asus k53s fan sorunu

Başlatan alpergozukizil, 03 Ocak 2012 - 20:06:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alpergozukizil

arkadaşlar ben ubuntuyu windows içinde ikinci bir işletim sistemi gibi kullanıyorum . ubuntuya geçtiğim zaman işlemci fanı çok daha sesli ve sürekli çalışıyor windowstayken böyle bir durum ancak yeni çıkan oyunları bir süre oynayınca oluşuyordu .acaba sorun ne olabilr

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: alpergozukizil - 03 Ocak 2012 - 20:06:13
arkadaşlar ben ubuntuyu windows içinde ikinci bir işletim sistemi gibi kullanıyorum . ubuntuya geçtiğim zaman işlemci fanı çok daha sesli ve sürekli çalışıyor windowstayken böyle bir durum ancak yeni çıkan oyunları bir süre oynayınca oluşuyordu .acaba sorun ne olabilr

işlemci modelin nedir?başlangıçdaki programlara göz at sistemi çok çalıştıran birşey olabilir.sistem açıldıktan sonra ctrl+esc ile sistem süreçleri penceresini açabilir,buradan hangi programın na kadar rem ve işlemci tükettiğini gözlemleyebilir,istemediklerini kapatabilirsin.işlemci modelinin linux ile anlaşmazlığı varsa bunu en son bios güncellemesi ile gidermeyi deneyebilirsin.bios güncellemeleri windows altında yapılmak zorunda.üreticinin sitesinde gerekli döküman vardır.

alpergozukizil

intel core i5 2410m kullanıyorum

matrax_41

İntel sandy bridge işlemcilerinde olan bir sorun bu. aspm adında bir özelliği var ve 3.0 kerneli bunu desteklemiyor. 3.2 rc6 sürümüyle bu destek gelmişti sanırım.

alpergozukizil

Alıntı yapılan: matrax_41 - 03 Ocak 2012 - 23:17:01
İntel sandy bridge işlemcilerinde olan bir sorun bu. aspm adında bir özelliği var ve 3.0 kerneli bunu desteklemiyor. 3.2 rc6 sürümüyle bu destek gelmişti sanırım.

ubuntu hakkında fazla bilgim yok acaba ne yapmam gerekiyor ?

matrax_41

Şu an oneiric rc6 kernel yok sanırım. Bir sonraki sürüm olan precise için var ama sisteminize kurarsanız sorun olabilir. En iyisi bir dahaki sürümü beklemeniz.

aurora

Ubuntu'nun hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Ben de K53sv sahibiyim ve Ubuntu 11.10 ile aynı sorunu yaşıyorum. Mint 11'i 3.0.0-12 çekirdeğine yükseltip sorunsuz kullandım. Yine Mint 12'de aynı çekirdek geliyor ve yine sorunsuz kullandım. Fakat nedense Ubuntu 11.10'u aynı çekirdeğe sahip olmasına rağmen sıkıntısız kullanamadım. Eğer bir sonraki sürüme kadar beklemek istemiyorsanız ve sıkıntısız olarak Linux kullanmak istiyorsanız tavsiyem Mint 11 Türkçe Özel sürümü ve çekirdeği 3.0.0-12 olur. Ardından İronhide kurulumu yaparsınız. Ubuntu 12.04 ile umarım bu sıkıntılar geçecektir.