Video Tearing Hakkında

Başlatan Kenzi, 03 Haziran 2009 - 17:29:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kenzi

Linux üzerinde videolarda tearing denilen yırtılma efekti can sıkıcı sanırım hepimiz için.
Ben günlük film izleyen birisi olarak bu durumdan ziyadesi ile rahatsızım.DVD,VCD veya iyi sıkıştırılmış yüksek boyutlu filmlerde (.mkv,hdrip) dahi bu sorun ortaya çıkıyor zaman zaman.
Smplayer üzerinde bir çözüm buldum kendimce.

Öncelikle kullandığım yazılımları yazayım.

Jaunty 64 bit üstünde;

ATI catalyst 9.5 (HD 4830)
GStreamer ffmpeg video plugin
GStreamer extra plugins
GStreamer plugins for aac, xvid, mpeg2, faad
GStreamer Dirac video plugin
GStreamer plugins for mms, wavpack, quicktime, musepac
Ubuntu restricted extras
Smplayer Sürüm: 0.6.6 (SVN r2599)
Vlc

yazılımları mevcut.

SMplayer menülerinde Seçenekler\Özellikler\Genel\Video sekmesi altında çıktı sürücüsü olarak gl (hızlı - ATI kartlar) ı seçtiğimde ben sıklıkla yaşadığım yırtılma sorununu almaz oldum.

En fazla yırtılma olan filmlerde dahi bir tane yırtılmaya rastlamadım.Tekrar xv yaptığımda yırtılmalar başlıyor.Bu sorunu yaşayan arkadaşlarda deneyip tecrübelerini paylaşırlarsa çok ikrama geçer.
Selamlar.

heartsmagic

Bu yırtılma problemi hangi donanımlarda oluyor merak ediyorum. Şu ana kadar hem Nvidia hem de ATI üzerinde gördüm. Kısacası marka beğenmiyor, zannımca çipset ve sürücü beğeniyor.

Örneğin bende kullandığım hiçbir kartta bu problem yoktu. Çok eskiden bir ATI, son iki seferde de Nvidia kullandım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

En son Linux kullandığım gün denemiştim, Gl video çıkışı ile yırtılma azalıyordu ama bitmiyordu. 3-4 aylık güncellemeler ile durum ne olmuştur bilemeyeceğim. Ama bu sorun için denemediğim çözüm kalmamıştı diyebilirim. :)

heartsmagic

Yine yanlış hatırlamıyorsam bu yırtılma sorunu için forumda bir ipucu verişmişti.

Not: Intel içinmiş o.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8647.0.html
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=552311

Kenzi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2009 - 17:36:14
Bu yırtılma problemi hangi donanımlarda oluyor merak ediyorum. Şu ana kadar hem Nvidia hem de ATI üzerinde gördüm. Kısacası marka beğenmiyor, zannımca çipset ve sürücü beğeniyor.

sanırım dediğin doğru gl çıkışını 8.4 catalyst le denediğimde yine yırtılmalar oluyordu munirekinci'nin dediği gibi.sürücü ile ilgili olması muhtemel o zaman.Yalnız gl çıkışını verince renkler daha bir canlanıyor,animasyonlarda daha belirgin halde idi ama gl2 verince çıkışı canlanma o kadar olmuyor.Daha belirgin oluyor hatlar.Seyir zevki daha güzel oluyor.

@munirekinci

blogunda okumuştum linuxu bırakma sebebini.Bu kadar bilgi sahibi olduktan bırakman gerçekten üzücü.inşallah devam edersin yine.
selamlar.

localhost

Alıntı yapılan: munirekinci - 03 Haziran 2009 - 17:37:24
En son Linux kullandığım gün denemiştim, Gl video çıkışı ile yırtılma azalıyordu ama bitmiyordu. 3-4 aylık güncellemeler ile durum ne olmuştur bilemeyeceğim. Ama bu sorun için denemediğim çözüm kalmamıştı diyebilirim. :)

Sirf bu yatay cizgi icin biraktigini sanmiyorum :) Garip olan forumda cikan cok anormal sorunlar bende veya bir baskasinda cikmiyor. Acaba compizi kapatmismiydin  :D :D :D :D
Linux LPIC1 - MCSA

munirekinci

Alıntı yapılan: Kirmizi - 04 Haziran 2009 - 18:03:22
Alıntı yapılan: munirekinci - 03 Haziran 2009 - 17:37:24

Sirf bu yatay cizgi icin biraktigini sanmiyorum :) Garip olan forumda cikan cok anormal sorunlar bende veya bir baskasinda cikmiyor. Acaba compizi kapatmismiydin  :D :D :D :D

Tabi ki, sadece görüntü yırtılması Unix'i bırakmama sebep olmadı, o benim "özgür yazılımı" savunarak bilgisayar kullanımımda sahip olduğum kendi özgürlüklerimi kendimden aldığımı fark etmeme yardımcı olan, bardağı taşıran damlaydı.

Alıntı: http://munirekinci.wordpress.com/2009/02/16/linux/

İlk olarak ekran tazeleme hızlarını kontrol ettim. Monitör üreticisinin söylediği frekansları olduğu gibi xorg.conf'a aktardım. Ama video oynatımındaki görüntü yırtılması düzelmedi. Ardından Nvidia sürücülerini güncelledim. Ama oda düzeltmedi. Sorun başka bir yerden kaynaklanıyor olmalıydı! Kernel'in en son sürümünü yükledim. -Cık- yine olmadı. "Demekki sorun video oynatıcıdaymış" dedim, mplayer'ı en ince ayrıntılarına kadar kurcaladım. Mplayer parametrelerin hepsini hatmettim. Olmadı. Mplayer'ın kararlı sürümü silip SVN sürümünü yükledim. Yine olmadı. Kaffeine, VLC, Xine, Totem gibi bilimum oynatıcıları denedim. Gene olmadı. Azimle devam ettim. Pencere yöneticisini değiştim. (Mevcut olan Openbox idi.) Yine olduramadım. Dağıtım arızalı deyip en güzel Unix türevi işletim sistemi olan Arch Linux'u bir yana bırakıp, alâkasız bambaşka dağıtımlar yükledim ve buraya kadar ki denenlerin hepsini bir de onlarda denedim. Ve yine düzelmedi.

Bunun üzerine, Linux kullanmaya başladığım günden beri fedakarlıkta bulunduğum kimi küçük kimi büyük, kimi alternatifli kimi alternatifsiz olan şeyler üzerine düşündüm ve kendimi yazılım özgürlüğünü sevdiğim ve desteklediğim için normalde yapılabilitesi mümkün olan bazı şeylerden alıkoyduğumu, mahrum bıraktığımı ve bunun da saçma olduğunu farkettim, dolayısı ile Linux'u ve genel olarak Unix işletim sistemlerini kullanmayı bırakmaya karar verdim.

Not: Bu artık benim açık kaynağı sevmeyen ve desteklemeyen biri olduğum anlamına gelmiyor. Yeterli nitelikte ve kişinin ihtiyacını karşıladığı sürece açık kaynaklı yazılımı kenara koyup diğerini kullanmak aptallıktır. Bir diğeri ise kişinin kendi yapabilitesini inatla kısıtlamasıdır. Bence.   :)

Kenzi

Alıntı yapılan: munirekinci - 05 Haziran 2009 - 00:27:25

Not: Bu artık benim açık kaynağı sevmeyen ve desteklemeyen biri olduğum anlamına gelmiyor. Yeterli nitelikte ve kişinin ihtiyacını karşıladığı sürece açık kaynaklı yazılımı kenara koyup diğerini kullanmak aptallıktır. Bir diğeri ise kişinin kendi yapabilitesini inatla kısıtlamasıdır. Bence.   :)

"Ben artık en basitinden film izlemek işini bile Linux üzerinde (sorunsuz bir biçimde) yapamadıktan sonra bu işte ayak diretmemin (kendi adıma) pek mantıklı olduğunu düşünmemeye başladım."

cümlesi üzerine dedim,elbette alternatifler üzerinde bilgi ve yetkinlik sahibi olmak güzel,bunun için çabalamak ayrıca keyifli.Keşke herkes bunun farkında olsa.Desteklemek farklı birşey,emek verip inatla ayak diretmek başka,vazgeçmek başka. :)
Özgürlük konusunda evet fedakarlıkların karşılığını alamayınca insanın gönlü soğuyor haklısın.Bende senin kadar uğraşsam aynı tepkiyi verirdim belki,nitekim pardus 2007 de oyle oldu.Velhasıl konu uzadı gitti.Benimki sadece dostane bir sitemdi. :)

sudocu

özellikle dvd'lerde bu yırtılma olayı ile çok karşılaşıyorum. en ufak kamera haraketinde görüntü bozuluyor. yine de kader değil galiba, pardus'da pek rastlamadım.
her seyin basi sudo!

hake

Alıntı yapılan: Kenzi - 03 Haziran 2009 - 17:29:31
Linux üzerinde videolarda tearing denilen yırtılma efekti can sıkıcı sanırım hepimiz için.
Ben günlük film izleyen birisi olarak bu durumdan ziyadesi ile rahatsızım.DVD,VCD veya iyi sıkıştırılmış yüksek boyutlu filmlerde (.mkv,hdrip) dahi bu sorun ortaya çıkıyor zaman zaman.
Smplayer üzerinde bir çözüm buldum kendimce.

Öncelikle kullandığım yazılımları yazayım.

Jaunty 64 bit üstünde;

ATI catalyst 9.5 (HD 4830)
GStreamer ffmpeg video plugin
GStreamer extra plugins
GStreamer plugins for aac, xvid, mpeg2, faad
GStreamer Dirac video plugin
GStreamer plugins for mms, wavpack, quicktime, musepac
Ubuntu restricted extras
Smplayer Sürüm: 0.6.6 (SVN r2599)
Vlc

yazılımları mevcut.

SMplayer menülerinde Seçenekler\Özellikler\Genel\Video sekmesi altında çıktı sürücüsü olarak gl (hızlı - ATI kartlar) ı seçtiğimde ben sıklıkla yaşadığım yırtılma sorununu almaz oldum.

En fazla yırtılma olan filmlerde dahi bir tane yırtılmaya rastlamadım.Tekrar xv yaptığımda yırtılmalar başlıyor.Bu sorunu yaşayan arkadaşlarda deneyip tecrübelerini paylaşırlarsa çok ikrama geçer.
Selamlar.

Aynen dediğin gibi yaptım süper oldu videolar. En ufak yırtılma yok. Çok uğraşmıştım bu sorun için ama bulamamıştım çözümünü. Teşekkürler Kenzi.

Kenzi

Alıntı yapılan: hake - 05 Mayıs 2010 - 01:09:44

Aynen dediğin gibi yaptım süper oldu videolar. En ufak yırtılma yok. Çok uğraşmıştım bu sorun için ama bulamamıştım çözümünü. Teşekkürler Kenzi.

Ben teşekkür ederim geri dönüş için, http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1320484 de de birşeyler denenmiş,bakma fırsatınız olursa daha kalıcı olabilir bu çözüm...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mayıs 2010 - 00:19:28

Evet an itibari ile üstteki öneriyi denedim,Dr.House izlerken yırtılma şampiyonu makinam mutter  kurunca düzeldi :))

sudo apt-get install mutter

mutter --replace

Keyifli Seyirler... ;)

heartsmagic

Bir pencere yöneticisi ve yırtılma sorununun aşılması, ilginç olmuş :)
Not alalım bir yere.

Sherlock Holmes

Bu sorunu sizi hangi masaüstü ortamında yaşamıştınız.?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ocak 2011 - 16:22:40

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 04 Ocak 2011 - 15:23:18

Ne kadar garip bir cümle olmuş.  :-X

Sorun hangi ortamda oluşmuştu.?

MURATSPLAT

Bence sorun tamamiyle sürücü ve kitaplık uyumu sorunu. Yırtılmaların önlenmesi için mesalam gst kitaplığı ayarlanmalı. Tabii gst kitaplığı kullanıyorsanız video için.

Atı hd3650'de ne yaptıysam yırtılmaları tamamen engelliyemedim. Geçen ekran kartının değiştirdim.  Nvidia GT430 kartını aldım. Sıfırdan kurulum yaptım(başka bir neden dolayı) Yırtılmalar tamamen ordadan kalktı. Full HD videolarıda da denedim sorun ordadan kalktı. Videolar daha akıcı oldu. Arkadaşlar eğer linux kullanıyorsanız ATI almayacaksınız. Çünkü sürücüleri her zaman sorun çıkarıyor ve performans da alamıyorsunuz.

Mesala Nvidia GT430 kartla  Donanımsal video kodek("Hardware decoder") çözümleyiciyi, videolarda  kullanabiliyorum. Full HD videolarda işlemcim kullanılmadan yırtılma filan olmadan iyi kalitede izleyebildim.

Atı kullananlar şunu denesin  H.264(ekran kartınız hangi kodekleri destekliyorsa, muhtemelen şunları destekliyecektir: h.264, vc-1,mpeg-1 ve mpeg-2) codekli bir videoyu Gnomemplayer(vpdau en iyi gnomemplayer ile çalışıyor.)  ile açın. Ayarlar kısmından video çıktısını "VDPAU" olarak ayarlayın. Belki işe yarar.

Hardware decoder ile ilgili bilgi:
Alıntı YapMPlayer patches for VDPAU

Brief Overview:
        These patches add VDPAU support to ffmpeg and MPlayer:

* HW decode acceleration is provided for MPEG-1/2, H.264 and VC-1.

* A VDPAU video output module is added to MPlayer.

Current support:
        The NVIDIA 180.06 beta driver for Linux, Solaris, and FreeBSD
        provides initial VDPAU support for some GeForce 8xxx and 9xxx
        series GPUs.  Please see the VDPAU announcement on the nvnews.net
        Linux forum for further details.

Prerequisite:
        The following should be acquired using your distribution package
        management system, or from source if required:

* Subversion (svn); See http://subversion.tigris.org
        * C development tools: make, gcc, binutils.
        * Various X11 libraries (and their development packages)
          that MPlayer relies upon.

Installing the patch:
        Run the supplied shell script:

$ sh checkout-patch-build.sh

Running MPlayer:
        $ cd mplayer-vdpau
        $ ./mplayer -vc <VDPAU-codec-name> -vo vdpau <filename>

'VDPAU-codec-name' can be one of:

ffmpeg12vdpau
            ffh264vdpau
            ffwmv3vdpau
            ffvc1vdpau

based on the type of video bitstream (ffmpeg12vdpau for MPEG-1
        or MPEG-2, ffh264vdpau for H.264, ffwmv3vdpau for WMV3, and
        ffvc1vdpau for VC-1).

If a VDPAU codec is used, the VDPAU output module must be used.

Alternatively, you may use the VDPAU output module without specifying
        a VDPAU codec. In this case, the bitstream decoding is not accelerated
        using VDPAU, but the decoded video is still presented using VDPAU:

$ cd mplayer-vdpau
        $ ./mplayer -vo vdpau <filename>

Known Limitations:
        1. Playing some video streams may cause GPU errors and/or hang or
           crash the system.
        2. The skip forward/backward features are not robust yet and
           can cause application or system hangs/crashes.
        3. MPlayer OSD or Composite Picture is currently not supported.
        4. Problems have been observed when building MPlayer with these
           patches using gcc-4.3.2.

Example Movie Clips:
        MPEG:   http://inventaaustralia.zftp.com.nyud.net/videos/MPEGIO3MBPS30sec.mpg
                ./mplayer -vo vdpau -vc ffmpeg12vdpau MPEGIO3MBPS30sec.mpg

H.264:  http://samples.mplayerhq.hu.nyud.net/V-codecs/h264/PAFF/Grey.ts
                ./mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau Grey.ts
                http://samples.mplayerhq.hu.nyud.net/V-codecs/h264/nature_704x576_25Hz_1500kbits.h264
                ./mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau nature_704x576_25Hz_1500kbits.h264

WMV3:   http://download.microsoft.com.nyud.net/download/0/9/d/09d051c4-decc-4d39-9c57-f520187213a1/Amazing_Caves_720.exe
                    (use `unzip` to extract the .exe)
                ./mplayer -vo vdpau -vc ffwmv3vdpau Amazing_Caves_720.wmv

VC-1:   http://samples.mplayerhq.hu.nyud.net/V-codecs/WVC1/FlightSimX_720p60_51_15Mbps.wmv
                ./mplayer -vo vdpau -vc ffvc1vdpau FlightSimX_720p60_51_15Mbps.wmv

Note: .nyud.net added to the above URLs to cache the content on CoralCDN (http://www.coralcdn.org/)

Kaynak: ftp://download.nvidia.com/XFree86/vdpau/mplayer-vdpau-3076399.README.txt

Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Kenzi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ocak 2011 - 16:22:40

:)

@ğnome soru banaysa Gnome ile denemiştim.Ama Openbox'ta da aynı sorunları veriyor...Ön tanımlı sürücülerde ise zerre yırtılma olmuyor.Biraz garip geliyor bana milyar dolarlık şirketin adam akıllı sürücü yazamaması...
Şimdi bendeki kart boşta 60 derecelere çıkıyor sıcaklığı, Windows'ta ki Catalyst Fan kontrolcüsünü ATI'den Linux için talep etmek biraz hayalperestlik olur sanırım. : )
Nvidia muadili ATI kartlara göre 100-150 lira kadar pahalı, ama gözlemlediğim o ki Windows'ta da Linux'ta da işini çok iyi yapıyor.

@MURATSPLAT bunu bir denemek istiyorum.Bu dxva ile vdpau aynı olay mı?

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: Kenzi - 05 Ocak 2011 - 13:26:39

:)

@ğnome soru banaysa Gnome ile denemiştim.Ama Openbox'ta da aynı sorunları veriyor...Ön tanımlı sürücülerde ise zerre yırtılma olmuyor.Biraz garip geliyor bana milyar dolarlık şirketin adam akıllı sürücü yazamaması...
Şimdi bendeki kart boşta 60 derecelere çıkıyor sıcaklığı, Windows'ta ki Catalyst Fan kontrolcüsünü ATI'den Linux için talep etmek biraz hayalperestlik olur sanırım. : )
Nvidia muadili ATI kartlara göre 100-150 lira kadar pahalı, ama gözlemlediğim o ki Windows'ta da Linux'ta da işini çok iyi yapıyor.

@MURATSPLAT bunu bir denemek istiyorum.Bu dxva ile vdpau aynı olay mı?

Anladığım kadarıyla  VDPAU'yu ATI ve Intel desteklemiyor. Zira Nvidia mühendisleri,  bu desteği ,üstelik  open source yazılım ile, sağlamışlar. Yakın zaman hiç şüphe yok ki Intel'de bu desteği sağlayacak tabii Hardware decoder özelliği olan kartlar ürettikten sonra .)  Ama ATI'ni,  bu olumsuz durumu umursadığı söylenemez.. Bu nedenle şuan öğrendiğim kadarıyla ATI'de donanım destekli kodek çözücüsünün çalışması pek mümkün değil. Bazı gönüllüler ATI için bir şeyley yapmaya çalışıyorlar ama şuan kadar elde tutulur bir başarı elde edememişler.

Özetle Nvdia kullanacaz başka çare yok. Linux kullanıcılarına saygı gösterip güzel sürücüler ve ekran kartı yazılımları üretiyorlar. ATI'ye göre verdiğim fazladan 50 tl için  helâlı hoş olsun. Değiyor çünkü.

Konu  "dxva" gelince, şuan baktığım kadarıyla(http://en.wikipedia.org/wiki/DirectX_Video_Acceleration) "Vdpau" unix api için hazılanmış. Ve baş geliştiricisi Nvdia. BU sayede Nvidia Unix BSD ailesi, Linux ailesi ve MacOSX ailesine destek vermeyi amaçlamış ve desteğide gayet güzel veriyor.

"dxva" ise aynı şey ama bir fazlası var. DirectX Video Acceleration (DXVA)  içinde donanimsal render ve capture da eklemişler. Ama ne ölçüde bunlar çalışıyor bunu bilmiyorum.

Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250