma gitti.  gerçi kurulum süresi XP kurulumunu aratmıyor ama. Umarım buna da bir çözüm bulunur. Win7 kurulum süresi 25 dakika, Ubuntu natty nin kurulum süresi  1 saati geçiyor.

krwlng

Bu kurulum süresi hakkında başka ekleme yapmak isteyenler var mıdır? Bana çok anormal geldi 10.4 USB ile 15 dk. kurulum süresi var, eğer natty herkeste 1 saati buluyorsa bunda bir sorun vardır bence.

eribol

sema

Alıntı yapılan: krwlng - 24 Aralık 2010 - 11:30:32
Bu kurulum süresi hakkında başka ekleme yapmak isteyenler var mıdır? Bana çok anormal geldi 10.4 USB ile 15 dk. kurulum süresi var, eğer natty herkeste 1 saati buluyorsa bunda bir sorun vardır bence.

Ben de şunu gözlemledim. İnternet bağlantısı açıkken bu süre bir yerde takılıp kaldığı için çok daha fazla sürüyor, hatta bağlantıyı iptal etmeden kuramamıştım. Net bağlantısını da kesince hemen kuruluyor, az sürüyor yani. Sende net bağlantısı var mıydı?
susema

krwlng

Ben enestalha'nın mesajına ithafen yazmıştım onu henüz 11.4 denemedim, kurulumun net ile ilgili olan kısmı yüzünden kurulum uzuyorsa sorun değil çözümü kolay, tabi bir de eribol'un belirttiği 4GB dvd kurulumu var ki 1 saat sürmesi normal olur o şekilde.

reis33

11.04 yükseltemesi sonucu sistem sizlere ömür.
Natty yerini PCLinuxOS' a (KDE) bıraktı :D

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16349.msg298799.html#msg298799