sistem çöktü

Başlatan oenderrr, 05 Aralık 2010 - 23:43:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oenderrr

merhaba,

bir gün ubuntumu açmaya çalışırken kullanıcı giriş ekranından önce gelen, ubuntu logosunun çıktığı yerde dondu ve sistem açılmadı. 10 dk kadar bekledikten sonra bilgisayarı kapatıp açtım ama kaç kez denediysem hep orada takılı kaldım, ne bir hata uyarısı ne * bir şey.

içinde de lazımlıklı dosyalarım var, ubuntu live cd ile açıp dizinlere ulaşmaya çalıştığımda ise şifreli olduğu için ulaşamıyorum, bana şifre de sormuyor. ne yapabilirim? en iyi çözüm sistemi tamamen kurtarmak, olmuyorsa en azından oradaki dosyalarımı kurtarabilmek

krwlng

Başlangıçta çıkan grub seçim ekranında kurtarma modunu seçip sistemi açmayı deneyin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

oenderrr

denedim bir yerlerde takılıp kalıyor ama o ekranı nasıl kopyalarım bilemiyorum takıldığı yeri yazayım geri döneyim bari

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Aralık 2010 - 00:04:52

repair işleminde takıldığı yer şurası:

ata1.00: status : {drdy err}
.............
...........
sd 0:0:0:0 [sda] Add. Sense: Unrecovered read error - auto reallocate failed
end-request: I/O error, dev sda sector 330563463
ata1: EH complete

bytan

Makinayı canlı cd ile açıp diskine bir fsck yaptır. Yalnız fsck yaptıracağın bölümü sisteme bağlama, bölümün üzerine çift tıklama. Kök dizinin farz edelim ki sda2:

sudo fsck -a /dev/sda2

Verilerini yedeklemek için canlı cd kullandığında alttaki ile açacağın pencere ile verilerine ulaşabilirsin:

sudo nautilus
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

oenderrr

@bytan sağol.

acaba birinci işlemi daha geniş anlatman mümkün mü, iş yoğunluğu vs. uzun süre ilgilenemiyorum, hiç bir şeyi kurcalayamıyorum.
ubuntuyla ilişkim windows la ilişkimden farksızlaşmıştı. "fsck yaptıracağın bölümü sisteme bağlama" derken, canlı cd ile açtığımda açıp o bölümün içine girmeye çalışmazsam zaten bağlamamış oluyorum değil mi?

yedek işi için sudo nautilus yapıp dosyalarımın olduğu home dizinine gittiğim zaman şifre korumalı olduğu için dizinin içinde sadece bir readme dosyası ve şifrelemeyi çözmek içn bir script gözüküyor. o script e çift tıkladığımda bir hareket olmuyor, komutunu alıp terminalden çalıştırdığımda ise (sudo ile birlikte ya da tek başına)
bir hata alıyorum. hiç bir şey olmuyor. hata kodunu yarın akşam gönderebilirim sanırım

bytan

Alıntı Yap"fsck yaptıracağın bölümü sisteme bağlama" derken, canlı cd ile açtığımda açıp o bölümün içine girmeye çalışmazsam zaten bağlamamış oluyorum değil mi?

Dediğin gibi, canlı cd ile makinanı açar açmaz başkaca hiçbir işlem yapmadan uçbirimi açıp verdiğim komutu girebilirsin. Zaten şayet, bölüm sisteme bağlanmışsa komut uyarı mesajı verecektir.

Komuttaki sda2'yi kendine göre düzenlemelisin. Kurulumu yaparken kök dizini neresi belirlediysen o bölüme fsck uygulamalısın. Tam olarak emin değilsen alttakinin çıktısında linux görünen yer veya yerlerden biri olarak düşünebilirsin:

sudo fdisk -l

Şifreli kısmı tam anlayamadım. Kurulum sırasında bölümlerini ya da home dizinini şifreledin mi yoksa bu bildiğimiz okuma/yazma izinlerinin olmayışı sebebiyle sorulan şifre mi? O hata mesajı veya ekran görüntülerini aktardığında sanırım bunu da anlayabiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

oenderrr

kurulum sırasında home dizinini şifreledim. birazdan dediklerini deneyerek sonucu döneceğim