Unebootin ile usb (flashdisk)'e Multi-Os kurma

Başlatan insmodex, 25 Haziran 2010 - 22:39:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

insmodex

Herkese selamlar,

16 GB Samsung flashdiskimi 4 adet FAT32 partition'a böldüm. Ve Unetbootin ile sırasıyla

Üçüncü partition'a NTpasswd'yi iso'sunu kullanarak kurdum. Ardından,
İkinci partition'a Backtrack 4'ü iso'sundan kurdum. Son olarakda,
Birinci Partition'a Ubuntu 10.4'ü gene isosundan kurdum.

Dördüncü partition'ınıda depolama amaçlı bıraktım.

Ancak flash disk'ten boot etmeye çalıştığımda "This is not a bootable disk. Please insert a bootable floppy and press any key to try again..." mesajını veriyor.
Sanırım Grub kurulmadı.

Yukarıda ki sıralamayı hertürlü değiştirdim ancak bir türlü grub ekranına ulaşamadım hep aynı hata.

Bu sorunu çözmek için ne yapabilirim ?
Flash disk'e grub'u nasıl kurarım ?
yada Unetbootin yerine kullanabileceğim başka bir yükleyici var mı ? ( Ancak kurulum için usb'den partition seçmeme izin verecek bir kurulum aracı olmalı)

Teşekkürler.

serkanburda

Hangi dağıtımı kullanıyorsunuz bilmiyorum ancak ubuntu olduğunu varsayarsak, dağıtımla birlikte gelen başlangıç diski oluşturucu (usb creator) programı ziyadesiyle yeterli oluyor. Birden fazla yazabilir diye düşünüyorum ama daha iyi bilen birisi kesin cevabı verecektir size. Bu esnada dediğim programı deneyin isterseniz.

bytan

Ubuntu'yu canlı usb olarak mı yoksa tam olarak mı kurdun bilmiyorum. Şayet tam olarak kurduysan mutlaka bir grub menüsünün hazırlanmış olması lazım. Sen bu menüyü flash diskinin üzerine kurduracaksın. Ayrıca flash diskini biçimlendirirken boot flag işaretini atmış olmalısın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

agritux

Unetbootin flash'a dağıtım kurmaya yaramıyor bildiğim ve kullandığım kadarıyla. İso'yu flash'a döküp boot ettirmeye yarıyor.

deeperhkn

Link çözüm olabilir ama denemedim.(fakat 6 sistemin olduğu bir çalışmayı kullanmıştım)
http://www.pendrivelinux.com/boot-multiple-iso-from-usb-multiboot-usb/

dadaist

Dağıtımlardan biri sorunlu olabilir belki o yüzden açılışta o hatayı alıyorsundur. Bir de Unetbootin  de bazı dağıtımlarda hatalı kuruluma sebebiyet verebiliyor. özellikle çok popüler olmayanlarda. @deeperhakan'ın söylediği programı denemeni tavsiye ederim.