Mkvextract İle Mkv Dosyalarından Altyazı Ve Ses Ayıklama.

Başlatan krwlng, 07 Aralık 2010 - 18:52:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krwlng

Mkv dosyaları içeriklerinde birden fazla ses ve alt yazı dosyası barındırabilirler, özellikle anime izleyenler iyi bilir bu durumu. Elinizde Mkv merge yöntemi ile hazırlanmış mkv dosyaları varsa bunların içerisindeki ses, altyazı ve görüntü dosyalarını ana dosyadan ayırıp alabilirsiniz. Bunun için öncelikle sisteminizde yok ise, sudo apt-get install mkvextract komutu ile mkvextract uygulamasını kurun. Daha sonra dosyanın bulunduğu dizinde terminal açarak örnek vereceğim komuttaki gibi bir komut satırı belirleyin.
mkvextract tracks Horriblesub-Bleach-300.mkv 1:goruntu.mkv 2:ses.mp3 3:altyazi.srt
Bu örnek kodda mkvextract komutundan sonra tracks özelliği ile dosyadaki parçaları belirtiyoruz, ardından dosya ismini yazıyoruz, bundan sonra ise ayıklamak istediğimiz parçanın, parça başlık numarasını yazıp iki nokta üst üste koyup boşluk bırakmadan hangi isimde kaydedilmesini istiyorsak o şekilde dosya ismini yazıyoruz, parça başlık numarasını avidemux veya mkv files creator uygulamaları ile öğrenebilirsiniz, fakat çoğunlukla 1:video, 2:ses, 3:altyazı şeklinde olur. Komutumuzu ayarlayıp çalıştırdığımız zaman kısa bir süre içerisinde belirttiğimiz dosya isimleri ile görüntü, ses ve altyazı dosyalarımız dizinimize çıkmış oldu, istediğimiz şekilde kullanabiliriz. Sadece altyazı almak isterseniz 1:,2: ve 3: yazmak yerine sadece 3:altyazi.srt şeklinde tek başlık kullanmanız yeterlidir, mkvextract sizin için altyazı başlığını ayıklayıp dizin içerisine kaydeder. Bu durum en çok, altyazısı bulunmayan fakat mkv olarak gömülü altyazı gelen görüntülerin içerisinden altyazıların ayıklanıp çevirisinin yapılmasında kullanılıyor. Siz isterseniz başka bir filmden ses dosyası alıp avidemux ile bir filmi 2 veya 3 sesli yapabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

eribol

Teşekkürler. Kolay bir şekilde animeleri temizlerim artık :)

stratovarius

Teşekkürler @krwling

Ben genelde mkvtoolnix kullanıyorum(depoda mevcuttur). Windows kullananlarında çok kullandığı bir program olduğu için internette resimli anlatımına kadar mevcut.

krwlng

mkvtoolnix güzel bir uygulama, mkvextract kullanmamın nedeni ilk onu görmemdi, baktım bugün bleach çıkmış hem ondan ingilizce altyazı çıkarayım hem de şu uygulamayı bir anlatayım dedim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!