[Çözüldü] Satır veya sütundaki sayıların hepsine aynı sayıyı eklemek

Başlatan lener49fi, 04 Ocak 2011 - 01:10:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lener49fi

Merhaba.
satırdaki ve ya sutundaki sayıların hepsine aynı sayıyı eklemek mümkün mü? Örneğin sutun sayıya 5 eklemek. Ayrıca bir de, belirtmek gerekli olabilir; sayıların sunda ki dizilişleri bir kurala göre değil. Örneğin:

3  +5   8
9  +5   14
2  +5   7
.
.
.

Teşekkürler.

heartsmagic

Biraz dolambaçlı yoldan olur ancak şöyle yapabilirsin. İstediğin satır veya sütun hangisiyse yanına bir tane boş satır veya sütun aç.  Diyelim ki A B C sütunlarında değerlerin var. Sen A'nın yanına yeni bir sütun açtın, bu durumda sütun D'ye kadar kaydı, B sütunu boş. B1'e şunu yaz:

=A1+eklenecek_sayı

Enter tuşuna basınca hücrenin güncellendiğini göreceksin. Ardından bu hücrenin sağ alt köşesine çift tıkla veya tutup en alta kadar sürükle. Böylece boş olarak açtığın sütun A sütunun üzerine yeni değerlerinin eklenmiş halleriyle oluşacaktır.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lener49fi

çok teşekkür ederim sana @heartsmagic.. ^^

bir soru daha sormak istiyorum şimdi;
bu yeni sutunda ki oluşan sayıların yanına bir harf-rakam-simge veya kelime-sayı eklemek mümkün mü?

örneğin oluşan sonuç sutununda ki sayıları parantez içine almak istesek;

4  +5   9     (9)
9  +5   14   (14)
2  +5   7     (7)
.
.
.

Tekrar teşekkürler.. ;)

sudusleri

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

jayw

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Ocak 2011 - 01:55:26
Biraz dolambaçlı yoldan olur ancak şöyle yapabilirsin. İstediğin satır veya sütun hangisiyse yanına bir tane boş satır veya sütun aç.  Diyelim ki A B C sütunlarında değerlerin var. Sen A'nın yanına yeni bir sütun açtın, bu durumda sütun D'ye kadar kaydı, B sütunu boş. B1'e şunu yaz:

=A1+eklenecek_sayı

Enter tuşuna basınca hücrenin güncellendiğini göreceksin. Ardından bu hücrenin sağ alt köşesine çift tıkla veya tutup en alta kadar sürükle. Böylece boş olarak açtığın sütun A sütunun üzerine yeni değerlerinin eklenmiş halleriyle oluşacaktır.

Burada @heartsmagic'in uyguladığı formülü biraz değiştirerek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

=A1+eklenecek_sayı

yerine

="(" & A1+eklenecek_sayı & ")"

yazarsanız eğer sonuç istediğiniz gibi parantez içerisinde çıkar. Formülü yukarıda anlatıldığı gibi çoğaltırsanız diğer hücrelere de eklenecektir.

NOT: Burada kullandığımız yöntemde & işareti birleştirme için kullanılıyor. Eğer formülümüze metin eklemek istiyorsak, bunu tırnak içinde belirtiyoruz ve & işaretiyle ekliyoruz.

lener49fi

Tekrar bir soru soracağım;

şimdi A sutununda

="(" & A1+eklenecek_sayı & ")"

işlemini yaptığımıza seçtiğimiz hücrede sonuç çıkıyor. sol altta çift tıklayınca sutundaki bütün sayılarda tanımlanan fonksiyon sonucu oluşuyor. oluşan sonuç sutunundaki sayıları  yada işlemde adı geçen sutunu kaldırınca-taşıyınca hata veriyor. yani A sutununu silip B sutununu Aya taıyınca hata veriyor. bunun nedeni B sutunundaki hücrelerinin her birisi A sutununa göre tanımlı. Burada B sutunun fonksiyonunu kaldırıp sadece sonucun kalmasını nasıl sağlarız?

jayw

B sütununda formüllü değerlerin olduğunu ve bu sütunun kalmasını istediğini varsayarak yazıyorum. A sütununu daha sonra sileceğiz. ilk olarak üst taraftan B harfine tıklayarak, B sütununu seçin. Daha sonra sağ tıklayıp kopyalayı seçin. Sonra tekrar B sütununa sağ tıklayıp "özel yapıştır"ı seçin. "Tümünü yapıştır" ın yanındaki işareti kaldırın ve altındakilerden sadece Metin olan seçili kalsın diğerlerinin işaretini kaldırın ve işlemi onaylayın. Şimdi B sütunundaki hücreleri kontrol edebilirsiniz, içlerinde formül kalmamış olması lazım. Eğer formüller gittiyse A sütununu kaldırabilirsiniz.

lener49fi

çok çok teşekkürler. sorum şimdilik kalmadı. ;)

peki bunun gibi bilgileri öğrenebileceğim OOo yada LibreOffice kaynağı var mı?

jayw

İşte o konu hakkında bir bilgim yok :) Eminim çok sayıda kaynak vardır. Başlangıç olarak aşağıdaki sayfalar olabilir mesela. Ben uzun süreyle MS Office kullandım, sonrasında Open Office kullanmaya başladım. Tabii alışmak problem olabiliyor ama temelde çalışma mantıkları aynı. Bu sebeple biraz vakit geçirince alışmak sorun olmaz diye düşünüyorum.

http://www.openoffice.org.tr/component/option,com_docman/task,doc_download/gid,23/Itemid,77/
http://seminer.metu.edu.tr/index.php?form=dersfilm

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.