Pardus 2011: 20 Ocak

Başlatan ozan2680, 25 Kasım 2010 - 17:28:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozan2680

Hepimizin merakla ve heyecanla beklediği Pardus 2011 sürümünün yaklaştığı şu günlerde, geliştiricilerimizden bir haber geldi. Eski takvime göre bugün Pardus 2011 RC sürümünün duyurulması bekleniyordu.

Sabah saatlerinde Pardus Duyuru listesine atılan bir e-posta, bu heyecanlı bekleyişin biraz daha süreceğini gösterdi.

Pardus 2011 sürüm takviminde, geliştiricilerimizin kontrol edemeyeceği ve bazı önemli özgür yazılım bileşenlerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı bir değişiklik gerçekleşti. Pardus 2011 sürüm yöneticilerinden Gökçen ERASLAN'ın attığı e-posta, bu değişikliğin sebeplerini ayrıntılarıyla açıklıyor.

Daha güncel ve daha kararlı bir Pardus

"Öntanımlı olarak kullandığımız en önemli uygulamalar olan Firefox ve LibreOffice'in kararlı sürüm tarihlerindeki kayma ve belirsizlikleri, ayrıca daha fazla donanım desteği ve yenilik getirecek olan yeni çekirdek sürümünün tahmini çıkış tarihini göz önüne alarak, Pardus 2011 sürüm tarihlerinde değişiklik yapmaya karar verdik.

Bildiğiniz gibi Firefox 4.0 sürümü geçtiğimiz günlerde 2011 başına ertelendi ve Pardus 2011 Alfa ve Beta sürümlerinde kullanıcılarımıza deneme fırsatı verdiğimiz tarayıcının daha eski bir sürümünü Pardus 2011'e dahil etmek istemedik. Buna ek olarak açık kaynak dünyasında bir ivme yaratan, OpenOffice projesini temel alarak, kodları ve geliştirme süreciyle daha özgür ofis uygulamaları sunan LibreOffice projesinin de kararlı hale gelmesi için biraz daha zaman gerekiyor. Ayrıca, Pardus 2011'e henüz 3. sürüm adayı duyurulmuş olan en güncel çekirdeği de dahil etmek istiyoruz.

Bu bileşenlerin daha kararlı hale gelmesi için gereken zaman, kendi araçlarımızın daha fazla test edilmesi amacıyla da kullanılacağı için son aşamada, daha güncel ve daha kararlı bir Pardus sürümü hazırlanmış olacak.

Yeni sürüm tarihleri ise şu şekilde:

Pardus 2011 Beta 2: 2 Aralık 2010
Pardus 2011 RC (Sürüm Adayı): 30 Aralık 2010
Pardus 2011: 20 Ocak 2011"

Kaynak özgürlükiçin.com
Speed

mami96

56 gün kaldı deneyeceğim bakalım...

barış

Pardus 2009 gibi olmasın da... Ben beğenmemiştim. Yani 2008'den sonra 2009 daha iyi değildi bence. Umarım 2011 sürümünde güzel bir şeyler çıkarmışlardır. Her Pardus'u deniyorum, bunu da deneyeceğim :)

GNUbuntu

Haydi hayırlısı diyelim  :) Pardus emin adımlarla ilerliyor.
Önce Saygı...

if

Pardus geliştiricilerinin benim gibi düşük sistem özellikleri olan insanları da düşünüp KDE dışında başka bir masaüstü ya da en azından dosya yöneticisi geliştirmelerini isterdim. Ülkemizin dağıtımını kullanmaktan mahrum bırakılmak hoş değil. Yine de kendilerini tebrik ediyorum, kurup deneyemesemde, sağda solda Pardus incelemelerinde övüldüğünü okuyor ve başka ülkelerden insanların bile birinci tercihi olduğunu görüyorum.

Tilki

Bu sene 18 Mart Üniversitesi nezdinde Çomak (Çoklu Masaüstü Kurulumu) isimli bir proje başladı @if. Projenin amacı Pardus araçlarının Kde'ye olan bağımlılığının ortadan kaldırılması. Paket Yöneticisi vb diğer Pardus teknolojileri, platform bağımsız çalışıyor olacak. Proje hayata geçtiğinde Pardus'ta, Kde kütüphaneleri olmaksızın Gnome, Xfce, Lxde gibi masaüstü ortamlarını saf olarak kullanabiliyor olacağız.

if

Alıntı yapılan: Tilki - 26 Kasım 2010 - 10:04:56
Bu sene 18 Mart Üniversitesi nezdinde Çomak (Çoklu Masaüstü Kurulumu) isimli bir proje başladı @if. Projenin amacı Pardus araçlarının Kde'ye olan bağımlılığının ortadan kaldırılması. Paket Yöneticisi vb diğer Pardus teknolojileri, platform bağımsız çalışıyor olacak. Proje hayata geçtiğinde Pardus'ta, Kde kütüphaneleri olmaksızın Gnome, Xfce, Lxde gibi masaüstü ortamlarını saf olarak kullanabiliyor olacağız.

Teşekkür ederim @Tilki. İyi bir haber.

jayw

Bence de çok iyi bir haber! Nihayet KDE'ye bağımlı olma sorunu ortadan kalkacak desenize. KDE iyidir ya da kötüdür anlamında yazmıyorum bunu, sadece ulusal dağıtımımızın bir çok kişinin bu özelliğini eleştirdiği Windows gibi tek bir masaüstü yöneticisi kullanması beni çok rahatsız ediyordu. Neyse bu sayede düşük performanslı bilgisayarlara da Pardus yolu açılacak :)

krwlng

Harika bir haber, bence pardus gnome ile de kde ile çalıştığı gibi uyumlu olursa pardus kullanıcı sayısı en az iki kat artar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Tilki

İnşallah bu projeyi de 64bit projesi gibi 1 yılda tertemiz tamamlarlar, fazla beklemeyiz. Necdet Hoca ve ekibine güvenimiz tamdır. O vakte kadar paketlemeyi sökmem lazım. Farklı masaüstü ortamları için bir sürü paket ihtiyacı olacaktır. Beceriksiz miyim neyim? Bir türlü başaramadım bu paketleme işini.