Klavye düzeni bozuldu

Başlatan shibby, 21 Temmuz 2010 - 18:27:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shibby

Merhaba,

Casper marka laptopumun klavye düzeni değişti. Fn tuşunun yerini ctrl tuşu aldı. ve bazı tuşlarda da değişiklik oldu. ubuntu klavyeyi notebook klavyesi olarak değil de masaüstü klavyesi olarak algılıyor. sistem->tercihler->klavye ayarlarından tüm düzenleri denedim ama hiç biri fn tuşunu görmüyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

shibby

düzenin değiştiği sırada internet bağlantım yoktu. yani iki üç gün yoktu ve o arada klavye düzeni değişti. daha önce aynı sorun Pardus'ta da olmuştu.

BELLEROPHONTES

Alıntı yapılan: shibby - 22 Temmuz 2010 - 03:06:12
düzenin değiştiği sırada internet bağlantım yoktu. yani iki üç gün yoktu ve o arada klavye düzeni değişti. daha önce aynı sorun Pardus'ta da olmuştu.

klavye>düzenler>seçenekler>ctrl tuşunun yeri

burayı dene  belki işine
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

shibby

malesef oradaki tüm seçenekleri denedim. sorun ctrl tuşunun yeri değil, fn tuşunun klavye düzenlerinde hiç olmaması. yani klavyenin bir masaüstü klavye gibi algılanması.

BELLEROPHONTES

Alıntı yapılan: shibby - 22 Temmuz 2010 - 03:23:19
malesef oradaki tüm seçenekleri denedim. sorun ctrl tuşunun yeri değil, fn tuşunun klavye düzenlerinde hiç olmaması. yani klavyenin bir masaüstü klavye gibi algılanması.

Peki aynı yerden öntanımlılara sıfırlayı denedin mi?

shibby

Alıntı yapılan: BELLEROPHONTES - 22 Temmuz 2010 - 03:37:55
Alıntı yapılan: shibby - 22 Temmuz 2010 - 03:23:19

Peki aynı yerden öntanımlılara sıfırlayı denedin mi?

Evet!

BELLEROPHONTES

Daha çok yardım etmek isterdim ancak işi daha profesyonellere bırakmak zorundayım :(

erginemr

Klavye düzeni önceden düzgün çalışıyorsa, bilgisayarı Live CD ile açarak, ayarlardan düzgün çalışan düzenin ne olduğunu kontrol eder misiniz?

Bu arada, Fn tuşunun çalışıp çalışadığını da, konsoldan "xev" komutunu verdikten sonra bu tuşa basarak kontrol edebilirsiniz.

shibby

Alıntı yapılan: erginemr - 22 Temmuz 2010 - 07:55:36
Klavye düzeni önceden düzgün çalışıyorsa, bilgisayarı Live CD ile açarak, ayarlardan düzgün çalışan düzenin ne olduğunu kontrol eder misiniz?

Bu arada, Fn tuşunun çalışıp çalışadığını da, konsoldan "xev" komutunu verdikten sonra bu tuşa basarak kontrol edebilirsiniz.

Tüm düzenleri denedim olmuyor, sorunu anlatamıyorum galiba. fn tuşu komple uçtu.

xev komutundan sonra fn ye bastığımda ctrl işlevini yapıyor, ctrl tuşuna bastığımda ise hiçbirşey yapmıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: shibby - 22 Temmuz 2010 - 13:59:37
Alıntı yapılan: erginemr - 22 Temmuz 2010 - 07:55:36

Tüm düzenleri denedim olmuyor, sorunu anlatamıyorum galiba. fn tuşu komple uçtu.

xev komutundan sonra fn ye bastığımda ctrl işlevini yapıyor, ctrl tuşuna bastığımda ise hiç* bir şey yapmıyor.

Çalışan CD ile sorun var mı? @erginemr'in işaret ettiği noktalardan biri o. Ayrıca güncellemelerde ne aldın son zamanlarda?
Son bir soru daha, NumLock tuşu varsa açık mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umitgnr

Bende aynı sorunu az önce yaşadım.. Laptopum Monster marka... Bilgisayarımdaki diğer işletim sistemleri ve bios ekranında da aynı sorun vardı. Bir sürü şey denedim, araştırdım falan ama en sonunda laptopu güçten çıkarıp, pilini söküp taktınca sorun düzeldi... bazen pili çıkarmak çok etkili bir çözüm olabiliyor. :)